میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۱۷
 
 
واکنش ایران به طراحی اروپا و آمریکا برای تبدیل بدهی کره جنوبی به ابزار امتیازگیری
پرداخت بدهی وظیفه سئول است نه لطف غرب
پرداخت بدهی وظیفه سئول است نه لطف غرب
 
دور هشتم مذاکرات وین میان جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۴ در وین در حالی ادامه دارد که در واکنش به طراحی غرب برای تبدیل بدهی کره جنوبی به ابزاری برای امتیاز گیری از جمهوری اسلامی، نماینده ایران در مذاکرات پرداخت این بدهی ها را نه لطف غرب بلکه وظیفه سئول عنوان کرد.
ظهر پنج‌شنبه چوی جانگ کان معاون وزیر خارجه کره جنوبی که به شهر وین اتریش سفر کرده، با علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.در این جلسه که به درخواست طرف کره‌ای و در محل نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در وین برگزار شد، معاون وزیر خارجه کره جنوبی با اشاره به اهمیت روابط سئول-تهران، توضیحاتی در خصوص پول‌های بلوکه‌شده ایران نزد کره جنوبی ارائه کرده و عنوان کرد که این کشور برای بازپرداخت بدهی خود به ایران تلاش می‌کند.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این دیدار تأکید کذد که فارغ از نتایج گفت‌وگوها در وین، دولت کره جنوبی موظف به آزادسازی پول‌های بلوکه ‌شده ایران است و تحریم‌های یکجانبه آمریکا نمی‌تواند توجیهی برای عدم پرداخت بدهی‌ها به ایران باشد.وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد معاون وزیر خارجه کره جنوبی در دیدار با معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرده دارایی‌های بلوکه‌شده ایران به زودی آزاد شوند.بدهی کره جنوبی به ایران در ازای خرید میعانات گازی در دو بانک این کشور، مجموعاً به ارزش هفت میلیارد دلار است که از سپتامبر ۲۰۱۸ میلادی (شهریورماه ۱۳۹۷) به بهانه تحریم‌های آمریکا پرداخت نشده است. شواهد نشان می دهد که طرف های غربی می خواهند به جای لغو تحریم ها از بدهی های کره به عنوان یک امتیاز دهی به ایران بهره گیرند و در ازای آن بازگشت آمریکا به برجام را طلب کنند که با ایستادگی ایران بر سر مواضع قبلی مواجه شده است. در همین حال امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد که اگر طرفهای غربی، نیت و اراده داشته باشند، می‌تواند در وین به یک توافق خوب دست یافت.وی تأکید کرد، نمونه عملی تضمین این است که «ما نفت صادر کنیم و بتوانیم به درآمدهای [حاصل از] آن دسترسی داشته باشیم». وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ادامه داد: «خواستار رفع تحریمهایی هستیم که ترامپ اعمال کرد؛ به ویژه [تحریمهایی] که با برجام مغایر است...خواستار تضمینهای جدید هستیم که شامل عدم اعمال تحریم جدید یا اعمال مجدد تحریم پس از لغو آن می‌شود».
خبردیگر آنکه لودریان وزیر خارجه فرانسه در اظهاراتی، ضمن اعلام پیشرفت در مذاکرات وین و ابراز اطمینان از امکان توافق، مدعی شد زمان رو به اتمام است.پیش‌تر، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه «کمی پیشرفت» در مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین حاصل شده ابراز امیدواری کرده بود که در روزهای بعد به پیشرفت‌ها اضافه شود.
از سوی دیگر رئیس هیأت روس در مذاکرات وین با معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی و هیأت‌های کشورهای اروپایی عضو برجام دیدار و رایزنی کرد.اولیانوف در پیامی توئیتری نوشت: «امروز با "چوی جونگ کان"‌ معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی دیدار کردم که برای اعلام حمایت از مذاکرات درباره برجام و رایزنی با مشارکت‌کنندگان در این توافق درباره دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در بانک‌های کره جنوبی، وارد وین شده است».
خبر دیگر آنکه وزیر خارجه رژیم صهیونیستی تصریح کرد که در گفت‌وگو با همتای آمریکایی خود درخواست کرده که جامعه بین‌الملل به فشارها بر جمهوری اسلامی ایران ادامه دهد.«یائیر لاپید» وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی از تلاش خود برای متقاعد کردن «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا برای اعمال فشار به جمهوری اسلامی ایران پرده‌برداری کرد.
لاپید همچنین در ادامه به تعهد دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا به تأمین امنیت رژیم صهیونیستی نیز اشاره کرد و نوشت: «وزیر بلینکن بر تعهد دولت ایالات متحده در قبال امنیت اسرائیل تأکید کرد».در همین حال وزیر خارجه جدید آلمان که به واشنگتن سفر کرده گفته مذاکرات با ایران در وین وارد مرحله حساس شده است.
«آنالنا بائربوک»، وزیر خارجه آلمان که کشورش یکی از طرف‌هایی است که به تعهداتش در قبال ایران در برجام عمل نکرده مدعی شد: «ایران، اعتماد زیادی را تلف کرده. وقت زیادی باقی نمانده ولی ما از این زمان در وین استفاده می‌کنیم.»ادامه دور هشتم مذاکرات وین به منظور رفع تحریم‌ها علیه ایران بعد از تنفسی سه روزه به مناسبت سال جدید میلادی روز دوشنبه ۱۳ دی ماه با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) و هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام در هتل کوبورگ شهر وین پایتخت اتریش از سر گرفته شد. در همین حال ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه توضیحی درباره اظهارات اخیر علی باقری کنی مذاکره کننده ارشد ایران در وین درباره روند مذاکرات احیای توافق هسته ای و همچنین درباره اظهارات وزیر امور خارجه آلمان دارد که گفته بود در برهه ای تعیین کننده در مذاکرات وین قرار داریم، گفت: درباره مذاکرات وین، چیزی که نمی خواهم درباره اش نظری بدهم، اظهارات دیگران درباره پیشرفت در مذاکرات یا فقدان آن است. آنچه می توانم با شما بگویم، بازگویی چیزیست که یکی دو روز پیش از خودمان شنیدید، اینکه رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و تیمش مشغول انجام دادن دور هشتم مذاکرات وین هستند. مذاکرات وین روز سوم ژانویه از سر گرفته شد. پیشرفت نسبتا کمی در مذاکرات انجام شده. همچنان شاهد آن پیشرفت نسبتا کم بوده ایم. امیدواریم در روزهای آتی، کار را بر اساس آن پیش ببریم.
کد مطلب: 121186
 
Share/Save/Bookmark