میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
۸۲
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۵۱
 
 
پشت پرده افزايش قيمت خودرو
آخرين جدول قيمت خودروهاي داخلي
آيا سازمان حمايت مجوز افزايش دوباره قيمت را مي‌دهد؟
 

دوشنبه شب در حالي خبر افزايش قيمت خودروهاي ساخت داخل منتشر شد كه سازمان حمايت به طوررسمي هيچ اظهارنظري دراين باره نكرده بود اما روزگذشته جدول افزايش قيمتهاي جديد خودرو از سوي سازمان حمايت منتشر شد. اما اين فقط بخشي از ماجرا است و بنا بر اخبار انتشار يافته پشت پرده اين اخبار حكايت از تصميم دوباره براي افزايش قيمت خودرو در روزهاي آينده دارد. حال بايد منتظر ماند و ديد كه آيا بار ديگر مهر تاييد سازمان حمايت پاي برگه درخواست خودروسازان مي نشيند؟

ماجراي افزايش قيمت
اما سوال اين است كه کمیته قیمت‌گذاری خودرو که زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت می‌کند، چگونه پذیرفت که قیمت خودروها را افزایش دهد؟ یک مقام مطلع در این باره به مهر گفت: خودروسازان با ارائه دلایلی به کمیته قیمت‌گذاری خودرو خواستار افزایش ۵۰ تا ۶۵ درصدی قیمت خودرو شده بودند. وی درباره دلایل خودروسازان برای افزایش ۵۰ تا ۶۵ درصدی قیمت خودرو اظهارداشت: ۲.۵ تا ۳ برابر شدن قیمت ارز، افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت فولاد، ۳۰۰ درصدی قیمت پلیمر، ۱۵۰ درصدی قیمت آلومینیوم و ۱۲۰ درصدی قیمت مس و روی و همچنین افزایش قیمت محصولات دیگری چون الیاف نساجی ، لاستیک و پلاستیک از دلایلی بود که خودروسازان برای افزایش قیمت به آنها اشاره کرده بودند.
این مقام مطلع ادامه داد: البته کمیته قیمت‌گذاری خودرو در نهایت با این پیشنهاد مخالفت کرد و قرار شد در فاز اول قیمت محصولات ایران خودرو به طور میانگین ۱۰ درصد و سایپا، پارس خودرو و مدیران خودرو به طور میانگین ۱۸ تا ۲۰ درصد افزایش یابد. وی اعلام کرد: ظاهرا در فاز دوم افزایش قیمت خودرو که به زودی عملیاتی خواهد شد، قیمت خودرو به طور میانگین ۱۵ تا ۲۰ درصد دیگر افزایش خواهد یافت.

جدول کامل تغییر قیمت خودرو توليد داخل منتشر شد
جدول کامل تغییر قیمت خودروها منتشر شد، ضمن اینکه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تغییرات در قیمت خودرو را از ۱۲ مهرماه مجاز اعلام کرد. بر اساس اين گزارش ، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان سرانجام سکوت خود را شکست و به صورت رسمی، افزایش قیمت خودروها را از ۱۲ مهرماه امسال مجاز اعلام کرد.
برهمین اساس، سایپا، پارس خودرو و مدیران خودرو براساس مصوبه کمیته خودرو باید افزایش متوسط ۱۸ درصدی را اعمال کرده و سقف ۲۰ درصد را در قیمت‌گذاری خود رعایت کنند. برای ایران خودرو متوسط افزایش قیمت ۱۰ درصدی در نظر گرفته شده است. پیش از این مهر گزارش داده بود: براساس این مجوز، ایران خودرو قیمت محصولات خود را به طور میانگین ۱۰ درصد و گروه خودروسازی سایپا به طور میانگین ۱۸ تا ۲۰ درصد افزایش داده است.
جدول فوق قیمت جدید محصولات سایپا، پارس خودرو و مدیران خودرو که به تائید سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان رسیده است، را نشان می‌دهد. گفتنی است در این جدول قیمت جدید محصولات ایران خودرو ديده نمي‌شود. در همین حال، وانت باردو بنزینی با ترمز ضد قفل ۸۷ میلیون و ۳۸۴ هزار ریال، وانت بار دوگانه سوز با ترمز ضد قفل ۹۹ میلیون و ۶۶۰ هزار ریال و سمند LX بنزینی ۲۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار ریال قیمت‌گذاری شده است.
قيمت رانا ۲۱ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان تعيين شد
گفتني است قيمت نهايي رانا ۲۱۵ ميليون ريال (۲۱ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان) تعيين شده و با مشخص شدن و ابلاغ قيمت، تحويل اين خودرو به مشتريان به زودي آغاز خواهد شد.
اگرچه قرار بود از ابتداي ماه جاري تحويل رانا به مشتريان آغاز شود اما به دليل نهايي نشدن قيمت عرضه‌ اين خودرو تاكنون به تعويق افتاده بود.
بنا به اين گزارش، رانا دومين خودرو ملي توليدي ايران خودرو است كه در کلاس C و به صورت چهار در سدان صندوق‌دار توليد مي‌شود. بر اين اساس خودروهای پیش فروش شده چهارخودروساز ایران خودرو، سایپا، پارس خودرو و مدیران خودرو که تا قبل از ۱۲ مهر ماه پیش فروش آنها قطعی شده است، باید با نرخ قبلی ارائه شوند و قیمت روز ملاک نیست.

گرانی خودرو در دستور کار شورای رقابت
اما اين افزايش قيمت ها در حالي رخ داده كه واكنش هاي گوناگوني را در بين مردم وكارشناسان به همراه داشته است. از جمله جمشید پژویان رئیس شورای رقابت كه اين روزها به حامي تصميمات دولت شهرت يافته دراين باره گفت: افزایش قیمت خودرو در دستور کار جلسه آتی شورا قرار گرفت تا تصمیم بگیریم که در این موضوع ورود کنیم یا نکنیم.
وی افزود: اما با توجه به اینکه در بازار خودروهای داخلی تمرکز و درجه انحصار بالایی وجود دارد این امکان هست که شورای رقابت از طریق مکانیزم‌هایی نسبت به این موضوع ورود کند.
این مقام مسئول درباره اینکه با توجه به افزایش هزینه‌ها و رشد بی‌سابقه دلار آیا رشد قیمت محصولات می‌تواند راهگشای تولید باشد یا خیر؟ توضیح داد: یکی از مباحث مهمی که در صنعت خودرو وجود دارد این است که باید مشخص شود خودروهای داخلی با چه هزینه‌هایی تولید شده و در اصل چقدر باید باشد؟ این درحالی است که بسیاری از صنایع که قبلاً دولتی بودند با هزینه‌های بالایی اقدام به تولید محصولات می‌کردند اما با خصوصی‌سازی بنگاه‌های دولتی بحث افزایش کارآیی و کاهش هزینه مطرح بود که تاکنون چنین روندی مشاهده نشده است.
پژویان با بیان اینکه برخی مدیریت‌ها نتوانسته موجب کاهش هزینه‌ها و افزایش کارآیی شود، ادامه داد: درست است که شاهد افزایش قیمت دلار هستیم اما همه خودروسازها که نهاده ارزی ندارند تا به فرض افزایش آن نهاده‌ها با افزایش هزینه‌ها و لزوم افزایش قیمت‌ها مواجه شوند. وی افزود: با این اوصاف نمی‌توانم باور کنم کره‌ایی‌ها خودروهایی با آن کیفیت و قیمت تولید می‌کنند اما در کشوری مانند ایران چنین اتفاقی نمی‌افتد. حتماً یک جای کار اشکال دارد که باید درست و شفاف شود تا اقتصاد کشور حرکت کند.

کد مطلب: 77418
 
Share/Save/Bookmark
 


ایرانی
۱۳۹۵-۰۷-۳۰ ۲۱:۴۸:۴۷
برادران خبر ندارین وزارت صنعت ومعاون امور صنایعش رئیس هیات مدیره ایرانخودرو ومواجب بگیرانهاست سازمان حمایت هم میخواد سر سفره انها بشینه راهش نمیدن کی بود خودرورا سه برابر کردتمام مدیران خودرویی وزارت صنعت وسازمان گسترش گاو شیر ده صنعت مثلا دولتی خودرو را مثل هندیها میپرستند
۱۳۹۴-۰۹-۱۸ ۰۷:۳۳:۲۸
تاریخ رو اشتباه مرقوم فرمودید.
کامران
۱۳۹۴-۰۸-۲۹ ۱۹:۲۵:۱۶
قیمت های ماشین
و قیمت های سمند
وقیمت های پیکان
وقیمت های پرشیا
وقیمت های سایپا
وقیمت های استی
علی اصغر
۱۳۹۴-۰۸-۲۹ ۱۹:۲۱:۱۵
قیمت های ماشین
امیر
۱۳۹۳-۱۰-۰۷ ۰۲:۳۵:۵۱
ما نسل سوخته ایم همه چی گرون شد تو نسل ما
امیر مدیر چتروم
www.shahrchat.ir
محمدعلی‏ ‏نادمی
۱۳۹۳-۰۹-۲۲ ۲۱:۴۵:۳۱
سلام‏ ‏به‏ ‏نظرشماآیاافزایش‏ ‏قیمت‏ ‏یاتوجه‏ ‏به‏ ‏انحصاری‏ ‏بودن‏ ‏وعدم‏ ‏افزایش‏ ‏حقوق‏ ‏ودستمزد‏ ‏عدم‏ ‏کاهش‏ ‏عوارض‏ ‏گمرگی‏ ‏جهت‏ ‏کاهش‏ ‏قیمت‏ ‏خودرووارداتی‏ ‏جهت‏ ‏رقابتی‏ ‏کردن‏ ‏وافزایش‏ ‏کیفیت‏ ‏آیاعادلانه‏ ‏است‏ ‏چه‏ ‏کسی‏ ‏یاکسانی‏ ‏ازتحریم‏ ‏هاوعدم‏ ‏کاهش‏ ‏عوارض‏ ‏گمرگی‏ ‏سودمیبرن
علی نیکبخت
۱۳۹۳-۰۸-۲۵ ۰۰:۴۵:۵۶
بچه ها اون گوشه علامت داره , اونو بزنید قیمتها بزرگ میشه.بعد بیشتر عصبانی بشید.
الان مشکل تولید داخل و بد بودن کیفیت و گران بودن آن نیست .مملکت ما تو دنیا بی ارزشه ,هر جنسی رو که به ما بفروشن ,اشغالهاییه که خودشون نیاز ندارن.چون میدونن که هیچ اعتراضی از طرف ایران نمیشه اگر هم بشه میگن خفه ,میخواهی بمب درست کنی ,تحریمی ,همین آشغال هم از سر ت زیاده. فکر نکنید اگه ماشین از خارج بیاد همونیه که خودشون سوار میشن.ترکمون ترین ماشینو میدن به ما .ایران بی صاحبه .هر کی به فکر جیب خودشه.....
عباس
۱۳۹۳-۰۸-۱۵ ۱۰:۴۰:۲۹
شما خواهان ارزونی نیستید خواستار گرونی هستین
ذکریا
۱۳۹۳-۰۷-۱۰ ۱۷:۱۰:۰۰
ببینید هی در تلویزیون میگید از حق مردم ایران نمیگذریم بعد قیمتها رو ده برابر می کنید خدا وکیلی پول گاز - آب -برق-نان-تلفن -تخم مرغ و لبنیات همه را بردید بالا بعد 45هزارتومان پول یارانه میدید به ما ، خودتون رو کشتید از بس که میگید بیایید انصراف بدید اون کسی هم که جانماز آب میکشه میخوره میلیاردی میره اونور آب ، چرا ما باید زجر بکشیم بخدا دین اسلام اینو نمیگه یخورده انصاف داشته باشید . شغل که نداریم پول که نداریم بعد میگید صاحب بچه بشید مابرای 150 میلیون جاداریم اونموقع برای همین تعداد نفر میگید آب کم مصرف کنید که آب نداریم تکلیف خودتون رو با خودتون مشخص کنید بعد به مردم بفرمائید نوکرتم
کیشوند
۱۳۹۳-۰۷-۰۹ ۱۲:۴۹:۱۵
بابایک مقداربه فکراین مردم باشد.سالی چندبارگران میکنیدمسخره کردین خودتونو.
سیدمهدی
۱۳۹۳-۰۵-۲۲ ۲۱:۴۴:۱۷
دستشون تو یک کاسه والا واردات ازاد بکنند ببینند
۱۳۹۳-۰۴-۲۱ ۱۳:۴۶:۵۲
با سلام به نظر بنده باید تعرفه واردات خودرو را صفر کند تا خولید کنندگان پیت های قاتل تادیب شوند تا کی با ید هفتاد وهشت میلیون به خاطر منفعت و اشتغال چند نفر بسوزند وبسازند
مهران
۱۳۹۳-۰۴-۱۶ ۱۱:۴۷:۲۱
باتوجه به حقوق های هنکفت مدیران دولتی وسایر هزینه های سربار که من دانم وتو صنعت اتومبیل در ایران شده کریدور یک طرفه هیچ راهی نیست مگر ازادسازی ورود خود رو تا مدیران خودرو سازی ناچار به حرکت شوند ولا غیربی خود بخیه به ابدوغ خیار نزنیدوالسلام
رویا
۱۳۹۳-۰۲-۲۱ ۱۱:۲۱:۲۱
هرعید و سال جدیدی که میاد برای مردم به جای شادی/ بدبختی گرانی مشکلات به ارمغان میارن اینه زندگی مردمه ما /پر از استرس واضطراب وفکر چگونگی ادامه زندگی .........
مهدي
۱۳۹۳-۰۲-۱۶ ۲۲:۵۰:۲۵
باپول پرايد تو انگليس ميشه بنز مدل 2000 تا 2004سوار شد.... به اين مسولين که فقط ب فکر جيباي خودشونو خوش گذروني بچه هاي خودشونن،نفت که رايگان شد اب .... کجايي ببيني تو چه .....