میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۹
 
 
بهترین،‌ از کدام منظر
کشورهای غربی در حالی طی روزهای گذشته از به بن بست رسیدن مذاکرات با ایران سخن می‌گفتند که...
کشورهای غربی در حالی طی روزهای گذشته از به بن بست رسیدن مذاکرات با ایران سخن می‌گفتند که در جدیدترین موضع گیری آن هم همزمان با نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل ادعاهای جدیدی با محوریت بهترین پیشنهاد را مطرح می‌کنند.
در همین چارچوب در حالی غرب با ادعای بشر دوستی و دخالت در امور داخلی ایران سعی در نمایش اجبار تهران به پذیرش خواسته‌های غرب دارد که در سخنانی تامل برانگیز جزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که تاکنون مسئولیت هماهنگی مذاکرات را داشته است در سخنانی مدعی شد: پاسخ‌های ایران، هیچ کمکی به حاصل‌شدن نتیجه در مذاکرات وین نمی‌کند. وی ضمن آنکه تاکید می‌کند که پیشنهاد وی بهترین پیشنهاد روی میز است گفت: هیچ چیز جدیدی در پرونده هسته‌ای ایران وجود ندارد و من انتظار ندارم در این هفته اتفاق جدیدی رخ دهد.
بورل پیش از این نیز در مصاحبه با نشریه پالتیکو، ضمن ادعای بی‌فایده بودن دیدار با رئیس جمهور ایران در نیویورک برای حصول توافق در موضوع مذاکرات وین، مدعی شد که از نظر او احتمال هیچ پیشرفتی در این‌خصوص نیست و مذاکرات در بن بست قرار دارد. از سوی دیگر کاترین کولونا وزیر امور خارجه فرانسه نیز مدعی شده است پیشنهاد بهتری برای حصول توافق در وین روی میز نیست و این به ایران بستگی دارد که تصمیمات درست را اتخاذ کند.ابتکار عمل دیگری برای خروج از بن بست در مذاکرات رفع تحریم‌ها وجود ندارد.
در همین حال وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا مدعی شده که مذاکرات رفع تحریم‌های وین به بن‌بست برخورده است.او گفت پاسخ ایران به این پیشنهاد برای ما غیرقابل قبول بود. این سخنان در حالی ابتدا به ساکن بیانگر هماهنگی کامل اروپا و آمریکا علیه ایران است در عین حال نوعی خود شیفتگی و خودخواهی غربی مبنی بر معرفی طرح بورل به عنوان تنها طرح روی میز را نشان می‌دهد. در این میان این سوال مطرح است که بهترین طرح از منظر چه کسی می‌باشد؟ بر اساس اصول اعلامی از ابتدای مذاکرات تا به امروز توافقی می‌تواند به عنوان بهترین توافق در نظر گرفته شود که از سوی همه اعضای برجام مورد تایید باشد. طرح پیشنهادی بورل در حالی از سوی ایران پذیرش شد که امریکایی‌ها هنگام بررسی این طرح ابهاماتی را در آن قرار داده‌اند که می‌تواند تکرار کننده همان اقدام ترامپ مبنی بر خروج آمریکا را باشد. این رویه قطعا مغایر با توافق خوب و پایدار است لذا جمهوری اسلامی بدون هیچ تغییری در متن خواستار شفاف سازی کلمات ابهام دار شده است که واکنش غرب هوچی گری در قبال این خواسته منطقی بوده است. رفتاری که سندی بر بی صداقتی غرب بوده و اینکه آنها بهترین توافق و بهترین متن را انی می‌دانند که صرفا تامین کننده منافع آنها و تکرار همان برجام قبلی باشد که در کنار هزینه بر بودن برای ایران هیچ هزینه ای برای غرب نداشته باشد.
نکته دیگر آنکه از خواسته‌های ایران بسته شدن پرونده پادمانی است. در باب مسئله پادمانی نیز تجربه برجام و نوع رفتارهای آژانس نشان داده است که بازماندن این پرونده به دلیل رویکرد سیاسی مسئولان آژانس و بویژه سرمشق گرفتن آنها از رژیم صهیونیستی به جای رویکرد منطقی و فنی، زمینه‌ساز تضعیف و ناکارامدی برجام برای تحقق حقوق حقه جمهوری اسلامی شده است حال آنکه ادعای رسمی طرفین برجام از جمله اروپایی‌ها برخوردار شدن ایران از فواید اقتصادی برجام و در نهایت رفع ابهامات ادعایی در باب فعالیت‌های هسته ای ایران و البته حمایت آژانس در چارچوب ان پی تی از توسعه دستاوردهای هسته‌ای جمهوری اسلامی است. بر این اساس مخالفت غرب با این خواسته ایران ابهامات در صداقت آنها در متن پیشنهادی بورل را افزایش می‌دهد.
به هر تقدیر غرب با هوچی گری در حالی سعی دارد که تا ابتکار عمل‌های ایران برای تقویت متن پیشنهادی هماهنگ کننده را نوعی وارد سازی خواسته‌های جدید ورای برجام عنوان نماید که با رویکردی منصفانه می‌توان گفت که اقدام ایران اقدامی در چارچوب توافق طرف‌های مذاکراتی برای تحقق توافقی پایدار و خوب است حال آنکه تجربه برجان نشان داد که کلید واژه‌های ابهامی آمریکا در برجام و نیز باز ماندن پرونده ایران در اژانس در نهایت به تضعیف برجام و خروج آمریکا از آن منجر شد لذا مطالبه ایران برای رفع ابهامات کاملا در قالب مذاکره برای توافق خوب و پایدار است و غرب باید قدردان این اقدام باشد. ابتکار عملی که نتیجه آن بهترین متن و بهترین توافق را رقم خواهد زد در غیر این صورت غرب باید در رویای توافق بماند آن هم در شرایطی که در استانه زمستانی سخت در میان تحریم گازی روسیه قرار دارد.

نویسنده: قاسم غفوری
کد مطلب: 123986
 
Share/Save/Bookmark