میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۰
 
 
بارش‌های بی‌سابقه تلفات زیادی داشت
غوغای «مانسون»!
غوغای «مانسون»!
 
سیل در تهران و استان‌های دیگر غوغا کرده است،‌ سامانه بارشی «مانسون» همچنان در ایران و منطقه فعال است. بارش‌های چند روز گذشته را می‌توان بی‌سابقه‌ترین بارش‌ها در سال‌های اخیر دانست. تقریباً اکثر استان‌های درگیر این بارش‌ها است. با وجودی که سازمان هواشناسی هشدارهایی در زمینه بارش‌های شدید داده بود، اما در برخی موارد علاوه بر ضعف در اطلاع‌رسانی، بی‌توجهی مردم نیز بر تعداد تلفات افزود.
پس از وقع سیل‌های شدید در استان‌های سیستان و بلوچستان، ‌یزد، ‌فارس، ‌اصفهان،‌ کرمان، ‌تهران و برخی دیگر از استان‌های کشور، مسئولان و دستگاه‌های امدادرسان بسیج شده و به مناطق سیل‌زده راهی شدند و با حداکثر امکانات مشعول کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان از سیل هستند.
حضور میدانی مسئولان از معاون اول ریاست جمهوری گرفته تا وزیر کشور و مسئولان ستاد بحران کشور، هلال‌احمر و شهردارهای شهرهای سیل زده ‌نشان از پای کار بودن آنهاست. ارتش و سپاه نیز برای کمک‌رسانی به شهرهای سیل‌زده در آماده باش کامل هستند و نیروهای خود را برای کمک رسانی به مناطق سیل‌زده راهی کرده‌اند. در همین زمینه فرمانده کل ارتش به فرمانده نیروی زمینی دستور داد تا با مسئولیت فرمانده میدانی امدادرسانی ارتش، در مناطق در خطر سیل و آسیب‌دیده، امکانات و تجهیزات مورد نیاز مهندسی ستاد بحران و مردم را تأمین کنند.
به دنبال درخواست وزیر کشور و با دستور امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش، امیر سرتیپ کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی، به عنوان فرمانده میدانی امدادرسانی ارتش، مأموریت یافت تا در مناطق مرکزی آسیب دیده از سیل به‌ویژه استان یزد، نیازهای ستاد بحران در حوزه‌های مختلف به‌ویژه مهندسی را تأمین کند». برابر این دستور سایر نیروهای ارتش نیز ملزم به تبعیت از امیر حیدری، در امر امداد رسانی شدند.
در پی این دستور که در راستای تشدید و گسترش اقدامات مردمیاری ارتش صادر شد، واحد‌های مهندسی ارتش در استان‌های در معرض خطر سیل به حالت آماده باش در آمدند.
همچنین فرمانده نیروی زمینی نیز ضمن ابلاغ آماده‌باش به یگان‌های مهندسی و به‌کارگیری بیشتر و سریع‌تر تجهیزات مورد نیاز مناطق سیل‌زده به فرمانده قرارگاه جنوب شرق و فرمانده ارشد نظامی استان فارس، برای کمک رسانی به مردم سیل زده، خواستار استمرار و تقویت کمک رسانی در مناطق سیل زده شد. وی افزود: با دستورهای ابلاغی، تجهیزات مورد نیاز منطقه بنا به درخواست‌های ستاد بحران در اسرع وقت، امر خدمت‌رسانی را تسریع و تشدید خواهند کرد.
سخنگوی سپاه نیز از دستور سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه برای ارتقا و تشدید آمادگی‌های سپاه‌ استانی و یگان‌های امدادی بسیج برای امداد و کمک‌رسانی به مردم در مناطق سیل‌زده و مستعد وقوع سیل در کشور خبر داد.
در پی هشدارهای سازمان هواشناسی کشور مبنی بر تداوم و گسترش رگبارهای موسمی و فعالیت سامانه بارشی در ۲۷ استان، سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه گفت: با توجه به شرایط پیش رو و پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی کشور و احتمال وقوع سیل و بروز مشکل و چالش برای مردم، سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ضمن قدردانی و تشکر از تلاش‌های ارزنده و مجاهدانه پاسداران و بسیجیان برای حضور به موقع در صحنه عملیات امداد و نجات و خدمت‌رسانی به هموطنان عزیز در مناطق سیل‌زده کشور، طی دستوری بر ضرورت ارتقا و تشدید آمادگی‌های سپاه‌های استانی و یگان‌های امدادی بسیج برای کمک به سایر نیروهای امدادی در صورت وقوع سیل و بروز شرایط بحرانی در مناطق مختلف کشور تاکید کرد.
وی افزود: سپاه ظرفیت‌های خود را متناسب با نوع مخاطره اعلام شده توسط سازمان هواشناسی کشور و دیگر مراجع ذیربط سازماندهی و مهیای ورود به صحنه امدادرسانی در همراهی با سایر دستگاه‌های اجرایی مانند نیروهای امدادی، راهداری، شهرداری، وزارت نیرو و غیره جهت مقابله با بحران کرده است.
سیل در تهران و در منطقه فیروزکوه، رودهن، امام زاده داوود و کن علاوه بر وارد کردن خسارات سنگین تلفات جانی نیز به همراه داشت. سیل در استهبان جان۲۳ تن را گرفت و در امام‌زاده داوود نیز ۹ تن جان خود را از دست دادند. در فیروز کوه نیز ۹ تن جان باختند و در منطقه کن تهران نیز ۳ تن جان خود را از دست دادند. در استان سیستان و بلوچستان نیز ۵ تن جان باختند که البته در شهرها و استان‌هایی که سیل جاری شده تعدادی مفقودی نیز وجود دارد که امداد رسان‌ها مشغول یافتن
آنها هستند.
معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از آغاز عملیات جستجو برای پیدا کردن ۱۹ مفقودی در سیل امامزاده داوود خبر داد و گفت: بر اساس آخرین آمار ۹ نفر در این حادثه جان‌باخته‌اند.
مرتضی مرادی‌پور با اشاره به آغاز عملیات جستجو از سوی نیروهای امداد جمعیت هلال احمر در امامزاده داوود با اشاره به حضور نیروهای متخصص امدادی در منطقه تصریح کرد: با توجه شرایط منطقه از نیروهای کوهنورد هم برای نجات مفقودی‌ها استفاده شده است.
مرادی پور درباره آخرین آمار جان‌باختگان و مفقودی‌ها در سیل امامزاده داوود خاطرنشان کرد: ۹ نفر فوت و براساس مراجعه خانواده‌ها به هلال احمر، ۱۹ نفر مفقود شده‌اند.بنابر پیش بینی سازمان هواشناسی کشور، ادامه بارش‌های موسوم به سامانه بارشی مانسون همچنان در کشور فعال است و در چند روز آینده نیز ادامه خواهد داشت.
همچنین مدیرکل پزشکی قانونی تهران گفت: خانواده‌ فوتی‌های حادثه سیل امامزاده داوود(ع)، بومهن ورودهن برای تعیین و شناسایی هویت پیکرهای عزیزانشان به مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان تهران مراجعه کنند.
مهدی فروزش، مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: خانواده‌ فوتی‌های حادثه سیل در استان تهران منطقه امامزاده داوود(ع) و بخش بومهن_ ورودهن برای تعیین و شناسایی هویت پیکرهای عزیزانشان و در صورت لزوم اخذ نمونه DNA به مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان تهران واقع در کهریزک ۵۰۰ متر بعد از درب شرقی بهشت زهرا روبروی مخابرات مراجعه‌ کنند. (این مرکز پذیرای بستگان حادثه دیدگان خواهد بود) وی ادامه داد: در صورت عدم شناسایی با معاینه ظاهری و انگشت‌نگاری،‌ اخذ‌ نمونه DNA مورد تاکید است. مراجعه کنندگان در صورت ابهام یا سوال می توانند با شماره ۵۶۵۲۴۸۰۱ مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی تماس بگیرند.
هشدار قرمز سازمان هواشناسی، برای سیستان و بلوچستان، کرمان، فارس، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان برقرار است.
بر اساس این هشدار در مناطق مذکور، رگبار و رعدوبرق، گاهی تگرگ و نیز وزش باد شدید پیش بینی می‌شود.
جاری شدن سیلاب، طغیان رودخانه‌ها، آبگرفتگی معابر و منازل، اختلال در ناوگان حمل و نقل، کاهش شعاع دید، احتمال تخریب پل‌ها و مسدود شدن جاده‌ها، خسارت به صنعت کشاورزی و شکستن درختان و تیرهای برق از مخاطرات این پدیده جوی است.
به هموطنان توصیه می‌شود از نواحی حادثه خیز مانند حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها دوری کرده و از صعود به ارتفاعات نیز خودداری کنند.
در تهران، البرز، قزوین، قم، سمنان، هرمزگان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، یزد، مرکزی، خراسان شمالی، زنجان، گلستان، مازندران، گیلان، کردستان و لرستان هم برای امروز هشدار نارنجی صادر شده است.
کشورهای زیادی دچار بارش‌های سیل آسا شده‌اند.در اطراف ایران کشورهایی چون پاکستان و هندوستان، امارات و عمان نیز با بارش‌ها سیل آسیا دست و پنجه نرم می‌کنند. آمریکا نیز در بخش‌هایی با بارش‌ها سیل آسیل همراه بوده است.
کد مطلب: 123382
 
Share/Save/Bookmark