میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ تير ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۳۳
 
 
چراغ سبز انگلیس برای انحصار قدرت در دست طالبان
چراغ سبز انگلیس برای انحصار قدرت در دست طالبان
 
در اقدامی که نشانگر چراغ سبز انگلیس برای تشکیل دولت انحصاری توسط طالبان است وزیر دفاع انگلیس گفته اگر طالبان به قدرت برسد و وارد دولت افغانستان شود، کشورش با این گروه تعامل و همکاری خواهد کرد.
بِن والاس وزیر دفاع انگلیس در مصاحبه با روزنامه دیلی تلگراف گفت: دولت مستقر در افغانستان هر چه که باشد، در صورت تعهد به برخی هنجارهای خاص بین المللی، دولت انگلیس با آن تعامل خواهد داشت.
وی در عین حال هشدار داد «در صورتی که طالبان به شیوه ای رفتار کند که به طور جدی ناقض حقوق بشر است، انگلیس در هرگونه رابطه ای تجدیدنظر خواهد کرد.
والاس در این مصاحبه گفت، این موضوع را درک می کند که چشم انداز همکاری انگلیس با طالبان چالش برانگیز خواهد بود.وی اظهار داشت: طالبان عمیقا به دنبال آن است که از لحاظ بین المللی به رسمیت شناخته شود. آنها به آزادسازی منابع مالی شان و نیز حمایت برای ملت سازی نیاز دارند اما شما با یک تروریست که کلاه بالاکلاوا (کلاه دو چشمی) روی سر دارد، این کار را انجام نمی دهید.این مقام انگلیسی افزود طالبان برای دستیابی به چنین هدفی باید به شریک صلح تبدیل شود وگرنه با خطر منزوی شدن مواجه است؛ انزوایی که باعث شد آن به همان جایی که قرار داشتند برسند.
در همین حال جورج بوش پسر که در مقام رئیس‌جمهور آمریکا واشنگتن را وارد جنگ ۲۰ ساله در افغانستان کرد، خروج نظامیان آمریکایی و ناتو از این کشور را «اشتباه» خواند.
از سوی دیگر رئیس جمهور پیشین افغانستان اظهار داشت به زودی مذاکرات جدی صلح افغانستان در کشور آغاز می‌شود.
حامد کرزای بدون اشاره به زمان و یا چگونگی این مذاکرات، از دولت افغانستان خواست فرصت صلح را از دست ندهد.کرزای گفت: «به خواست خدا به زودی شاهد از سرگیری مذاکرات کاملا جدی صلح خواهید بود، به همین منظور از شما می‌خواهم صبر پیشه کنید و برای حرکت در مسیر صلح برنامه داشته باشید، آنچه در بیست سال گذشته در افغانستان به دست آمده یا موسساتی که در این سال‌ها شکل گرفته است همه برای مردم افغانستان است نه بیگانگان. جاده ها، پل‌ها و موسسات را ویران نکنید، از دولت افغانستان نیز می‌خواهم فرصت صلح را از دست ندهد.»
همچنین سخنگوی وزارت کشور افغانستان ادعاها درباره تصرف گذرگاه سپین بولدک را تکذیب کرد.
طارق آرین، سخنگوی وزیر کشور افغانستان، به خبرگزاری فرانسه گفت که حمله طالبان به مرز «سپین بولدک» از سوی نیروهای امنیتی دفع شده است. پیش از این طالبان مدعی شده بود که «سپین بولدک» مرز مهم افغانستان با پاکستان را به تصرف خود در آورده است.
نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان ضمن ابراز نگرانی درباره تشدید فزاینده خصومت‌ها در افغانستان، گفت اعتقاد ندارد که طالبان به دنبال در دست گرفتن قدرت در این کشور باشد و تنها در پی تقویت موقعیت خود پیش از آغاز مذاکرات صلح است.«ضمیر کابلوف» نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان در خصوص اوضاع کنونی افغانستان در مصاحبه با خبرگزاری «آناتولی» ترکیه گفت که روسیه نگران تشدید فزاینده خصومت‌ها در افغانستان است، اما اعتقاد ندارد که طالبان سعی دارد قدرت را در این کشور به دست بگیرد.
او در مصاحبه روز سه‌شنبه خود با این خبرگزاری اظهار داشت فعال‌ترین درگیری‌ها در استان‌های شمالی افغانستان در مرز با کشورهای آسیای مرکزی که متحدان و شرکای روسیه هستند، در جریان است.
کابالوف افزود: در روزهای اخیر شدت خصومت ها بخصوص در استان‌های شمالی این کشور، در برابر پیش‌زمینه خروج تقریباً کامل شده نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان، در حال افزایش بوده است. این وضعیت ما را نگران کرده است. در عین حال معتقدیم امروز خطری مبنی بر به دست گرفتن خشونت‌آمیز قدرت از سوی جنبش طالبان وجود ندارد.
از سوی دیگر وزرای خارجه سازمان همکاری شانگهای از همه طرفهای درگیر در افغانستان خواستند تا از استفاده از زور خودداری کنند.شورای دو روزه وزیران امور خارجه سازمان همکاری شانگهای از روز سه‌شنبه در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان آغاز شد. در بیانیه مشترک آمده است: ما از همه طرف‌های درگیر در افغانستان می‌خواهیم که از استفاده از زور و اقداماتی که منجر به بی ثبات سازی و عواقب غیرقابل پیش بینی در مناطق مرزهای افغانستان با کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای شود، خودداری کنند.
کد مطلب: 118856
 
Share/Save/Bookmark