میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۳
 
 
آمریکا ۱۰ هزار نظامی دیگر به اروپا اعزام می‌کند
جنگ اوکراین بهانه‌‌ای‌ برای نابودی ارتش مستقل اروپایی
جنگ اوکراین بهانه‌‌ای‌ برای نابودی ارتش مستقل اروپایی
 
در اقدامی که بیشتر طرحی برای نابود سازی طرح اروپایی‌ها برای داشتن ارتش مستقل اروپایی از ناتو است در بحبوحه فشار غرب به روسیه از طریق اقدامات تحریک‌آمیز در پی جنگ اوکراین، سخنگوی پنتاگون تأیید کرد که ایالات متحده قصد دارد ۱۰ هزار و ۵۰۰ نظامی دیگر به اروپا اعزام کند.
آمریکا با همواره با اعزام نیرو تقویت ناتو به دنبال جلوگیری از طرح تشکیل ارتش واحد اروپایی است چنانکه در بحبوحه تلاش‌های غرب برای تحریک روسیه به بهانه جنگ اوکراین، ایالات متحده در صدد است ۱۰ هزار و ۵۰۰ نظامی جدید به اروپا اعزام کند تا جایگزین نظامیانی شوند که در پی جنگ اوکراین، در اروپا مستقر شده بودند و اکثر آن‌ها در جناح شرق بلوک نظامی ناتو مستقر شده‌اند.بنا بر گزارش شبکه روسی راشاتودی، اعزام بیش از ۱۰ هزار نظامی آمریکایی، تعداد نظامیان این کشور که در اروپا مستقر هستند را به حدود یکصد هزار نظامی افزایش می‌دهد. «جان کربی» سخنگوی پنتاگون در کنفرانس خبری خود با تأیید استقرار ۱۰ هزار نظامی آمریکایی در اروپا گفت که «جو امنیتی هم‌اکنون در منطقه اروپا به واسطه درگیری‌های اوکراین تغییر کرده است».
وی ادامه داد: «این استقرارها، جایگزین‌های یگان نفر به نفر می‌شوند که موجب می‌شود جایگاه کلی نیروهای ما در منطقه به صورت دست نخورده باقی بماند و همان حدود یکصدهزار نیرو باشد. واحدهای در حال جایگزینی پس از یک جابجایی مناسب مسئولیت‌ها به ایستگاه اصلی خود بازمی‌گردند».طبق گزارش راشاتودی، پیش از آن‌که مسکو اواخر ماه فوریه نظامیان خود را به اوکراین اعزام کند، تعداد نیروهای آمریکایی در اروپا حدود ۸۰ هزار نظامی بود که برخی از آن‌ها به طور ثابت و دائم در پایگاه‌ها مستقر بودند و باقی به همراه شرکای ناتو در عملیات‌های آموزشی مشارکت می‌کردند.راشاتودی گزارش کرد، از آنجایی که برخی از اعضای ائتلاف، مانند لیتوانی و کشورهای بالتیک برای حضور بیشتر و پایدارتر نیروهای آمریکایی در ماه‌های اخیر فشار آورده‌اند، مقامات آمریکایی راه‌هایی را برای برآورده کردن این درخواست‌ها از جمله ساخت پایگاه‌های جدید پیشنهاد کرده‌اند.ژنرال «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده آمریکا ماه گذشته به قانونگذاران کنگره گفت: «توصیه من ایجاد پایگاه های دائمی است، اما نیروهای آمریکایی را به طور دائم مستقر نکنید». وی استدلال کرد که این عملاً به مفهوم استقرار طولانی مدت است، زیرا «نیروهای چرخشی» می توانند از طریق «پایگاه های دائمی» چرخش کنند.وی افزود: «و من معتقدم که بسیاری از متحدان اروپایی ما... بسیار بسیار مایل به ایجاد پایگاه های دائمی هستند و این پایگاهها را می‌سازند و هزینه آن‌ را پرداخت می‌کنند».
در ادامه سیاست جنگ افروزدانه وزارت خزانه‌داری آمریکا به بانکهای خارجی هشدار داده در صورت کمک به روسیه برای فرار از تحریم‌ها دسترسی خود به بازارهای آمریکا و اروپا را از دست خواهند داد.روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته این هشدار که از سوی یک مقام ارشد وزارت خزانه‌داری آمریکا مطرح شده نشان‌دهنده تلاش‌های آمریکا برای اعمال فشار بر اقتصاد روسیه از طریق قدرت مالی غرب است.«آدیویل آدیمو»، معاون وزیر خزانه‌اری آمریکا روز جمعه تبعات حمایت از روسیه برای گریز از تحریم را در جریان دیدارهای محرمانه با نمایندگان بانک‌های بین‌المللی در نیویورک تشریح کرد.
در این میان رئیس جمهور اوکراین گفت همتای فرانسوی او پیشنهاد واگذاری بخشی از اوکراین به روسیه برای خاتمه دادن به جنگ را مطرح کرده و این اقدام را محکوم کرد.«ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین به پیشنهاد «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی خود درباره واگذار کردن بخشی از خاک اوکراین به روسیه به خشم آمد.زلنسکی گفت:‌ «شاید امانوئل بیشتر می‌داند، می‌دانم که او قصد داشت با میانجی‌گری بین ما دستاوردی داشته باشد اما او شکست خورد. او نه به خاطر مواضع ما بلکه به‌خاطر [مواضع] روسیه شکست خورد».
لازم به ذکر است وزرای دفاع روسیه و آمریکا برای اولین بار از زمان آغاز عملیات نظامی ارتش روسیه در اوکراین به صورت تلفنی با یکدیگر درباره این موضوع رایزنی کردند.در ادامه این بیانیه آمده است؛ سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه شب گذشته یک تماس تلفنی با رئیس پنتاگون داشت که به ابتکار طرف آمریکایی انجام شد. مسائل کنونی امنیت بین المللی از جمله بحران اوکراین محور مذاکرات بوده است. این در حالی است که اوگو آستوتو سفیر اتحادیه اروپا در هند گفت که این اتحادیه در حال رایزنی درباره اعمال بسته ششم تحریم ها علیه روسیه و خواستار خروج نیروها از اوکراین است.آستوتو سفیر اتحادیه اروپا در هند به شبکه اخبار بین المللی آسیا گفت: ما تا کنون پنج بسته تحریمی را اعمال کردیم و در حال رایزنی بر سر بسته ششم هستیم، این تحریم ها بی‌سابقه هستند.
کد مطلب: 122554
 
Share/Save/Bookmark