میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۵
 
 
درباره داوری‌های جشنواره فیلم فجر
تقدیر از خشونت «مغزهای کوچک زنگ‌زده» و تقبیح غیرت «لاتاری»
تقدیر از خشونت «مغزهای کوچک زنگ‌زده» و تقبیح غیرت «لاتاری»
 

خشونت پسر نوجوانی که چاقو می‌کشد، خواهرش را خفه و مأمور پلیس را با اسلحه می‌کشد، قابل تقدیر با ۳ جایزه است اما قطع مسیر فحشای سازمان‌یافته خارج از مرزها خشونتی است که مسئولان جشنواره دولت نئولیبرالیستِ لبخند و مذاکره، آن را در تقابل با ایدئولوژی و هویت خود می‌بینند و بایکوتش می‌کنند.
برای شبه‌روشنفکرانی که آن‌قدر در غرب‌زدگی خود حل و هضم شده‌اند که غیرت را تنها در معنای حسادت در روابط عاطفی و جنسی فهم می‌کنند، بدون شک درک مفهوم «غیرت مقدس» و گستره و تجسم آن در مناسبات فرهنگی و اجتماعی یک جامعه دینی دشوارترین امر عقلی است.
برای آنان که براساس کلیشه‌ی‌ صد ساله‌ی معوج، تکراری و جامانده از کتاب‌های صادق هدایت، سال‌ها درباره غیرت فیلم ساخته‌اند و در بهترین حالت آن قیصر را روی سرشان حلوا حلوا کرده‌اند، تصور چهره‌ای دوست‌داشتنی و مورد پسندِ مردم دیندار از غیرت مقدس، ورود به حریم ممنوعه است، حریم ممنوعه‌ای که به دلیل تنبلی، رکود فکری و فهم زنگ‌زده آنها از دین و نظام اجتماعی آن ایجاد شده است.
چه اینکه اگر کسی حریم این منطقه ممنوعه را بشکند، بی‌عملی آنان بیشتر توی چشم می‌زند و آنها دیگر نمی‌توانند با تکرار تصویر خشن و بی‌منطق و بی‌مبنا از مردان با غیرت، فیلم بسازند و کاسبی کنند.
بر همین مبنا است که هیات داوران، غیرت کور و کینه‌جوی مُشتی انسان نئاندرتالِ وحشیِ عصبی در «مغزهای کوچک زنگ زده» را می‌بینند و جایزه‌باران می‌کنند و غیرت مقدس، منطقی و هدفمند آقا موسی در #لاتاری را با صراحت بایکوت می‌کنند.
غیرت مطلوب شبه روشنفکران و کاسبان سینما برای به تصویر کشیدن، همین غیرت خشن و بی‌مبنای فیلم هومن سیدی است که برای رسیدن به منشاء شایعه‌ای درباره خواهر خود چندین نفر را با قمه و پتک و زنجیر لت و پار می‌کند و به خاطر یک خطای کوچک، ناموس خود را با بند کفش خفه می‌کند و در باغچه خانه چال می‌کند، نه غیرت آقا موسی که برای سرو سامان گرفتن دو جوان پیشقدم می‌شود و دعوا و کتک‌کاری بی‌جهت نامزد و برادر دختر قربانی لاتاری را نکوهش می‌کند و به دنبال ریشه ماجرا می‌گردد و برای قطع ریشه فساد و بی‎ناموسی، دارایی‌اش را می‌فروشد و زندگی‌اش را می‌گذارد و می‌رود تا عامل اصلی فحشا را از بین ببرد.
غیرت کور، ناموس خود را متهم می‌کند، دائما به او شک دارد و از سر توهمات مالیخولیایی او را محدود و زندانی می‌کند. غیرت مقدس اما ناموس خود را محترم می‌شمرد، به او اعتماد دارد و مدام او را بازجویی نمی‌کند و تلاش می‌کند با محبت و مردانگی حریم خانواده را حفظ کند و به جای پاره تن خود، مرزهای حمایت و پاسداری از حریمش را در برابر غیر و بیگانه علم کند. و این تصویر همان پاشنه آشیلی است که منورالفکرها به سختی نسبت به آن حساسند و مدام به آینه‌اش سنگ می‌زنند.
حالا به قول سخنگوی داوران جشنواره، وقتی آقا موسی ریشه مشکلات را بیرون از کشور می‌بیند، اشتباه است. آقا موسای دوست داشتنیِ اینها کسی است که به جای آرمانگرایی، خاکستری باشد و نقص داشته باشد، کسی است که پایش بلغزد و شک کند. فیلم خوب فیلمی است که در آن فقر و فلاکت و فرزند ناخواسته و پدر معتاد و سقط جنین و موسیقی زیرزمینی و همجنس‌خواهی و خودکشی و ترنس‌سکشوال‌ها موج بزنند و همه چیز را به گردن سنت و دین بیندازد.
یا به قول آن بازیگر تکراری که دست قضا او را میان داوران جشنواره نشانده، محتوای لاتاری خشونت و انتقام را ترویج می‌کرد، در حالی که آنها دوست داشتند مذاکره و گفت‌وگو ببینند! و همین هیات داوران به فیلمی جایزه ویژه خود را می‌دهد که تمام سکانس‌هایش مملوء از خشونت و وندالیسم و آنارشی است.
خشونت پسر نوجوانی که چاقو می‌کشد، خواهرش را خفه می‌کند و مامور پلیس را با اسلحه می‌کشد قابل نمایش و تقدیر با سه جایزه مهم است اما قطع مسیر فساد و فحشای سازمان یافته‌ای که از خارج از مرزها هدایتی می‌شود، خشونتی است که مسئولان جشنواره دولت نئولیبرالیستِ لبخند و مذاکره آن را در تقابل با ایدئولوژی و هویت خود می‌بینند و بایکوتش می‌کنند.
اصلا عجیب نیست، وقتی غیرت مقدس را تصویر کنی و قهرمان کنش‌گری را که داد مردمش را از بیگانه می‌ستاند به آنها نشان دهی، بی‌عرضه‌ها و بی‌مایه‌ها و بی‌غیرت‌ها به تب و تاب می‌افتند. 

آیا سازندگان "لاتاری" از دبیرخانه جشنواره فیلم فجر شکایت می‌کنند؟
تهیه‌کننده فیلم سینمایی «لاتاری» در تازه‌ترین پیام توییتری خود سخن از شکایت از دبیرخانه جشنواره فیلم فجر به میان آورد.
محمود رضوی نوشت: بعد از صحبت‌های ٢ نفر از داوران عزیز جشنواره فیلم فجر درخصوص ممیزی محتوا به جای داوری و پست آقای حمید فرخ‌نژاد، یک تیم حقوقی به من اعلام کردند براساس بند ب جزء ۱ ماده ۱۰ قانون دیوان عدالت اداری و اصل ۱۷۳ شکایت از دبیرخانه جشنواره قطعاً قابل طرح در دیوان است و قصد پیگیری دارند.

حسین الهام - فارس

کد مطلب: 103212
 
Share/Save/Bookmark