میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ تير ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۱۹
 
 
کوری عصا کش کوری دگر
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در اولین سفر به غرب آسیا از امروز تا ۲۵ خرداد راهی منطقه می‌شود...
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در اولین سفر به غرب آسیا از امروز تا ۲۵ خرداد راهی منطقه می‌شود. سفر وی با ورود به فلسطین اشغالی و دیدار با مقام‌های رژیم صهیونیستی و سپس تشکیلات خودگردان فلسطین آغاز خواهد شد. وی در حالی راهی اراضی اشغالی می‌شود که طی هفته‌های اخیر مقامات آمریکایی و رژیم صهیونیستی تلاش کرده‌اند تا این سفر را گامی مهم در تحولات منطقه عنوان نمایند.
بایدن طی یادداشتی در واشنگتن پست در حالی با بیان اهدای ۴ میلیارد دلار کمک به تل آویو خود را بزرگترین دوست این رژیم نامید که حمایت از سرگیری مذاکرات سازش تشکیلات خودگردان با صهیونیست‌ها و نیز پیگیری طرح ابراهیم یا همان سازش عربی را از اصول سفر خود عنوان نمود. همزمان سران رژیم صهیونیستی از بنت نخست وزیر مستعفی صهیونیست‌ها تا لاپید نخست وزیر موقت این رژیم سفر بایدن را گامی مهم در تعاملات طرفین و اجماع سازی مشترک در برابر آنچه دشمنان این رژیم می‌نامیدند، عنوان کرده‌اند.
طرفین در حالی برآن بوده‌اند تا دستاوردهای زودهنگامی را برای خود در افکار عمومی ثبت نمایند که اولا بررسی تحولات داخلی آمریکا حکایت از وضعیت بحرانی بایدن برای ماندن در قدرت حکایت دارد بویژه اینکه احتمال شکست سنگین دموکرات‌ها در انتخابات میان دوره‌ای آبان ماه کنگره بسیار جدی شده است و حتی بایدن می‌تواند در جمع رئیس جمهوران مستعفی پیش از پایان دوره ۴ ساله قرار گیرد.
در همین حال بحران اقتصادی آمریکا و گرفتاری آن در جنگ اوکراین عملا آمریکا را برای اجرای سیاست‌های دیگر از جمله حمایت از رژیم صهیونیستی تحت تاثیر قرار داده است. ثانیا حاکمان سرزمین‌های اشغالی در وضعیت بحرانی سیاسی قرار دارند و شاید در انتخابات زودهنگام بختی برای حضور دوباره در قدرت نداشته باشند.
در همین حال بحران صهیونیست ها امروز نه صرفا تعلیق مذاکرات سازش تشکیلات خودگردان بلکه بحران اقتصادی، شکاف اجتماعی، بی ثباتی سیاسی در کنار گسترش مقاومت فلسطینی‌ها در اراضی اشغالی و حتی تل آویو است که عملا از دست تشکیلات خودگردان خارج است. در همین حال صهیونیست ها در حالی مدعی ایجاد ائتلاف آمریکایی،عربی و عبری علیه ایران و مقاومت شده‌اند که کشورهای عربی همچون قطر، اردن، مصر و حتی سعودی از عدم پیوستن به چنین ائتلافی سخن گفته‌اند هر چند که در ظاهر برای خوشایند بایدن از طرح مذکور استقبال کرده‌اند.
با توجه به این شرایط می‌توان گفت که سفر بایدن به سرزمین‌های اشغالی همان مثل کوری عصا کش کور دگر شود است که نشات گرفته از وضعیت نابسامان داخلی طرفین و بی‌تفاوتی منطقه‌ای و جهانی با طرح‌های آنهاست که شکست زودهنگام این سفر را رقم زده است هر چند که در فضای تبلیغاتی مدعی دستاوردهای عظیم برای این سفر شده‌‌اند.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 123210
 
Share/Save/Bookmark