میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۷
 
 
نگاهی به رفتارهای ضد ایرانی اخیر فرانسوی‌ها
رقص مکرون با گرگ‌ها
رقص مکرون با گرگ‌ها
 
دولتمردان فرانسه این روزها در دیدار با صهیونیست ها و نیز سفر به منطقه با ادعاهای ضد ایرانی بازی در زمین آمریکا و صهیونیست ها که نشانگر عدم استقلال دولتمردان این کشور است را تکرار کردند که می توان از آن با عنوان رقص مکرون با گرگ ها یاد کرد.
رئیس‌جمهور فرانسه بعد از دیدار با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ الیزه به تکرار ادعاها علیه برنامه هسته‌ای ایران پرداخت.ماکرون روز پنجشنبه در کاخ الیزه میزبان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بود. ایران و درگیری‌های میان شهرک‌نشین‌های صهیونیست و فلسطینی‌ها از جمله موضوعات محوری میان دو طرف بود. طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، ماکرون «حرکت پرشتاب» برنامه هسته‌ای ایران را مورد انتقاد قرار داد و گفت که تداوم این مسیر از سوی ایران بدون تبعات باقی نخواهد ماند.کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.کاخ الیزه در بیانیه‌ای اعلام کرده ماکرون و نتانیاهو از آنچه «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران در سراسر منطقه» خوانده شده نیز ابراز نگرانی کردند.
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی می‌گوید که طی دیدار با رئیس جمهور فرانسه درباره راه‌های مقابله با آنچه که تهدید اتمی ایران خواند و اقدام اتحادیه اروپا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صحبت کرده است.«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم موقت صهیونیستی خواستار اعمال تحریم‌های بیشتر بر جمهوری اسلامی ایران شد.نتانیاهو درباره دیدار با «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در پاریس گفت: «من ا ماکرون دیدار کردم و درباره راه‌های مبارزه با تهدید اتمی ایران به تفصیل بحث کردیم».
وی در صفحه توئیتر خود نوشت: «من بر لزوم تقویت بازدارندگی علیه ایران و نواب آن در خاورمیانه تاکید کرده و گفتم که باید تحریم‌های قابل توجهی علیه رژیم ایران اعمال شود».نخست‌وزیر رژیم کودک‌کُش صهیونیستی با حمایت از تصمیم پارلمان اروپا برای اقدام علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ادعا کرد: «زمان آن فرا رسیده است که سپاه پاسداران ایران به لیست تروریستی اتحادیه اروپا اضافه شود».نتانیاهو همچنین افزود: «ما درباره آوردگاه منطقه‌ای و لزوم حفظ ثبات در منطقه، با توجه ویژه‌ای بر لبنان صحبت کردیم. علاوه بر این، درباره فرصت‌هایی برای گسترش دایره عادی‌سازی اسرائیل بحث کردیم».سفارت رژیم صهیونیستی در پاریس از سفر سه‌ روزه نخست وزیر این رژیم به فرانسه برای لابی‌گری علیه ایران و برنامه هسته‌ای این کشور خبر داد.رسانه‌های فرانسه می‌گویند که نتانیاهو با علم به این‌که فرانسه موتور اصلی تصمیم‌گیری‌ها در اتحادیه اروپا است، به پاریس سفر کرده است.
در این میان وزیر خارجه فرانسه که در عربستان سعودی به سر می‌برد، در مصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط، ایران را مسئول بن‌بست در برجام معرفی کرد.«کاترین کولونا» وزیر خارجه فرانسه که برای اولین بار وارد عربستان سعودی شد، در گفت‌و‌گو با روزنامه الشرق الاوسط، مدعی شد که ایران عامل نا امنی در منطقه و مسئول بن بست در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.کولونا که نیز با «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی دیدار کرد، در این مصاحبه مدعی شد: «منطقه شاهد بی ثباتی مزمن و رو به افزایش است و تحکیم روابط فرانسه با عربستان سعودی و امارات متحد عربی می‌تواند راهی در برابر این وضعیت باشد».او افزود: «منطقه خاورمیانه با بحران‌هایی مواجه است و ایران با فعالیت‌های ثبات‌زدای خود از جمله برنامه هسته‌ای و موشکی و پهپادی موجب تشدید تنش در منطقه شده است».وزیر امور خارجه فرانسه ضمن حمایت از اغتشاشات در ایران، ادعا کرد که مذاکرات درباره احیای توافق هسته‌ای با ایران به بن‌بست رسیده و مسئولیت کامل این وضعیت متوجه ایران است که فرصت پذیرش متن پیشنهادی اتحادیه اروپا را که «بهترین پیشنهاد ممکن بود» از دست داد. «کاترین کولونا» بار دیگر موضوع ارسال پهپاد از ایران به روسیه را پیش کشید و گفت: «با همکاری شرکای خود بر روند انتقال پهپاد از ایران به اوکراین که خلاف قطع‌نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است تمرکز کرده‌ایم».وزیر خارجه فرانسه در ادامه در یک چاپلوسی علنی، عربستان سعودی و امارات را قطب ثبات در منطقه توصیف کرد و گفت که پاریس به دنبال توسعه روابط با ریاض در همه حوزه‌ها است و از چشم انداز ۲۰۳۰ این کشور حمایت کامل می‌کند.
در این میان یک رسانه صهیونیستی گزارش داد که آمریکا به تل‌آویو پیشنهاد همکاری در «عملیات‌های سری» علیه ایران و عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی را داده مشروط به آنکه کابینه رژیم صهیونیستی از تصمیمات تنش‌زای خود عقب‌ بنشیند.
یک روزنامه صهیونیستی، در گزارشی مدعی شد که «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «ویلیام برنز» رئیس سازمان سیا سه مقام آمریکایی که طی دو هفته گذشته به اراضی اشغالی سفر کردند، در تلاش بوده‌اند تا با کابینه «بنیامین نتانیاهو» معامله‌ای منعقد کنند. بنابر گزارش پایگاه خبری «عرب۴۸» به نقل از روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحارانوت»، این معامله بدین شکل بوده که واشنگتن اعلام کرده «به‌ازای همکاری آمریکا [با تل‌آویو] در مسئله ایران و عربستان سعودی، نتانیاهو برای بازگشت از تعهدات خود و تعهدات شرکایش در [کابینه] منتخب باید تلاش کند، وضعیت [در فلسطین اشغالی] را آرام نماید، وضعیت موجود در کوه معبد (اشاره به مسجد الاقصی) را حفظ کند، جایگاه تشکیلات خودگردان فلسطین را تقویت نماید و از شهرک‌[سازی‌ها] جلوگیری کند.»در این گزارش آمده است که بنیامین نتانیاهو به پیشنهاد طرف آمریکایی پاسخ مثبت داده؛ اما در عین حال خواسته‌های شرکای خود در احزاب راستگرای افراطی را نیز اجابت می‌کند. این رسانه صهیونیستی با اشاره به ادعای ارسال تسلیحات ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، در عین حال افزود که با توجه به تحولات چند ماه اخیر، دیدگاه‌های تل‌آویو و آمریکا در خصوص مسئله ایران در این مدت به یکدیگر نزدیک شده است.
طبق گزارش یدیعوت آحارانوت، «آمریکا به اسرائیل پیشنهاد همکاری گسترده در عملیات‌های سری و نیمه‌سری در ایران را می‌دهد؛ اما نه در جنگ. [با این حال] اگر ایران از حدومرز هسته‌ای عبور کند، آمریکا گام‌های دیگر را مورد بررسی قرار خواهد داد که این مژده خوبی برای اسرائیل است.»اما در ارتباط با همکاری واشنگتن با تل‌آویو برای عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی، این روزنامه صهیونیستی گفت که «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی شروط نه‌چندان آسانی را مطرح می‌کند و نتانیاهو باید امتیاز آرام‌سازی وضعیت در مناطق فلسطینی‌نشین را به او بدهد و همچنین میان بن سلمان و دولت بایدن آشتی برقرار کند.
لازم به ذکر است سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به گزافه گویی رئیس جمهور فرانسه به مقامات این کشور توصیه کرد که روابط دوجانبه را بیش از این متحمل خسارت نکنند. ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به تکرار مواضع غیرسازنده برخی مقامات فرانسوی و اظهارات ضدایرانی رئیس‌جمهور فرانسه در دیدارش با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اظهار داشت: نفس ملاقات با نخست‌وزیر رژیمی که جهان آن را مظهر پدیده شوم تروریسم سازمان یافته، خشونت، کشتار و آوارگی زنان و کودکان مظلوم در غرب آسیا و از جمله فلسطین می‌داند، سزاوار سرزنش و تقبیح است.کنعانی افزود: رئیس جمهور فرانسه در حالی از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران انتقاد می‌کند که ظاهرا فراموش کرده رژیم صهیونیستی با برخورداری از ده‌ها کلاهک هسته‌ای، هیچگونه نظارت بین‌المللی را برنمی‌تابد و با سوابق سیاهی از اشغالگری و تجاوز نظامی، مهمترین منبع تهدید علیه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی به شمار می‌رود.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: جا دارد طرف فرانسوی به‌جای ابراز نگرانی‌های تصنعی از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران که کاملا تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است، جهان را از نحوه دستیابی تروریسم دولتی صهیونیستی به سلاح هسته‌ای آگاه کند.سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان به مقامات فرانسه توصیه کرد با اصلاح رویکرد ناصواب جاری و بازگشت به اصل احترام متقابل، روابط دوجانبه را بیش از این متحمل خسارت نکنند.
کد مطلب: 125146
 
Share/Save/Bookmark