میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گفتگو
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۷
 
 
۱۲ ساعت جدال با حریق ۵۰۰ درجه
۱۲ ساعت جدال با حریق ۵۰۰ درجه
 
یک ساختمان دیگر در آتش سوخت. آتش نشان دیگری جان خود را از دست داد. دستگاه‌های مسئول دوباره سکوت کردند. آتش نشانی و شهرداری فقط می توانند، شناسایی کنند و اخطار دهند و البته در هر حریقی با این شدت هم تعدادی از ققنوس هایش می‌سوزند، بدون اینکه شهید محسوب شوند. پس دستگاه های مسئول کجای ماجرا هستند؟
به گزارش فارس،‌ موضوع ساختمان‌های ناایمن و پرخطر در شهر تهران سالهاست که مطرح است. سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران ۳۳ هزار ساختمان ناایمن را تاکنون پایش و اخطارهای لازم داده شده است. خلأهای قانونی وجود دارد و سازمان آتش‌نشانی فقط می‌تواند به ساختمان‌های ناایمن اخطار دهد و کار دیگری نمی‌تواند انجام دهد. برخی معتقدند انتشار اسامی ساختمان‌های پرخطر می‌تواند مشکل را حل کند، آیا زمانی که این لیست منتشر شود، مالکان وارد کار می‌شوند و ظرف شش ماه ایمن‌سازی انجام می‌شود؟ برخی مسئولین شهری معتقدند حداقل این ترس قبل از انتشار لیست وجود دارد که مالکان پای کار بیایند اما بعد از انتشار اسامی برایشان عادی می‌شود و دیگر پای کار هم نمی‌آیند. باید سازمان‌ها، ارگان‌هاو ... هزینه ایمنی را بدهند، اما چرا تاکنون بسیاری از ارگان‌ها سازمان‌ها و حتی مالکین پای کار نیامده و همچنان این ساختمان‌ها با وجود اخطار و پلمب به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
ساختمان ۱۵۳ جزو ساختمان‌های ناایمن نبود اما پرخطر بود و بارها به آن اخطار داده شده بود. البته در حال حاضر دادستانی پای کار آمده و می‌گویند پرونده قضایی تشکیل شده و گزارش نهایی را به اطلاع افکارعمومی می‌رساند. هنوز علت حادثه مشخص نیست، اما در این حادثه که در این ساختمان رخ داده، یک فرمانده ۴۷ ساله در آتش سوخت و جان خود را از دست داد.
در خصوص آخرین وضعیت ساختمان ۱۵۳ با قدرت‌الله محمدی رئیس سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران به گفت‌وگو نشستیم.
آقای محمدی! از دیشب به دنبال این هستیم که مصاحبه‌ای با شما داشته باشیم تا بتوانیم جزئیات دقیق از این حادثه داشته باشیم، اما به دلیل اینکه شما در محل حادثه بودید انجام مصاحبه امکان‌پذیر نبود. بفرمائید در حال حاضر در خصوص آخرین جزئیات آتش در ساختمان ۱۵۳ توضیح دهید.
بله ما از آتش سوزی درگیر هستیم. بگذارید توضیحاتی بدهم. آتش در ساعت ۱۰:۲۰ دقیقه صبح رخ داد. آتش‌نشانان ظرف ۴ دقیقه به محل حادثه رسیدند. ۳ ایستگاه اعزام شد. آتش‌نشانان وقتی رسیدند زمان زیادی از حریق گذشته بود. اطلاع‌رسانی به موقع از سوی مالکان صورت نگرفته بود. دلیلش را هم نمی‌دانیم. یا متوجه نشدند، یا خودشان در حال اطفا بودند. به همین دلیل حجم آتش بسیار بالا بود.
فرق بین ساختمان ناایمن و پرخطر چیست؟
ساختمان‌های ناایمن همان ۱۲۹ ساختمانی است که ما بارها درباره آن صحبت کردیم. تعدادی از مالکین پای کار آمده و اقدام به ایمن‌سازی کرده‌اند. ما ۳۲ هزار ساختمان ناایمن را پایش کردیم که ۱۲۹ ساختمان ضریب ناایمن بالایی داشت.
تعداد ساختمان‌های ناایمن در تهران بسیار زیاد است. با وجود اینکه ما اخطار می‌دهیم، اما برخی از مالکان پای کار نمی‌آیند. فقط آتش‌نشانی که نیست، باید اصناف، بیمه و ارگان‌های مربوطه هم پای کار بیایند. ساعت ۱۰:۳۰ دیشب عملیات اطفا حریق به اتمام رسید، اما همچنان آتش‌نشانان در محل حادثه هستند تا پایش و لکه‌گیری انجام شود.
دمای آتش چقدر بود؟ می‌گویند که احتمال ریزش ساختمان وجود دارد؟
دمای آتش ۵۰۰ درجه سانتیگراد بود. در خصوص احتمال ریزش ساختمان هم باید بگویم که فعلا از مرحله ریزش عبور کرده‌ایم. دستگاه‌های لرزه‌نگار آورده‌ایم و با دوربین‌های لیزری پایش می‌کنیم. رفتارهای این ساختمان زیرنظر است تا زمانی که اگر خطری رخ داد سریعا آتش‌نشانان را خارج کنیم. تا شعاع ۱۰۰ متری ساختمان همه ساختمان‌ها را تخلیه کرده‌ایم. در یک ساختمانی که مالک غیرقانونی تغییر کاربری داده (ساختمان ۱۵۳ در خیابان بهار جنوبی حدفاصل خیابان سمیه و طالقانی) یکی از فرماندهان ما در آتش سوخت.
در خصوص شهادت این فرمانده صحبت کردید. سالهاست که موضوع شهید محسوب شدن آتش‌نشانان در دستورکار است، اما تا این لحظه این امر رخ نداده و این افراد وقتی در حوادث و در حین مأموریت جان خود را از دست می‌دهند شهید محسوب نمی‌شوند. چرا این امر رخ نمی‌دهد؟
نهادهای بالادستی باید اجازه دهند که آتش نشانی که در حین حادثه جان خود را ازدست می دهد شهید محسوب شود/به خدا ما پیگیریم اما دست ما نیست
ما پیگیری کرده‌ایم، اما باید نهادهای بالادستی هم اجازه دهند. سالهاست که این مشکل پابرجاست. در زمان حادثه پلاسکو هم این موضوع مطرح شد، اما به نتیجه نرسیده است. ببینید! آتش‌نشان جان خود را در دست گرفته‌ است و ما روزانه حوادث زیادی داریم و امکان دارد آتش‌نشان جان خود را از دست دهد. چیزی که آتش‌نشان را آزار می‌دهد این است که وقتی همکارش در حین عملیات جان خود را از دست می‌دهد شهید محسوب نمی‌شود و یک کارمند معمولی است. ما همچنان سر بحث کار سخت و زیان‌آور بودن آتش‌نشان مشکل داریم. باید در این زمینه قانون داشته باشیم. شورای عالی استان‌ها لایحه‌ای در این زمینه به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد، اما سال‌هاست که این لایحه در نوبت بررسی است و هنوز مجلسی‌ها آن را در دستورکار قرار نداده‌اند. هنوز بیمه سخت و زیان‌آور بودن مشمول آتش‌نشانان تهرانی نمی‌شود چرا که این آتش‌نشانان تحت بیمه شهرداری هستند نه تأمین اجتماعی. قرار بود این مشکل حل شود و این افراد هم از ۱۰ سال سنوات ارفاقی استفاده کنند، اما این امر رخ نداد و همچنان این عزیزان از پنج سال سنوات ارقاقی استفاده می‌ کنند. پس قرار است چه زمان این لایحه در دستورکار قرار گیرد؟
آیا تجهیزات لازم در سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران وجود دارد؟
بله، تجهیزات داریم، اما باید بخشی از تجهیزات ما به روز شود، البته شهرداری تهران هم در سال جاری و هم در سال آینده بودجه خوبی را برای آتش‌نشانی درنظر گرفته است. یکی از معضلات دیرینه آتش‌نشانان که بحث مسکن بود را در حال رفع آن هستیم و قرار است ظرف سه سال آینده این عزیزان خانه‌دار شوند.
چرا در زمینه ایمن‌سازی ساختمان‌ها فرهنگسازی لازم صورت نمی‌گیرد و ضعف آموزشی در این زمینه وجود دارد؟
باور کنید ما به تمام سازمان‌ها و ارگان‌ها و شهروندان گفته‌ایم که مفت و مجانی آموزش می‌دهیم، اما خیلی از سازمان‌ها و ارگان‌ها پای کار نمی‌آیند و همکاری نمی‌کنند. ما وسط میدان هستیم و بارها گفته‌ایم که ما آموزش‌ها را می‌دهیم.
این حریق هم مشابه حریق ساختمان برق حراراتی بود؟
ما در سال ۹۶ ساختمان برق حرارتی را داشتیم که در آتش سوخت. ساختمان ۱۵۳ در خیابان بهار جنوبی هم مثل همان حادثه بود، با همان حرارت، در طبقات منفی. ما با لباسی و تجهیزاتی که داشتیم نمی‌توانستیم بیشتر از منفی یک برویم. به قدری حرارت بالا بود.
گفته می‌شود که این ساختمان قرار بوده پارکینگ باشد، چطور به انبار تردمیل و ماساژ تبدیل شده بود؟
ببیند! من همین جا یک انتقادی دارم، چرا بیمه زمانی که ساختمانی تأییدیه آتش‌نشانی ندارد آن ساختمان را بیمه می‌کند؟ چرا وزارت صمت مجوز می‌دهد؟ این ساختمان پارکینگ بوده، چطور به انبار لوازم دستگاه تردمیل و ماساژ تبدیل شده؟ باید نهادها و سازمان‌ها تونضیح دهند. شهرداری که فقط مسئول نیست. ما حریق را خاموش می‌کنیم، اما پیشگیری از آن با کیست؟ ما باید هزینه ناایمنی را بالا ببریم. باز هم تأکید می‌کنم که خلأهای قانونی داریم. اتاق اصناف، بیمه و... توضیح دهند که چطور این امر رخ داده است. ما بارها و بارها اخطار داده‌ایم دیگر چه کاری از ما برمی‌آید. در حال حاضر خیابان را بسته‌ایم تا تعیین تکیلف شود. قرار است فردا برای فرمانده ۴۷ ساله‌مان مراسم تشییع بگیریم.
کد مطلب: 125344
 
Share/Save/Bookmark