میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۰۳
 
 
میزبان بحران‌ساز
ریاض دیروز میزبان نشستی موسوم به "دوستان سودان" با ادعای حمایت از نقش هیئت سازمان ملل...
ریاض دیروز میزبان نشستی موسوم به "دوستان سودان" با ادعای حمایت از نقش هیئت سازمان ملل در این کشور برای مذاکره میان گروه های سودانی بوده است. در این نشست نمایندگان انگلیس، فرانسه، نروژ، سوئد، آمریکا، بانک بین المللی، صندوق بین المللی پول و امارات شرکت داشتند.این نشست در حالی برگزار شده است که در عرصه داخلی سودان از یک سو کودتاگران همچنان به بهانه‌های مختلف امنیتی و سیاسی به حضور در قدرت ادامه می‌دهند و از سوی دیگر خیابان‌های سودان صحنه درگیری میان حامیان و مخالفان کودتاگران است.
حال این سوال مطرح می‌شود که آیا نشست ریاض می‌تواند حلال مشکلات سودان باشد و زمینه ساز برقراری ثبات و امنیت در این کشور گردد؟ برای پاسخ به این پرسش ترکیب حاضران در نشست امری قابل توجه است. در یک سوی معادله عربستان میزبانی قرار دارد که مدعی تلاش برای کمک به آشتی ملی و صلح و امنیت در سودان است و از سوی دیگر در میان شرکت کنندگان در اجلاس نام کشورهایی همچون آمریکا، فرانسه و انگلیس مشاهده می‌شود. نکته اساسی آن است که کارنامه عربستان نشان می‌دهد که این کشور نه تنها اقدامی در مسیر صلح و امنیت در منطقه، جهان اسلام و عرصه جهانی صورت نداده است بلکه خود زمینه ساز بحران‌ها و نسل‌کشی‌های بسیاری بوده است که نمود آن را در یمن، سوریه، عراق و لبنان و حتی کشورهایی آفریقایی همچون لیبی ، سودان و نیجریه می‌توان مشاهده کرد.
از سوی دیگر کشورهای غربی حاضر در نشست نیز خود محور و کانون بحران سازی در جهان هستند چرا که نتیجه کارنامه حضور ۲۰ ساله آنها در افغانستان برابر با بیش از ۲۰ میلیون نیازمند کمک غذایی است که به یک فاجعه انسانی مبدل شده است. نقش این کشورها در حمایت از تروریسم و بحران‌های سیاسی و اقتصادی در جهان نیز امری آشکار است چنانکه در قبال سودان نیز همین کشورها ابتدا با حمایت از البشیر و سپس با کودتا علیه وی عملا سودان را با بحران مواجه کردند. جالب توجه آنکه این کشورها در حالی در سال ۲۰۱۱ تجزیه سودان جنوبی را رقم زدند که در نهایت این منطقه را با بحران‌های انسانی و اقتصادی تنها رها کرده و به وعده‌های خود عمل نکردند. بر این اساس می‌توان گفت که اجلاس مذکور کارکردی برای سودان نخواهد داشت و صرفا بهانه‌ای برای دخالت‌های بیشتر در این کشور است.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 121348
 
Share/Save/Bookmark