میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۰۹:۱۸
 
 
20 تن طلا ذخيره همسر قذافی
20 تن طلا ذخيره همسر قذافی
 
'صفيه فركاش البرعصي' همسر 'معمر قذافي' در نتيجه ۴۰ سال زندگي مشترك با رهبر ليبي، بيش از ۲۰ تن طلا اندوخته و اين به جز املاك و مستغلات وي است.
به گزارش زنان ، تارنماي شبكه خبري العربيه روز شنبه با درج اين خبر نوشت: البرعصي به رغم خبرساز بودن كشورش، معروفيت چنداني در خارج از كشور ليبي ندارد. او بر خلاف بانوان نخست سابق تونس و مصر، مشهور به اعمال نفوذ نيست.
اما اين زن، در پشت صحنه هاي پر فلاش و فيلم و تصوير و خبر سياست، حاصل ۴۰ سال همراهي اش با رهبر بلامنازع ليبي را در خفا حفظ كرده است.
با اين حال در اوضاع آشفته كنوني ليبي وبگاه ها و ساير رسانه ها خبرهايي را در رابطه با صفيه فركاش البرعصي درج كرده اند.
از جمله آنكه در تاريخ ۲۰-۲-۲۰۱۱ مطبوعات آلمان خبر از آن دادند كه اين زن همراه با دختر و برخي از خانواده پدري اش وارد آلمان شده است. اين در حالي است كه اين خبر هنوز از سوي منابعي مستقل تاييد يا تكذيب نشده است.
صفيه كه پس از 'فتحيه نوري خالد' همسر پيشين قذافي، دومين همسر رهبر چهار دهه اخير ليبي به شمار مي آيد، پرستار بيمارستاني بود كه قذافي در سال ۱۹۷۱ براي جراحي آپانديس در آن بستري شد. البته قذافي بعداً با يك پرستار اوكرايني نيز آشنا شد و او را پرستار مخصوص خود كرد.
بانوي اول ليبي منتسب به قبيله البراعصه مي باشد و اين قبيله ساكن شرق ليبي يعني منطقه اي است كه اكنون بطور عمده در دست مخالفان قذافي است.
حاصل ازدواج صفيه با قذافي شش پسر به نام هاي سيف الإسلام، الساعدي، هانيبال، المعتصم وخميس و يك دختر به نام عايشه است. قذافي پسر ديگري از همسر نخست خود دارد كه نامش محمد است و ظاهرا از نفوذ چنداني برخوردار نيست.
بانوي اول ليبي كه به ندرت در بعضي مناسبت ها ظاهر شده يا سمت هايي افتخاري كسب كرده، مالك يك شركت هواپيمايي خصوصي به نام 'طيران البراق' يا 'براك ايرويز' است كه انتقال حجاج به خاك سعودي را بر عهده دارد و رقيب هواپيمايي ملي ليبي به شمار مي آيد.
طبق اسناد منتشره از سوي ويكي ليكس، قذافي خانواده بزرگ، پر نفوذ و بسيار ثروتمندي را سرپرستي مي كند، ليكن اين خانواده از درون دچار درگيري هاي شديدي است. شايد همين امر باعث درز وقايع و حقايق داخلي اين خانواده شده است.
سازمان بين المللي محاكمه مجرمان عليه بشريت (ايكاوس) كه مقر آن در فرانسه است و ماجراي انفجار هواپيما بر فراز 'لاكربي' را دنبال مي كرد، در سال ۱۹۹۲، بدون ذكر منابع خبري خود اعلام كرد، ثروت قذافي به ۸۰ ميليار دلار و ثروت همسرش صفيه به ۳۰ ميليارد دلار مي رسد.
اين سازمان ثروت هر يك از فرزندان قذافي را در آن زمان پنج ميليارد دلار اعلام كرد.
کد مطلب: 59427
 
Share/Save/Bookmark