میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۵۷
 
 
اف‌۱۴ همچنان از آسمان کشور حراست می‌کند
اف‌۱۴ همچنان از آسمان کشور حراست می‌کند
 
یک شکاری رهگیر بی نظیر که شاید هنوز روی دست آن پیدا نشده باشد. اف ۱۴ یا همان «تامکت» که در جنگ عراق علیه ایران به خوبی نقش خود را بازی کرد و در هدف قرار دادن جنگنده‌های متجاوز عراقی سرآمد بود و رکورد بجا گذاشت.
هواپیمای شکاری رهگیر اف ۱۴ نه تها در طول دوران دفاع مقدس بلکه پس از آن نیز در امنیت آسمان کشور نقش داشته و دارد و همچنان بی وقفه با خلبانی خلبانان زبده و کارکشته نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام وظیفه می‌کند. از این نوع هواپیمای جنگی تنها آمریکا و ایران داشتند که پس از پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ عراق علیه ایران، عملیات گوناگون و استفاده‌ای که نیروی هوایی ارتش از آن داشت ایالات متحده را وادار کرد تا اف را از رده خارج کند تا قطعات یدکی این هواپیما به دست ایران نرسد. با وجودی که آمریکا دست به نابودی هواپیماهای اف ۱۴ خود زد، ارتش جمهوری اسلامی ایران توانست قطعات این هواپیمای پیشرفته را بسازد و از رده خارج شدن آنها جلوگیری کند.
هواپیماهای شکاری رهگیر اف ۱۴ هم اکنون در اختیار نیروی هوایی است و با نوآوری متخصصین این نیرو حتی جایگزینی مناسب برای موشک هوا به هوای فونیکس ساخته شده است. موشک «فکور ۹۰ » نمونه ایرانی موشک فونیکس است که به طور دقیق و با کیفیت نمونه اصلی و با توجه به تهدیدات روز طراحی و ساخته شده است.
آمریکایی‌ها هیچگاه باور نمی‌کردند که ایران بتواند هواپیماهای اف ۱۴ را تعمیر، نگهداری و به پرواز در آورد اما در مقابل چشمان شگفت زده و البته خشمگین آنها این شکاری رهگیر همچنان به پرواز در می‌آید و از سوی متخصصین نیروی هوایی بازآمد (اورهال) می‌شود.
در تازه ترین اقدامی که از سوی نیروی هوایی ارتش انجام شده یک فروند جنگنده F-۱۴ با تلاش متخصصان نیروی هوایی ارتش پس از ۱۸ سال زمین‌گیری، بازآماد و به ناوگان نهاجا الحاق شد. یک فروند جنگنده F-۱۴ (تامکت) که به همت متخصصان نیروی هوایی ارتش در پایگاه هوایی شهید بابایی اصفهان بازآماد شده است، پس از ۱۸ سال زمین‌گیری به پرواز درآمد.
امیر سرتیپ خلبان حمید واحدی، فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور در پایگاه هوایی شهید بابایی اصفهان ضمن بازدید از توان عملیاتی این یگان و رونمایی از هواپیمای بازآماد شده اف۱۴ این نیرو به دست متخصصان فنی گفت: خدا را شاکریم که امروز شاهد بازآماد یکی دیگر از هواپیماهای جنگنده نیروی هوایی ارتش پس از ۱۸ سال زمین گیر شدن با ۳۹هزار نفر ساعت کار هستیم که به دست متخصصان داخلی و با استفاده از دانش کاملا بومی بازسازی و یک بار دیگر در ریل عملیاتی قرار گرفت.
وی تصریح کرد: امروز نیروی هوایی ارتش به برکت خون شهدا و وجود جوانانی متخصص و ولایی نیرویی آماده، مقتدر و مطیع فرماندهی معظم کل قوا(مدظله العالی) برای جانفشانی در راه صیانت از ارزش‌های انقلاب اسلامی و حفاظت از کیان کشور عزیزمان ایران است.
فرمانده نیروی هوایی ارتش تصریح کرد: نیروی هوایی ارتش یک نیروی دانش‌محور و خوداتکا بر پایه بهره‌گیری از دانش بومی و متخصصان داخلی است که افتخار بازآماد هواپیماهای جنگی همچون اف۱۴ را در کارنامه خود دارد، هواپیمایی که کشور عزیزمان ایران تنها دارنده آن در جهان است که وظیفه این هواپیمای جنگنده حفاظت از هسته مرکزی کشور است.
امیر سرتیپ واحدی با اشاره به همکاری با شرکت‌های دانش بنیان عنوان کرد: امسال با توجه به نامگذاری سال ۱۴۰۱ به نام دانش بنیان‌ها و اهتمام ویژه نیروی هوایی ارتش نسبت به استفاده از تجربیات و دانش نخبگان فنی توانسته‌ایم در این زمینه همکاری‌های مثمرثمری داشته باشیم تا جایی که امروز بسیاری از قطعات گلوگاهی این نیرو به دست شرکت‌های توانمند دانش بنیان طراحی و ساخته می‌شود که این تنها بخشی از همکاری‌ها و هم‌افزایی‌های نیروی هوایی ارتش با این شرکت‌ها است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: ارتباط نیروی هوایی ارتش با دانشگاه‌ها و صنعتگران جوان کشور یک ارتباط تاثیرگذار و دوسویه است که ما همواره در تلاش هستیم تا این ارتباطات را بیش از پیش گسترش دهیم تا در آینده نه چندان دور شاهد پیشرفت‌های چشمگیر در صنعت هوایی باشیم.
کد مطلب: 122671
 
Share/Save/Bookmark