میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۳۱
 
 
فرار دوم!
آمریکایی‌ها در طول تاریخ حیات خود تاکنون هیچ کاری را درست انجام نداده‌اند و فقط هم خود را به دردسر انداخته‌اند...
آمریکایی‌ها در طول تاریخ حیات خود تاکنون هیچ کاری را درست انجام نداده‌اند و فقط هم خود را به دردسر انداخته‌اند و هم دیگر کشورهای جهان را! آمریکا در اکثر جنگ‌هایی که به راه انداخته شکست خورده است. جنگ ویتنام، جنگ کره، جنگ افغانستان، جنگ علیه سوریه و عراق اما همچنان عبرت نمی‌گیرد.
فرار آمریکایی‌ها از افغانستان یک اتفاق مهم در منطقه بود که البته باید دراین کشور یک دولت فراگیر شکل بگیرد و طالبان چاره‌ای جز این ندارد. اکنون نیز فرار نیروهای آمریکایی از عراق در برنامه آنها است که رسماً زمان آن را در بیانیه‌ای که منتشر کرده‌اند اعلام کرده‌اند.
پیش بینی های جمهوری اسلامی ایران به ویژه رهبر معظم انقلاب در زمینه خروج نیروهای آمریکایی در حال وقوع است. نخست افغانستان از وجود آمریکایی ها خلاص شد و اکنون عراق در انتظار این اتفاق مبارک است. روند اخراج آمریکایی ها به دیگر کشورهای منطقه نیز خواهد رسید و پس از عراق نوبت سوریه است. رهبر معظم انقلاب در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸ فرموده بودند؛«باید حضور فساد برانگیز آمریکا در این منطقه تمام شود.» همچنین رهبر انقلاب در ۳۱ تیرماه ۹۹ در دیدار مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، ضمن تأکید بر این نکته که جمهوری اسلامی ایران در روابط دو جانبه خود با این کشور همواره خواهان عراقِ عزتمند و مستقل است، خطاب به آقای الکاظمی گفتند: «جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد تصمیمِ دولت، ملت و مجلس عراق برای اخراج آمریکایی‌ها پیگیری شود زیرا وجود آنها موجب ناامنی است.»
و اکنون سرانجام آمریکا تن به خواسته مردم عراق داد و وزیر دفاع آمریکا در جریان دیدار با وزیر دفاع عراق تأیید کرد که مأموریت نظامی آمریکا در عراق پیش از پایان سال جاری میلادی پایان خواهد یافت.
«جان کربی» سخنگوی پنتاگون نیز در همین زمینه گفت که «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا در جریان دیدار با «جمعه عناد» وزیر دفاع عراق تأیید کرد که مأموریت نظامی آمریکا در عراق پیش از پایان سال جاری میلادی پایان خواهد یافت. کربی در بیانیه رسمی خود گفت: آمریکا به تعهدات خود که در جریان گفت‌وگوهای راهبردی آمریکا-عراق در جولای ۲۰۲۱ داده، پایبند بوده و هیچ نیروی آمریکایی با مأموریت رزمی تا پایان سال جاری میلادی در عراق نخواهد بود.
در این بیانیه آمده است: «آستین به وزیر دفاع عراق گفت که نیروهای آمریکایی به دعوت دولت عراق برای حمایت از نیروهای امنیتی این کشور حضور خواهند داشت.» سران و حکام آمریکا به این مهم پی برده اند که دیگر مانند قبل توانایی حضور نظامی گسترده همراه با جنگ را در منطقه ندارد و این امر نشان دهنده افول قدرت نظامی و اقتصادی ایالات متحده را نشان می دهد.
افول آمریکا تنها به شرایط سیاسی و اقتصادی این کشور بستگی ندارد که البته وضعیت سیاسی و اقتصادی آن یکی از عوامل مهم تصمیم به خروج از افغانستان و عراق است، اما یک عامل مهم دیگر نیز وجود دارد و آن مقاومت مردم منطقه و پافشاری بر اخراج ایالات متحده از غرب آسیا به ویژه کشورهای محور مقاومت است.
مبدع سیاست اخراج نیروهای آمریکایی از منطقه جمهوری اسلامی ایران است و تا زمانی که این اتفاق نیفتاده باشد، این رویکرد ادامه خواهد داشت.جبهه مقاومت اسلامی در تحمیل اخراج نقش اساسی داشته است.
مردم و گروه های جهادی در عراق با اصرار و پافشاری خود توانستند اخراج نیروهای آمریکایی را تبدیل به قانون کنند و مجلس این کشور قانون خروج نیروهای آمریکایی را تصویب کرد و سرانجام این اتفاق در حال وقوع است.
عراق با خروج نیروهای آمریکایی فرصت بازسازی و نوسازی خود را خواهد یافت اما برای این هدف که خواسته جمهوری اسلامی ایران عراقی با عزت و مستقل است نیازمند آن است تا همه گروه ها و جریان های موجود در این کشور در یک اتحاد منسجم، علاوه بر حمایت از دولت و تقویت نیروهای مردمی یک نیروی مسلح منسجم، معتقد تشکیل دهند و از این همه گروه و جریان خارج شوند تا بتوانند امنیت ملی عراق را تأمین کنند و اجازه ندهند بار دیگر گروه های تروریستی جان بگیرند. باید باور داشت که آمریکا با خروج نیروهای خود از عراق تلاش خواهد کرد تا گروه های تروریستی در این کشور را تقویت کند و اجازه ندهد ثبات و امنیت کامل در عراق حاکم شود. قدر مسلم خروج آمریکایی ها یک پیروزی برای مردم عراق است که باید آن را فرصت بزرگی برای ایجاد کشوری پیشرفته و با ثبات غنیمت بشمارند.

نویسنده: محمد صفری
کد مطلب: 120574
 
Share/Save/Bookmark