میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۶
 
 
وزیر امور خارجه از راز نشست قطر پرده برداشت
حضور آمریکا در دوحه بدون ابتکار و پیشرفت
حضور آمریکا در دوحه بدون ابتکار و پیشرفت
 
همزمان با تحرکات غرب برای مقصر نمایی علیه ایران، وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای فرانسوی با بیان اینکه ارزیابی ما از گفت‌وگوهای اخیر دوحه مثبت است، گفت: آمریکا بدون رویکرد مبتنی بر ابتکار و پیشرفت در دوحه حضور یافت و معتقدیم نباید جای ابتکار سیاسی را، تکرار مواضع قبلی پر کند.
مذاکرات دوحه میان ایران و نماینده گروه ۱+۴ و آمریکا در حالی برگزار شد که به ادعای غربی‌ها به نتیجه ملموسی دست نیافت و با این ادعا نیزدر نشست شورای امنیت به هوچی گری علیه ایران پرداختند تا ایران را عامل ناکامی مذاکرات معرفی نمایند حال آنکه شواهد امر و اسناد نشانگر تکرار نقش منفی آمریکا در روند مذاکرات است.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و خانم «کاترین کولونا» وزیر امور خارجه فرانسه در گفت‌وگویی تلفنی در خصوص مسائل دوجانبه، تحولات‌ منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به گفت‌وگوهای رفع تحریم‌ها در وین و دوحه گفت: ارزیابی ما از گفت‌وگوهای اخیر دوحه مثبت است. اما باید دید طرف آمریکایی چگونه می‌خواهد از فرصت دیپلماسی بهره گیرد. اکنون مسیر دیپلماسی باز است. ما برای رسیدن به نقطه نهایی توافقی خوب و پایدار، جدی و صادق هستیم و همواره در مذاکرات، پیشنهادات و ایده‌های مثبت خود را مطرح کرده‌ایم. وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه خاطرنشان کرد: طرف آمریکایی‌ بدون رویکرد مبتنی بر ابتکار و پیشرفت در دوحه حضور یافت. معتقدیم نباید جای ابتکار سیاسی را، تکرار مواضع قبلی پر کند.امیرعبداللهیان افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره به تعهدات خود پایبند بوده و انتظار دارد طرف‌های مقابل نیز به تعهدات خود به درستی عمل کنند. پس از پایان مذاکرات «ناصر کنعانی» سخنگوی وزارت خارجه در اظهاراتی با بیان این‌که نظرات و پیشنهادهای عملیاتی ایران درباره موارد باقیمانده طرح و طرف مقابل نیز ملاحظاتش را ارائه کرد، گفت: در مورد ادامه مسیر و مرحله بعدی گفت‌وگوها، باقری و مورا در تماس خواهند بود.
از سوی دیگر، علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مذاکرات در دوحه در چارچوبی که قبلا مشخص شده بود شکل گرفت و ادامه گفت‌وگوها براساس توافقی است که بین ما و طرف مقابل و به صورت مشخص آقای مورا در حال رایزنی است که بر آن اساس زمان و مکان آن در تبادلی که بین ما و آقای موراست، در حال نهایی سازی است.
وزیر امور خارجه فرانسه نیز در این گفت‌وگو از وجود روابط خوب بین تهران و پاریس استقبال کرد و بر ضرورت تداوم مذاکرات و لغو تحریم‌ها تأکید کرد. خانم کاترین کولونا اظهار داشت: باید از فرصت گفت‌وگو و مذاکره استفاده کنیم و برای رسیدن به توافقی که مورد رضایت همه طرف‌ها باشد، تلاش کنیم. وزیر خارجه فرانسه افزود: ما معتقدیم پنجره دیپلماسی همچنان باز است و باید از آن به بهترین شکل استفاده کنیم تا توافق حاصل شود. انجام توافق، بهتر از نداشتن توافق است.وی همچنین ابراز امیدواری کرد، سفرای جدید ایران و فرانسه بزودی فعالیت خود را آغاز کنند تا روند توسعه همکاری‌ها و مناسبات دو کشور بیش از پیش تسریع شود.در این میان وزرای خارجه آمریکا و قطر درباره آخرین تحولات مربوط به مذاکرات رفع تحریم‌ها به صورت تلفنی رایزنی کردند.
این در حالی است که تحلیلگر ارشد سیاسی و متخصص مطالعات آمریکا تأکید کرد که آمریکا و اروپا به واسطه بحرانی که در اوکراین ایجاد کرده‌اند، تحت فشارند و به توافق با ایران نیاز دارند.
تحلیلگر ارشد سیاسی و متخصص مطالعات آمریکا در گفت‌وگو با خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» ضمن اعلام این خبر که محل برگزاری دور بعدی مذاکرات رفع تحریم‌های ایران هنوز نامشخص است و توافقی در خصوص آن صورت نگرفته است، گفت که آمریکا و اروپا به دلیل شیوع کرونا و بحرانی که در اوکراین ایجاد کرده‌اند تحت فشار قرار دارند و به توافق با ایران نیاز دارند.مرندی که از او به عنوان مشاور هیأت ایرانی در مذاکرات هسته‌ای یاد می‌کنند، در پاسخ به سؤال اسپوتنیک در خصوص دور بعدی مذاکرات رفع تحریمی ایران گفت: «مشخص نیست مذاکرات بعدی هسته‌ای در کجا برگزار می شود و تاکنون توافقی در این زمینه حاصل نشده است».
وی در ارتباط با روند مذاکرات اخیر دوحه گفت: «واشنگتن خواستار ابزاری برای اعمال فشار به تهران است و تغییراتی در مواضع آمریکایی‌ها صورت گرفته است اما نمی‌توان گفت که مذاکرات قطر پیشرفت‌هایی نداشته است».تحلیلگر مسائل سیاسی سپس ادامه داد: «پذیرش خواسته‌ها و شرایط تهران برای واشنگتن سخت است و اگر تصمیم فقط با اروپایی‌ها بود حتماً توافق می‌شد».محمد مرندی همچنین به بحران جنگ اوکراین با عرضه تسلیحات غرب به کی‌یف اشاره کرد و گفت: «آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به دلیل کرونا و بحرانی که در اوکراین ایجاد کردند تحت فشار زیادی هستند و نیاز به توافق با ایران دارند».وی سپس با اشاره به این موارد ادامه داد: «ایران خواستار اجرای کامل توافقی است که ممکن است حاصل شود و این که خواهان تضمین‌های کافی در توافق است و می‌خواهد که تحریم‌ها به گونه‌ای برطرف شود که موانع در شرایط اقتصادی ایران خاتمه یابد».مرندی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره تأثیر سفر آتی «جو بایدن» رئیس‌جمهور ایالات متحده به غرب آسیا گفتک «سفر بایدن به منطقه ارتباطی به مذاکرات هسته‌ای ندارد و آن قدر که برخی رسانه ها تبلیغ می‌کنند اهمیتی ندارد».
کد مطلب: 123139
 
Share/Save/Bookmark