میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۲۳
 
 
نشستی برای جنگ افروزی
وزرای دفاع ناتو به همراه دبیرکل این ائتلاف نظامی دیروز در بروکسل تشکیل جلسه دادند. این نشست در حالی برگزار می‌شود که...
وزرای دفاع ناتو به همراه دبیرکل این ائتلاف نظامی دیروز در بروکسل تشکیل جلسه دادند. این نشست در حالی برگزار می‌شود که محور آن را بررسی تحولات اوکراین و ارسال تسلیحات به این کشور تشکیل می‌دهد. در همین چارچوب نیز جلسه گروه تماس دفاع اوکراین برگزار و نمایندگانی از نزدیک به ۵۰ کشور که همگی در حال حاضر نوعی کمک به اوکراین ارائه کرده‌اند در آن حضور داشتند. ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو، پیش از این نشست عنوان کرد که نشست مذکور درباره تأمین و ارسال تسلیحات سنگین به اوکراین بحث و گفتگو خواهد شد.
حاضران در نشست مذکور در حالی مدعی حمایت از اوکراین شده اند که نگاهی به روند جنگ از یک سو بیانگر آن است که عملا حمایت‌های غرب نتوانسته دستاوردی برای کی‌یف داشته باشد و امروز روسیه بخش‌های عمده‌ای از این کشور را در تصرف دارد و در عین حال به اذعان مقامات کی‌یف، تسلیحات و مهمات این کشور رو به پایان است. از سوی دیگر جنگ اوکراین زمینه ساز بحران‌های اقتصادی شدیدی برای جهان از جمله بسیاری از کشورهای اروپایی شده است بگونه‌ای که حتی کشورهایی همچون آلمان نیز که اقتصاد برتر اروپا بوده‌اند اکنون در معرض بحران اقتصادی هستند.
سازمان ملل نیز در باب پیامدهای این جنگ بر امنیت قضایی جهان هشدار داده است. نکته مهم در این عرصه آن است که نشستی همچون نشست ناتو در حالی برگزار شده که حاضران اشاره و اقدامی برای رویکرد سیاسی نداشته و صرفا بر حوزه نظامی تاکید دارند. رفتاری که بیانگر اصرار غرب بر ایجاد فضای بحران و تنش در جهان است در حالی که در ظاهر ادعای اقدام برای صلح و امنیت را سر می‌دهد. این جنگ افروزی زمانی آشکارتر می‌شود که از ابعاد این نشست را جلب رضایت ترکیه برای پذیرش حضویت سوئد و فنلاند در ناتو تشکیل می‌دهد که تشدید کننده نگرانی‌های ترکیه از تحرکات نظامی غرب علیه امنیت ملی خویش است.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 122932
 
Share/Save/Bookmark