میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۳:۳۵
 
 
واشنگتن بار ديگر قوانين بين‌المللي را نقض كرد
حمله اتمي آمريكا به آژانس
حمله اتمي آمريكا به آژانس
 

در حالي آمريكا ادعاي تلاش براي جلوگيري از دست‌يابي ساير كشورها به دانش هسته‌اي به بهانه امنيت جهان را مطرح مي‌سازد كه اداره امنیت ملی هسته‌ای آمریکا از آزمایش موفقیت‌آمیز یک مدل جدید از بمب اتمی B-۶۱ خبر داد.
آمريكا مدعي است كه هيچ كشوري حق داشتن دانش هسته‌اي را ندارد تا به ادعاي آنها امنيت جهاني تهديد نشود. حال آنكه اين كشور بار ديگر اقدام به آزمايش بمب هسته‌اي كرد كه براساس این گزارش، آزمایش این بمب اتمی مغایر با معاهده منع تکثیر سلاح‌های اتمی و خلع سلاح هسته‌ای است.
اداره امنیت ملی هسته‌ای آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد؛ این آزمایش روز سه‌شنبه توسط آزمایشگاه ملی «لس آلاموس» و «ساندیا» انجام شده است. «دان کوک» معاون اداره امنیت ملی هسته‌ای آمریکا گفت: این یک دستاورد بزرگ است و اعتماد به نفس ما را برای افزایش توانایی خود در ایمنی و امنیت این بمب بالا می‌برد.
در این بیانیه آمده است؛ این آزمایش به ما این امکان را می‌دهد که چگونگی کارکرد این بمب در شرایط عادی و سناریوهای تصادفی را ارزیابی کنیم و دقت هدف‌گیری این مدل جدید را بررسی کنیم. به گفته مقامات آمریکایی، اقدامات مهندسی بر روی B-۶۱ که بیش از ۲ سال به طول انجامیده با هدف آمادگی برای استفاده بالقوه از این بمب در شرایط تهدید امنیتی صورت گرفته است. بر‌اساس قوانين ان‌پي‌تي عدم اشاعه و نابودسازي سلاح‌هاي هسته‌اي از جمله اصول آژانس بين‌المللي انرژي اتمي است كه عملكرد آمريكا عملا مغاير با اين اصول مي‌باشد. سكوت آژانس در برابر آزمايش هسته‌اي آمريكا نيز نشانه‌اي بر عدم صلاحيت و وابستگي آژانس مي‌باشد.
کارشناسان معتقدند تصمیم آمریکا برای به روز کردن زرادخانه هسته‌ای خود بهانه‌ای برای تولید تسلیحات اتمی جدید است. تصمیم آمریکا برای به روز کردن زرادخانه هسته‌ای خود جنجال زیادی به پا کرده است. دسامبر گذشته کنگره آمریکا گفت طرح اوباما برای به روز کردن زرادخانه هسته‌ای این کشور در یک دهه آینده سیصد و پنجاه و پنج میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. با توجه به اینکه دولت آمریکا با کسری بودجه بسیار زیادی روبروست، فعالان، گروه‌های مبارزه با گسترش تسلیحات و موسسات مطالعاتی منطق صرف صدها میلیارد دلار را برای این تسلیحات مرگبار زیر سوال برده‌اند. اما مقامات آمریکایی بدون توجه به انتقادات اجرای این طرح را ادامه می‌دهند. در جدیدترین رخداد، اداره امنیت هسته‌ای آمریکا با انتشار خبری اعلام کرد این کشور با موفقیت نسخه به روز شده یک بمب اتم را آزمایش کرد. همچنین سامانه شلیک این بمب نیز برای افزایش دقت آن آزمایش شد. گوردون داف روزنامه نگار آمریکایی گفت این بمب اتمی را می‌توان با جنگنده‌های اف‌سی و پنج یا تورنادو شلیک کرد. نسخه جدید این بمب بی‌نهایت دقیق است.
بسیاری از کارشناسان هشدار داده‌اند به روز کردن این تسلیحات در واقع تولید تسلیحاتی جدید است به همین علت عملا نقض پیمان منع تکثیر تسلیحات اتمی موسوم به ان‌پی‌تی است.
گوردون داف گفت تنها قسمتی که از نسخه قدیم این بمب در نسخه به روز شده آن وجود دارد ماده پولوتونیوم است و نسخه به روز شده کلا سلاح جدیدی است. یکصد و نود کشور جهان از جمله آمریکا پیمان ان‌پی‌تی را امضا کرده‌اند. هدف از این پیمان جلوگیری از تکثیر تسلیحات اتمی و فناوری آن و کمک به ارتقای همکاری برای استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای است. این پیمان همچنین هدف خلع سلاح هسته‌ای کشورها را دنبال می‌کند اما آمریکا به عنوان تنها کشور استفاده‌کننده بمب اتم علیه کشوری دیگر اصلا به سمت محو تسلیحات اتمی خود حرکت نمی‌کند. واشنگتن همچنین اصرار دارد تسلیحات اتمی خاصیت بازدارندگی دارند اما خلاف این نظر را به کشورهای دیگر تحمیل می‌کند. بسیاری این دیدگاه را اساسا رد می‌کنند و معتقدند این تسلیحات ویرانگر فقط امنیت جهانی را به خطر می‌اندازد زیرا باعث رقابت تسلیحاتی میان کشورها می‌شود. نكته قابل توجه آنكه پنتاگون در گزارشی که اخیرا منتشر کرده اعلام نموده احتمال اینکه دولت آمریکا در زمان دستیابی کشورها به بمب‌ هسته‌ای متوجه آن شود بسیار پایین است.

کد مطلب: 85923
 
Share/Save/Bookmark