میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۲۱
 
 
رئیس جمهور فرانسه برای فروش تسلیحات به ائتلاف سعودی تقلا می‌کند
دلالی مکرون با خون مردم یمن
دلالی مکرون با خون مردم یمن
 
در حالی سازمان ملل از نیاز ۲۰ میلیون یمنی به کمک‌های بشر دوستانه سخن گفته است که کشورهای غربی از جمله فرانسه به جای کمک به یمن همچنان به چشم به فروش تسلیحات به ائتلاف سعودی یا همان قاتلان مردم یمن دارند.
این روزها رئیس جمهور فرانسه در حالی راهی غرب آسیا شده است که محور اصلی اهداف وی را فروش تسلیحات به کشورهای عربی بدون توجه به استفاده از این سلاح‌ها علیه مردم یمن تشکیل می‌دهد. «محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن و عضو ارشد انصارارلله سفر «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه به عربستان سعودی همزمان با جنایت ائتلاف سعودی علیه غیرنظامیان و کودکان در استان «تعز» را محکوم کرد. الحوثی در صفحه توییتر خود نوشت: به وی یادآور می‌‎شویم دعوت او از کشورهای اروپایی برای فروش سلاح به کشورهای ائتلاف متجاوز باعث ارتکاب جنایات جنگی در یمن می‎شود. آمار اولیه از این (جنایت در تعز) حاکی از شهادت ۱۸ نفر و تعدادی زخمی است.رئیس جمهور فرانسه با محمد بن زاید آل نهیان ولی عهد ابوظبی در حاشیه نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی دیدار کرد.مکرون در همین ارتباط در توییتر نوشت: با امارات متحده عربی، ما اکنون فروش ۸۰ هواپیمای رافال و ۱۲ بالگرد کاراکال را تکمیل کرده ایم. با اطمینان، برای امنیت خود با یکدیگر همکاری می‌کنیم. مکرون پس از آن دیداری با «تمیم بن حمد» امیر قطر داشت و قرار است در ادامه سفر خود به عربستان سعودی برود با ولی‌عهد این کشور «محمد بن سلمان» دیدار کند.کاخ الیزه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این قرارداد حاصل همکاری‌های راهبردی میان دو کشور است». گفته می‌شود اماراتی‌ها علاوه بر هشتاد فروند جنگنده رافال، دوازده فروند بالگرد «کاراکال» نیز از فرانسه خریداری کرده‌اند. این تسلیحات فروشی که در سفر مکرون به عربستان نیز تکرار می‌شود در حالی است که ائتلاف سعودی در تازه‌ترین جنایات خود در یمن، ۱۸ نفر دیگر از غیرنظامیان از جمله ۲ کودک یمنی را به شهادت رسانده است.منابع محلی یمن می‌گویند که ائتلاف سعودی پس از انجام این حمله هوایی، مانع عملیات امدادرسانی تیم نجات شده و به خوردهای آمبولانس اجازه انتقال مجروحان به بیمارستان را نداد.روزنامه فرانسوی «لوموند»، شامگاه جمعه، در گزارشی نوشت که «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه گزینه تعامل با رژیم‌های مستبد در خلیج فارس را انتخاب کرده است.پایگاه خبری «عربی۲۱» به نقل از لوموند نوشت که رئیس‌جمهور فرانسه با امضای قرارداد فروش ۸۰ جنگنده داسو رافال به امارات عربی متحده، به خواسته سازمان‌های حقوق بشری پاسخ داد.این روزنامه فرانسوی اشاره کرد که مکرون و «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی، روز گذشته، هیچ کنفرانس مطبوعاتی‌ای برگزار نکردند و با خوردن غذا در یکی از رستوران‌های اطراف، انعقاد معامله مذکور را جشن گرفتند.
این در حالی است که پیشتر، یک نماینده فرانسوی خشم خود را از امضای قرارداد تسلیحاتی با ابوظبی ابراز کرده بود.«باستین لاشود» نماینده فرانسوی در جریان جلسه استیضاح دولت فرانسه پیشتر گفته بود که کشورش با ترویج ارز‌ش‌ها و اصول و در عین حال، انجام اقداماتی مغایر با آن، با جهان با نفاق رفتار می‌کند.
در همین حال سازمان عفو بین‌الملل اذعان کرد که عربستان مبالغ هنگفتی برای منحرف کردن افکار عمومی از جنایات خود پرداخت کرده است.این سازمان تاکید کرد: این مبالغ هنگفت به منظور منحرف کردن نگاه‌ها از حملات وحشیانه رژیم سعودی ضد فعالان و مدافعان حقوق بشر هزینه شده است.امانوئل مکرون، دیروز وارد عربستان شد تا با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی دیدار و گفت‌وگو کند. همچنین گفته شده، یک هیئت تجاری متشکل از حدود ۱۰۰ شرکت از جمله TotalEnergies، EDF، Thales و Vivendi قرار است در طول سفر مکرون در یک مجمع سرمایه گذاری شرکت کنند. در همین حال در ادامه ناکامی‌های سعودی در برابر مقاومت یمن یحیی سریع، سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن از سرنگونی یک پهپاد جاسوسی آمریکایی دیگر در آسمان این کشور خبر داد. لازم به ذکر است فرانسه در سال ۲۰۱۶ در دوره ریاست جمهوری فرانسوا اولاند، ده‌ها هزار بمب را با وجود اینکه می‌دانست از آنها در یمن استفاده خواهد شد، در اختیار عربستان و امارات قرار داد. این رفتارها در حالی صورت می‌گیرد که برنامه جهانی غذا اعلام کرد، این نهاد به حدود ۱۳ میلیون از ۳۰ میلیون یمنی که به کمک های بشردوستانه نیاز دارند، کمک ارائه کرده است.این نهاد سازمان ملل متحد همچنین اعلام کرده برای سال ۲۰۲۲ به ۲ میلیار دلار بودجه برای ادامه کمک رسانی به مردم یمن نیاز دارد.
کد مطلب: 120736
 
Share/Save/Bookmark