میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۵۵
 
 
بازگشایی مدارس منوط به تزریق دو دز واکسن به ۷۰ درصد دانش آموزان
وزیر بهداشت گفت: آموزش و پرورش تنها در صورت تزریق بالای ۷۰ درصد دو دز کامل واکسن به دانش آموزان، می‌تواند تصمیم برای بازگشایی مدارس داشته باشد که این هدف تا اواخر آبان عملی خواهد شد.
بهرام عین‌اللهی که در یک برنامه تلویزیونی شرکت کرده بود افزود: کرونا یک بیماری بسیار پیچیده است و با توجه به تغییر و تحول ویروس باید آماده باشیم و وضعیت را رصد کنیم. خوشبختانه در کشور ما با واکسیناسیون بالا در دو ماه اخیر توانستیم دفاع بدن مردم را در برابر ویروس بالا ببریم. متاسفانه در مرداد ماه روزانه بالای ۷۰۰ نفر مرگ و حدود ۸۰۰۰ بستری در آی سی‌یو و حدود ۵۰ هزار مبتلا داشتیم و تمام تخت‌های بیمارستانی پر بودند. میزان واکسیناسیون تا مرداد ماه حدود ۵ میلیون دُز بود. امروزه یکی از راه‌های مهم مقابله با بیماری، واکسیناسیون است. ویروس در محیط وجود دارد و تزریق واکسن ضروری است.
عین‌اللهی با اشاره به ابتلای خودش به ویروس کرونا در اسفند سال گذشته (۱۳۹۹)، تاکید کرد: مردم نباید با ابتلا به کرونا دچار واهمه و وحشت شوند و باید به خوبی درمان خود را دنبال کنند. اکثر کسانی که مبتلا می‌شوند نجات پیدا می‌کنند.
وی درباره شایعات پیرامون واکسن کرونا، تصریح کرد: آن‌هایی که واکسن می‌زنند عوارض نادر بسیار کمی داشتند و مرگ ناشی از تزریق واکسن هم نداشتیم. پس از دو ماه از تزریق دو دوز واکسن ایمنی ایجاد می‌شود. در کشور ما حدود یک قرن است واکسن تزریق می‌شود و از بدو تولد کودکان واکسن می‌زنند و بیماری مانند فلج اطفال با واکسیناسیون اکنون دیگر بسیار نادر است. واکسن نکته‌ای علمی و مشخص است.
وی افزود: واکسن‌های داخلی تاکنون به ۱۴ میلیون دز رسیده‌اند. اگر تولید داخل به مقدار قابل قبولی برسد از واردات خارجی کم می‌کنیم، ولی نمی‌توانیم زمان را از دست دهیم تا افرادی فوت کنند. میزان هزینه درمان بسیار بیش از هزینه تامین واکسن است.
او ادامه داد: در شرایط فعلی عادی انگاری بسیار خطرناک است، زیرا هنوز به هدف نهایی مواجهه با کرونا نرسیده‌ایم و تنها ۴۰ درصد افراد دو دز کامل واکسن را دریافت کرده‌اند بنابراین باید تا رسیدن به هدف اصلی، صبوری و مداومت بر شیوه‌نامه‌های بهداشتی را ادامه دهیم.
وزیر بهداشت، گفت: در بخش دولتی دلیلی برای انحصارطلبی نداریم. در شرایط فعلی به نسبت ظرفیت، جذب نیرو را انجام داده‌ایم و باید توجه داشته باشیم پزشکی کشور ما قابل مقایسه با بسیاری از کشور‌های هم‌جوار ما نیست و ما شاهد توریسم‌های درمانی به دلیل کیفیت بالای پزشکی ایران هستیم.
عین‌اللهی درباره تله‌مدیسین، گفت: می‌توان از روش‌های مجازی درمان برای مناطق محروم استفاده کرد و ما برنامه‌هایی نیز برای این موضوع در نظر داریم و اجرایی خواهیم کرد.
وی در مورد طب سنتی، تاکید کرد: طب سنتی از دیرباز وجود داشته است، ولی باید مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد و به شکل یک مجموعه علمی در بیاید تا بتوان با اطمینان به مردم معرفی کرد و در اختیار آن‌ها قرار داد. طب سنتی را به صورت یک رشته دانشگاهی به شکل یک روش علمی قرار دادیم و دکترای طب سنتی را ایجاد کردیم. ۸ دانشکده طب سنتی در کشور داریم که در آینده نیز افزایش خواهند داشت. همچنین در مناطق مختلف کشور گیاهان دارویی کشت می‌شوند و با توجه به قابلیت‌های طب سنتی و در کنار طب مدرن از آن بهره گیری می‌کنیم. باید روش‌های علمی استفاده شوند و بر اساس حدس و گمان کار نمی‌کنیم.
کد مطلب: 120132
 
Share/Save/Bookmark