میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۶
 
 
گشوده شدن درهای فرهنگ و هنر کشور به روی جوانان
جشنواره های فرهنگی و هنری دهه فجر آغاز شده و با وجود همه اقداماتی که برای بی رونقی آنها انجام شده...
جشنواره های فرهنگی و هنری دهه فجر آغاز شده و با وجود همه اقداماتی که برای بی رونقی آنها انجام شده، با استقبال مردمی روبرو شده است.
در آخرین شب برپایی جشنواره تئاتر فجر، تالار وحدت شاهد حضور پر تعداد مردم بود تا جایی که همه صندلی های سالن در پایین و طبقات پر شده بود و برخی ایستاده نمایش را تماشا می‌کردند.
رسانه های خارجی، برخی افراد و در داخل نیز برخی رسانه‌ها و افراد و جریان‌های سیاسی، سیاست تحریم جشنواره ها را در پیش گرفتند و خود را کنار کشیدند و تصور می کردند که مردم نیز از آنها تبعیت خواهند کرد.
اما آنچه که این روزها شاهد آن هستیم استقبال مردم از جشنواره‌های دهه فجر است.
آنچه که در تصور ناآگاهان و دشمنان وجود داشته و دارد، این است که آنها برای خود جایگاه و پایگاه اجتماعی تصور می کنند و بر این خیال هستند که می توانند حرف خود را به کرسی بنشانند و مردم را نیز تابع خود نمایند.
برخی از بازیگران، کارگردان ها و فیلمسازان کشور، جشنواره فیلم فجر را تحریم کردند، حتی تعدادی از آنها یک گعده راه انداخته و بیانیه‌ای را صادر کردند و گفتند جشنواره فیلم فجر را تحریم می‌کنند.
در جشنواره تئاتر نیز چنین اتفاقی افتاد اما بودند آنهایی که پای کار آمدند، شرایط را درک کردند، مردم را تشخیص دادند و فریب دشمن را نخوردند.
مردم در چند ماه گذشته، از سوی دشمنان داخلی و خارجی در جریان اغتشاش و آشوب هایی که بپا شد، ضربه خوردند، فضای مسمومی در کشور به واسطه جنگ رسانه ای گسترده و بزرگی که علیه ایران اسلامی در گرفت، حاکم بود.
مردم از نظر روحی و روانی تحت فشار قرار داشتند و در کنار آن مشکلات اقتصادی هم تأثیر گذار بوده است.
آیا در چنین شرایطی باید گوش به فرمان دشمن بود یا در جهت ایجاد فضای شاد، همدلی و همگرایی همراه با تزریق امید حرکت کرد؟
آنهایی که سعی داشتند و هنوز هم دارند که مردم را ناامید کنند و بذر یأس در جامعه بپاشند، شکست خوردند و این شکست برای آنها سنگین تمام خواهد شد.
آیا چنین افرادی قرار نیست به فعالیت هنری خود ادامه بدهند و به عرصه فیلم و تئاتر و هنر بار دیگر وارد شوند؟
آنها به ایران و مردم ایران بد کردند و با رفتار و کردار خود بجای آن که در کنار مردم باشند، با سیاست هایی که از سوی دشمن دیکته می شد همراهی کردند. آیا می توان از گناه آنها گذشت؟
امروز بخش دیگری از جشنواره‌های فجر آغاز می شود، چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر کار خود را آغاز می کند و آنگونه که از برآیند استقبال مردمی از جشنواره تئاتر فجر دیده شد، جشنواره فیلم فجر هم با استقبال مردمی روبرو خواهد شد.
۲۴ فیلم در جشنواره فیلم فجر حضور دارد که ۴۰ درصد آن ساخت کارگردانان فیلم اولی است.
حضور این طیف از فیلمسازان جوان فرصتی برای جوانان و پالایش در عرصه فیلمسازی کشور است چرا که تاکنون عرصه فیلسمازی در دست افراد خاصی بوده است که حتی برخی از آنها اعتقادی به انقلاب و مردم ایران هم نداشتند و بیشتر در صدد سود و افزایش سرمایه خود از جیب سینمای ایران بودند.
باید به جوانان در عرصه های هنری و فرهنگی بیشتر اعتماد کرد و آنها را در جهت اهداف و آرمان های ایران اسلامی پرورش داد تا بتوانند آثار هنری فرهنگی فرهیخته و ارزشمند تولید کنند.
شرایط کنونی را باید فرصتی دانست، فرصتی که برخی بازیگران، تهیه کنندگان و کارگردان ها با ناز و قهر خود ایجاد کردند و تصور این را داشتند که، هم مسئولان فرهنگی و هم مردم برای قهر آنها، غش و ضعف خواهند کرد و به التماس آنها خواهند رفت تا به جشنواره ها بیایند، اما اینگونه نشد و فرش قرمز هم برای آنها پهن نکردند چرا که این قشر که سلبریتی لقب گرفته و از اقتصاد سینمای کشور ارتزاق و به آلاف و الوفی رسیده اند، دغدغه مردم ندارند.
اگر حضور مردم را در جشنواره تئاتر فجر و از امروز جشنواره فیلم فجر ببینند و از کرده خود پشیمان نشوند، شاید دیگر راهی برای بازگشت آنها وجود نداشته باشد.

نویسنده: محمد صفری
کد مطلب: 125128
 
Share/Save/Bookmark