میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۲
 
 
نگاهی بر آنچه در دیدار سران رژیم صهیونیستی و بایدن در اراضی اشغالی گذشت
عرعر «لاپید» با سردسته الاغ‌ها
عرعر «لاپید» با سردسته الاغ‌ها
 
سران رژیم صهیونیستی در حالی بر آن بوده‌اند تا از سفر بایدن به اراضی اشغالی به عنوان فرصتی برای نمایش اقتدار و اجماع سازی خویش علیه ایران بهره‌گیرند که مخالفت‌های گسترده‌ منطقه‌ای و جهانی با این رفتارهای ضد ایرانی شکست زودهنگام این توهم صهیونیست‌ها را به همراه داشته است.
حزب دموکرات و بایدن رئیس جمهور آمریکا در حالی با نماد (الاغ) برای انتخابات میان دوره ای کنگره آماده می‌شوند که با تشدید وضعیت بحرانی آنها به دلیل شکست‌ها و ناکامی‌های اقتصادی، سیاسی، امنیتی و جهانی بایدن، رویکرد به لابی صهیونیستی به محور اصلی سیاست‌های آنها مبدل شده است. مسئله‌ای که بایدن را راهی سرزمین‌های اشغالی کرد تا خود را قهرمان صهیونیست ها معرفی نماید. سفری که سران این رژیم به دنبال بهره گیری از ان برای نمایش قدرت و به اصطلاح اجماع سازی علیه ایران بودند حال آنکه نوع واکنش‌های منطقه‌ای و جهانی به این سفر توهم بودن این مسئله را آشکار و مواضع صهیونیست‌ها را به عرعر کردن با سردسته الاغ‌ها (نماد انتخاباتی بایدن و دموکرات ها) شبیه ساخت.
مواضعی که با واکنش سخت ایران مواجه شد چنانکه حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به سفر بایدن به منطقه و بیانیه اخیر بایدن و لاپید در توئیتی نوشت: جمهوری اسلامی ایران با قدرت و منطق در مسیر توسعه پایدار اقتصادی و تلاش عزتمند برای لغو تحریم‌ها به مسیر خود ادامه می‌دهد.وی تصریح کرد: هرگز از حقوق مسلم ملت بزرگ ایران کوتاه نخواهیم آمد.وزیر خارجه با ذکر این نکته که «دستیابی به توافق خوب، قوی و پایدار هدف ماست،» خاطرنشان کرد: بی تردید خیمه شب بازی کاخ سفید و صهیونیسم در منطقه، ما را مصمم‌تر می‌سازد. همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه مشترک بایدن و لاپید اعلام کرد: تا وقتی که دولت جعلی «اسرائیل» ایستگاه اول سفر روسای جمهور آمریکاست و هدف اول هم حفظ امنیت و برتری آن است، ملت‌ها و کشورهای منطقه به صلح و ثبات و آرامش نخواهند رسید. در بیانیه مشترک بایدن و لاپید، بر «تعهد ثابت و قاطع آمریکا به حفظ امنیت و برتری نظامی اسرائیل» تأکید شده است. اشتباه نشود؛ هدف صرفا ایران نیست، بلکه کشورهای عربی و اسلامی می‌بایست همواره برتری رژیم صهیونیستی را بپذیرند. بنابراین منبع اصلی تهدید برای منطقه کاملا روشن است.
لازم به ذکر است همزمان با کنفرانس خبری «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا و «یائیر لاپید» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در قدس اشغالی، دو طرف در بیانیه مشترکی بر تعهد آمریکا در راستای ایجاد یک ساختار منطقه‌ای در راستای تعمیق بیشتر روابط رژیم صهیونیستی با کشورهای منطقه و گسترش آن با دیگر کشورهای عربی و اسلامی تأکید کردند.در این بیانیه آمده است که واشنگتن به امنیت رژیم اسرائیل و حفظ برتری نظامی [ادعایی] این رژیم در منطقه همچنان پایبند است و اجازه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد و آمریکا آماده است تا از تمام عناصر قدرت ملی خود برای اطمینان از این نتیجه استفاده کند و همچنین خود را متعهد به مقابله با فعالیت‌های مستقیم ایران یا فعالیت‌هایی که از طریق گروههای همسو با خود همچون حزب‌الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی انجام می‌دهد، می‌داند.لاپید نیز به تلاش رژیم صهیونیستی برای اقدام علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران نیز اشاره کرد و گفت: «تنها راه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای این است که ایران بفهمد که جهان آزاد از زور استفاده خواهد کرد و تنها راه متوقف کردن ایران، تحمیل تهدیدات نظامی معتبر است».
بایدن علی‌رغم آن که در سفر به فلسطین اشغالی اعلانیه‌ای را امضا کرد که محورهایی از آن علیه جمهوری اسلامی ایران بود، بر لزوم دیپلماسی در قبال ایران تأکید کرد و گفت: «دیپلماسی، بهترین راه جلوگیری از دستیابی به تسلیحات هسته‌ای است».رئیس‌جمهور آمریکا همچنین به بحث مذاکرات رفع تحریمی اشاره کرد و گفت: «ما برای همیشه منتظر پاسخ ایران برای مذاکرات هسته‌ای نمی‌مانیم. ما به ایران اجازه دستیابی به سلاح اتمی را نمی‌دهیم زیرا این یک منفعت حیاتی برای امنیت ایالات متحده، اسرائیل و باقی جهان است».در این میان اما رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد، چیزی که بدتر از ایران امروز است، ایران دارای سلاح‌های اتمی است...من فکر می‌کنم رئیس‌جمهور قبلی هنگام خروج از توافق، اشتباه بزرگی مرتکب شد، ایران اکنون بیش از گذشته به ساخت سلاح اتمی نزدیک شده است.او گفت اینکه آیا نیروی قدس به فعالیت خود در منطقه ادامه می‌دهد یا نه، ما می‌توانیم علیه آنها عمل کنیم و همچنان به توافقی برسیم که برنامه هسته‌ای را محدود کند. من هنوز فکر می‌کنم منطقی است. ما به میز مذاکره رفتیم، پیش‌نویس توافق را تهیه کردیم، آن را پیشنهاددادیم و اکنون (رسیدن به توافق) به ایران بستگی دارد.بایدن همچنین بر حفظ سپاه در لیست گروه‌های تروریستی حتی به قیمت نابودی برجام تاکید کرد..بایدن در باب گزینه نظامی نیز مدعی شد بله به عنوان آخرین گزینه (از نیروی نظامی علیه ایران استفاده خواهم کرد)
این جوسازی‌های ضد ایرانی در حالی صورت می‌گیرد که رفتار جهانی با این رویکردها مغایر است چنانکه میخاییل بوگدانوف معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت، ایران شریکی قابل اتکا برای این کشور بوده و تقویت روابط دوجانبه، بهترین پاسخ به فشارهای غرب است. همچنین پوتین رئیس جمهور روسیه قانونی در ارتباط با تمهیدات لازم برای ایجاد منطقه آزاد تجاری میان اوراسیا و ایران را امضا کرد.از سوی دیگر وزیر مشاور امارات عربی متحده در امور خارجه با بیان اینکه ابوظبی پذیرای ایجاد محور یا ائتلاف علیه هیچ کشوری در منطقه به ویژه ایران نیست، گفت خواستار بازسازی روابط با تهران هستند. همچنین الکاظمی نخست‌وزیر عراق وجود هرگونه ائتلاف بین المللی و امنیتی در اجلاس آتی عربستان را تکذیب کرد.
در همین حال شمار زیادی از شهروندان فلسطینی در شهرهای مختلف، در اعتراض به سفر رئیس جمهور آمریکا، تأکید کردند که مسئولان فلسطینی نباید از وی استقبال کنند. در همین حال بایدن در حالی ادعای حمایت از صهیونیست‌ها را سر می‌دهد که رسانه‌های عبری حمله سایبری علیه وب‌سایت شهرداری قدس اشغالی و خارج از دسترس شدن این وب‌سایت را تایید کردند.منابع عبری و عربی همچنین گزارش دادند که در یکی از نیروگاه‌های برق جنوب شرق فلسطین اشغالی آتش‌ بزرگی شعله‌ور شده است. خبر دیگر آنکه جمعی از خبرنگاران در اقدامی اعتراضی به موضع اخیر واشنگتن در قبال شهادت شیرین ابوعاقله با پوشیدن لباس‌هایی با تصاویر این خبرنگار شهید زن، به شکلی متفاوت از بایدن استقبال کردند.در ادامه ناکامی ضد ایرانی لاپید، ایهود اولمرت نخست وزیر اسبق رژیم صهیونیستی سخنان بنیامین نتانیاهو درباره ایران را پوچ و واهی خوانده است.
کد مطلب: 123229
 
Share/Save/Bookmark