میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۷
 
 
سفرا چرا باز می‌گردند؟
لبنان طی روزهای اخیر با تحولی قابل توجه همراه است و آن اقدام کشورهای عربی به بازگرداندن سفرایشان به این کشور است...
لبنان طی روزهای اخیر با تحولی قابل توجه همراه است و آن اقدام کشورهای عربی به بازگرداندن سفرایشان به این کشور است. در همین چارچوب نیز دیروز منابع دیپلمات عربی در بیروت اعلام کردند که سفیر قطر در لبنان به این کشور باز می‌گردد تا ماموریت دیپلماتیک خود را از سر بگیرد. پیشتر عربستان و کویت از بازگشت سفیران خود به لبنان بعد از فراخواندن سفرای خود در اکتبر خبر دادند.
این بازگشت در حالی صورت گرفته است که طی ماه‌های اخیر تنش های بسیاری میان لبنان و شورای همکاری خلیج فارس روی داده بود که محور آن را نیز انتقاد از جنگ یمن تشکیل می‌داد. در پی اظهارات جورج قرداحی، وزیر سابق اطلاع رسانی لبنان پیرامون جنگ یمن، روابط میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با بیروت دچار تنش شده بود و دولت میقاتی نخست وزیر لبنان در نهایت پذیرنده استعفای وی شد تا به زعم خویش روابط با شورا حفظ نماید. حال این سوال مطرح است که چرا سفرای عربی به لبنان باز گشته‌اند؟
هر چند که این بازگشت‌ها پس از رایزنی‌های وزیر خارجه و بعضا نخست وزیر لبنان با مقامات عربی صورت گرفته است اما نگاهی به تحولات لبنان نشان می‌دهد که از یک سو تغییری در عملکردهای عربی- غربی در قبال لبنان ایجاد نشده است و همان رویه تحریم و فشار ادامه یافته است. این تنشها چنان بوده است که حتی سعودی تلاش نموده تا لبنان را از پذیرش طرح ایران برای ساخت نیروگاه برق دور سازد. از سوی دیگر لبنان نیز هر چند دولت میقاتی همان رویکرد به منطقه عربی را سر می‌دهد اما تغییری خاص در ساختار لبنان ایجاد نشده است و همچنان حمایت از مقاومت و حزب الله از مطالبات مردم است روابط خارجی لبنان نیز تغییر خاصی نداشته و طرح ارتجاع عربی برای رویکرد سازشکارانه امارات به رژیم صهیونیستی به نتیجه نرسیده است.
با توجه به این شرایط این سوال مطرح می‌شود که چرا کشورهای عربی سفرای خود را راهی لبنان کرده‌اند؟ پاسخ به این پرسش را در یک جمله می توان خلاصه کرد و آن نزدیک بودن انتخابات پارلمانی لبنان است. لبنان در حالی در وضعیت انتخابات قرار گرفته است که کارنامه جریان غرب گرا بیانگر عدم اقبال مردمی به آنها و در مقابل تقویت جریان مقاومت است. حضور سفرای عربی در لبنان از یک سو در قالب تبلیغات گسترده علیه جریان مقاومت است و از سوی دیگر جلب رضایت لبنانی‌ها از تکرار به قدرت رسیدن غرب گرایان در حل مشکلات لبنان است. روندی که احتمال طی هفته‌های آینده توسط آمریکا و غربی‌ها برای نشان دادن ظرفیت جهانی غرب گرایان وجود دارد.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 122220
 
Share/Save/Bookmark