میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۴۰
 
 
آغاز جام جهانی کشتی فرنگی در ایران
بدون بنا و المپیکی‌ها به‌دنبال چهارمین قهرمانی متوالی
بدون بنا و المپیکی‌ها به‌دنبال چهارمین قهرمانی متوالی
 

تیم ملی کشتی فرنگی ایران در حالی برای دفاع از سه عنوان پیاپی قهرمانی خود در جام جهانی تهران به مصاف رقبای خود خواهد رفت که خبری از ترکیب رویایی این تیم در المپیک لندن نیست و چهره‌های جویای نامی جای آنها را گرفته‌اند.
با خانه تکانی کشتی فرنگی ایران بعد از کسب سه مدال طلا و قهرمانی در المپیک ۲۰۱۲ که با رفتن محمد بنا و حضور نداشتن طلایی های المپیک در تیم ملی همراه شد، این تیم با ترکیبی از جوانان و با تجربه‌ها پا به رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۳ می‌گذارد. تیم ایران در حال حاضر نه از وجود سه طلایی المپیک(حمید سوریان، امید نوروزی و قاسم رضایی) سود می‌برد و نه از سعید عبدولی و حبیب الله اخلاقی (دیگر المپیکی‌های ایران در لندن) خبری است. تنها المپیکی حاضر در تیم ملی بشیر باباجان زاده است که در سال ۲۰۱۱ برنز جهان را بر گردن آویخت و تنها مدال آور سنگین وزن تاریخ کشتی فرنگی ایران به حساب می‌آید.
اوضاع کادر فنی هم دست کمی از کشتی‌گیران ندارد. محمد بنا که مدتی است از مدیریت تیم‌های ملی کشتی فرنگی استعفا داده و از کادر المپیکی او به جز ایرج اسفندیاری فر و رسول جزینی که موقتا سرمربی تیم ملی است از سایرین در تیم ملی ایران خبری نیست. جمشید خیرآبادی و ناصر نوربخش به آذربایجان رفته‌اند و فرهاد اسماعیل نژاد هم مدتی خانه‌نشین شده است. هر چند ایرج اسفندیاری فرو، محمد علی چمیانی به همراه سعید شیرزاد، جزینی را در تیم ملی همراهی خواهند کرد.
البته تیم ایران با پشتوانه سه قهرمانی پیاپی در جام جهانی و حضور چند کشتی‌گیر خوب، برای کسب چهارمین قهرمانی ناامید نیست هر چند که تیم‌های روسیه و ترکیه برای جبران نتایج المپیک لندن، احتمالا با تمام قوا به تهران آمده‌اند. با این وجود نگاهی به عناوین فرنگی کاران ایرانی حاضر در جام جهانی تهران این امیدواری را به وجود می‌آورد که فرنگی‌کاران بتوانند با چهارمین قهرمانی پیاپی در جام جهانی، از سه عنوان پیاپی سالهای قبل خود دفاع کنند.

** ۵۵ کیلوگرم:
* محسن حاجی پور: کشتی‌گیر ۲۵ ساله و دارنده دو مدال طلای ارتش‌های جهان ۲۰۰۸ و دانشجویان جهان ۲۰۱۰ است و مدال برنز آسیا ۲۰۱۱ را در کارنامه خود دارد. حاجی پور در آخرین رقابتی که شرکت کرده مقام پنجم جام ریاست جمهوری قزاقستان را به دست آورده است.
* سامان عبدولی: در غیاب حمید سوریان ، حاجی پور امید اول وزن ۵۵ کیلوگرم ایران است و بعد از او کشتی گیرانی مثل محمد فقیری و شیرزاد بهشتی طلا داعیه پوشیدن دو بنده تیم ملی را دارند، اما سامان عبدولی آنقدر در تمرینات خوب بوده که به نظر کادر فنی توانسته رقبا را کنار بزند و به تیم ملی برسد. عبدولی نقره جوانان جهان و برنز جام یادگار امام (ره) ۲۰۱۲ را در کارنامه دارد.

** ۶۰ کیلوگرم:
* عبدالمحمد پاپی: کشتی‌گیر جوان خوزستانی حالا باید جای امید نورزی که در المپیک لندن طلایی شد، را پر کند. پاپی در جام یادگار امام ۲۰۱۱ طلا گرفت و همچنین دو نشان برنز سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۲ این رقابت‌ها را هم دارد. او نفر سوم ارتش‌های جهان ۲۰۱۰ و نفر دوم جام وهبی امره ترکیه ۲۰۱۱ است. بهترین مدال او (برنز) در سال ۲۰۱۱ و در رقابت‌های آسیایی به دست آمد.
* حمید زارع: کشتی‌گیر ۲۶ ساله شیرازی در وزن همشهری طلایی‌اش در المپیک به تیم ملی کمک خواهد کرد. او مدال برنز جوانان آسیا در سال ۲۰۰۶ را در کارنامه دارد و در سال ۲۰۱۲ به مقام هفتم آسیا رسیده است.

** ۶۶ کیلوگرم:
* علی محمدی: در این وزن علی محمدی با ۲۹ سال سن کاپیتان تیم ملی کشتی فرنگی ایران است. او سابقه حضور در هفت دوره جام جهانی را دارد و در المپیک ۲۰۰۸ پکن برای ایران کشتی گرفته و طلا و برنز آسیا را هم در کارنامه خود می‌بیند.
* افشین بیابانگرد: در سال ۲۰۰۸ طلای ارتش‌های جهان را بر گردن آویخته و دو مدال طلای سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ جام یادگار امام را کسب کرده است. نقره آسیا دیگر نشان بیابانگرد به حساب می‌آید. او در مسابقات جهانی ۲۰۰۹ دانمارک هم هفتم شد.

** ۷۴ کیلوگرم:
* فرشاد علیزاده: دو علیزاده وزن ۷۴ کیلوگرم فرنگی را پر کرده‌اند. فرشاد علیزاده ۲۸ ساله برنز جهان ۲۰۰۹ و برنز بازی‌های آسیایی گوانگجو ۲۰۱۰ را به عنوان بهترین عناوین خود کسب کرده است. طلای سال ۲۰۰۹ آسیا از دیگر دستاوردهای فرشاد به حساب می‌آید.
* هادی علیزاده پورنیا: علیزاده دوم ، مقام سوم جوانان آسیا و جهان در سال ۲۰۱۰ را در کارنامه دارد. همچنین سال ۲۰۱۲ اوج شکوفایی او بوده، چرا که توانسته طلای آسیا، مقام اول دانشجویان جهان و برنز جام ریاست جمهوری قزاقستان را به دست آورد.

** ۸۴ کیلوگرم:
* طالب نعمت پور: دارنده مدال طلای بازی‌های آسیایی گوانگجو و از امیدهای ایران در جام جهانی به حساب می‌آید. نعمت پور در آخرین مسابقاتی که حضور یافته توانسته مدال طلای ارتش‌های جهان ۲۰۱۲ را به دست آورد. وی همچنین در چهار جام جهانی برای ایران کشتی گرفته و طلای آسیا ۲۰۰۹ را در کارنامه دارد. طلای جام دانکلوف ۲۰۰۷، نقره ۲۰۰۸ آسیا و طلای جام یادگار امام ۲۰۰۹ از دیگر افتخارات نعمت پور ۲۹ ساله است.
* علی قیطاسی: این فرنگی کار جوان با برنز جام یادگار امام در سال ۲۰۱۲ می‌تواند ذخیره مناسبی برای نعمت پور پرافتخار باشد، ضمن این که توانسته مجید علیاری دیگر مدعی این وزن را کنار بزند و دوبنده تیم ملی در جام جهانی را بر تن کند.

** ۹۶ کیلوگرم:
* داود گیل نیرنگ: فرنگی کار ۲۶ ساله نوشهری، شاگرد فرهاد اسماعیل نژاد بوده و در غیاب قاسم رضایی که در المپیک طلا گرفت می‌خواهد در جام جهانی خود را از زیر سایه هم استانی‌اش بیرون بکشد. گیل نیرنگ دارنده مدال طلای جوانان آسیا ۲۰۰۶ و نقره جوانان جهان ۲۰۰۷ است و در سال ۲۰۱۱ مقام اول جام یادگار امام را به دست آورده. همچنین نشان نقره ۲۰۱۱ آسیا و طلای ۲۰۱۲ قاره کهن از بهترین افتخارات او به حساب می‌آید. او در آخرین رقابتی که شرکت کرده در جام ریاست جمهوری قزاقستان به مقام نهم رسیده.
*مهدی علیاری: همچنین مهدی علیاری که مدت‌ها زیر سایه قاسم رضایی و داود گیل نیرنگ کشتی گرفته در این جام جهانی برای ایران در وزن ۹۶ کیلوگرم روی تشک خواهد رفت.

** ۱۲۰ کیلوگرم:
* بشیر باباجان زاده: او تنها سنگین وزن تاریخ کشتی فرنگی ایران است که توانسته در مسابقات جهانی مدال به دست بیاورد و به نوعی سنت شکنی کند. دارنده مدال برنز ۲۰۱۱ جهان همچنین با حضورش در ترکیب تیم ملی، تنها المپیکی ایران در جام جهانی خواهد بود. باباجان زاده ۲۴ ساله پر افتخارترین کشتی‌گیر تیم ۱۴ نفره ایران است.
طلای جوانان آسیا در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ و نقره جوانان جهان در سال ۲۰۰۸ و برنز این رقابت‌ها در سال ۲۰۰۹ از افتخارات او در رده سنی جوانان است. همچنین او در سال ۲۰۰۸ نفر دوم ارتش‌های جهان شده و مدال برنز جام یادگار امام (ره) ۲۰۰۹ و طلای همین رقابت‌ها ۲۰۱۲ را در کارنامه دارد. البته مدال نقره جام وهبی امره ۲۰۱۱ و طلای دانشجویان جهان ۲۰۱۲ را هم باید به کارنامه او اضافه کرد. اما مدال طلای آسیای سال ۲۰۱۱ باباجان زاده به علاوه بر برنز او در رقابت‌های جهانی همین سال از بهترین افتخارات فرنگی کار جوان سنگین وزن ایران به حساب می‌آید.
* امیر قاسمی منجزی: برنز ۲۰۱۰ ، طلای ۲۰۱۱ و نقره ۲۰۱۲ از مدال‌های قاسمی در جام یادگار امام است. او در رقابت‌های دانشجویان جهان ۲۰۱۰ به مقام دوم رسیده و مدال طلای سال ۲۰۰۸ جوانان آسیا را بر گردن آویخته است.
تیم ملی کشتی فرنگی ایران را رسول جزینی ۳۷ ساله که خود در سنگین وزن کشتی می‌گرفته و دو نشان برنز و نقره سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ آسیا را در کارنامه دوران کشتی‌اش یدک می‌کشد به همراه ایرج اسفندیاری فر، محمدعلی چمیانی و سعید شیرزاد هدایت خواهند کرد. تیم کشتی فرنگی ایران پارسال با هدایت محمد بنا توانست در سارانسک روسیه با شکست دادن تیم‌های آذربایجان، بلاروس ، روسیه و بلغارستان در مرحله گروهی به فینال راه یابد و تیم ترکیه را در دیدار نهایی با نتیجه‌ پنج بر دو شکست دهد و به سومین قهرمانی متوالی خود در جام جهانی برسد.
رقابت‌های جام جهانی کشتی فرنگی ، اول و دوم اسفند ۹۱ با حضور تیم‌های ایران، روسیه، ترکیه، کره جنوبی ، آذربایجان ، ارمنستان، قزاقستان، بلغارستان، مجارستان و بلاروس در سالن ۱۲ هزار نفری کشتی ورزشگاه آزادی تهران برگزار خواهد شد. ایران در سال‌های ۱۹۹۷ و ۲۰۰۵ میزبان رقابت‌های جام جهانی کشتی فرنگی بوده و جام جهانی ۲۰۱۳ سومین میزبانی ایران در این رقابت‌ها به حساب می‌آید . باید دید آیا فرنگی کاران ایران می‌توانند از عدد سه در قهرمانی جام جهانی عبور کنند و به چهارمین قهرمانی در سومین میزبانی ایران برسند؟

برنامه جام جهانی کشتی فرنگی:
سه‌شنبه اول اسفندماه:
ساعت ۱۰ تا ۱۲:۳۰: مسابقات دورهای اول و دوم
ساعت ۱۶ تا ۲۰: مسابقات دورهای سوم، چهارم و پنجم
چهارشنبه دوم اسفندماه:
ساعت ۱۰ تا ۱۲:۳۰: مسابقات برای مشخص شدن تیم‌های دهم، نهم، هشتم، هفتم، ششم و پنجم
ساعت ۱۸ تا ۲۱: مسابقات رده بندی و فینال

کد مطلب: 80072
 
Share/Save/Bookmark