میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۴۰
 
 
زلنسکی از چه می‌گوید
ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین در یک پیام ویدئویی برای وبگاه تحلیلی-خبری «پولیتیکو» گفت که...
ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین در یک پیام ویدئویی برای وبگاه تحلیلی-خبری «پولیتیکو» گفت که جنگ اوکراین سال آینده به پایان می‌رسد.وی در این پیام در ارتباط با تخمین زمان پایان جنگ اوکراین گفت: «معتقدم که مردم اوکراین سال آینده بانفوذترین خواهند بود، البته در زمان برقراری صلح». این سخنان از سوی زلنسکی در حالی مطرح می‌شود در عرصه داخلی اوکراین او نتوانسته است ادعاهای گذشته خود را مبنی بر حفظ تمامیت ارضی اوکراین و حمایت از ساکنان آن اجرایی سازد چنانکه از یک سو ۱۵ درصد خاک اوکراین رسما به روسیه الحاق شده است و از سوی دیگر بحران انرژی از جمله قطعی برق گسترده این کشور را فرا گرفته است. در این شرایط می‌توان گفت که زلنسکی با این ادعا به دنبال آن است تا افکار عمومی اوکراین را به ادامه همراهی با سیاست‌های جنگ طلبانه خود متقاعد سازد.
نکته دیگر آنکه زلنسکی نشان داده است که عملا مهره‌ای در دستان برخی از کشورهای اروپایی همچون انگلیس در کنار آمریکاست و هیچ اراده از خود در انجام امور ندارد. چنانکه بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و از حامیان اصلی جنگ پیشتر عنوان کرده بود این جنگ تا تابستان سال آینده به طول خواهد انجامید در همین حال مقامات روس بر اساس اسناد و شواهد عنوان کرده‌اند که آمریکا به دنبال طولانی کردن جنگ برای سه سال اینده است تا اهداف جهانی خود از جمله تضعیف روسیه، سلطه بر اروپا و چین را اجرایی سازد.
با توجه به این شرایط و این اصل که اخیرا مقامات آمریکایی و اروپایی از افزایش حمایت‌های نظامی از کی یف گفته‌اند می توان سخنان زلنسکی را ادامه مواضع اربابان غربی آن دانست که به نوعی دمیدن در آتش جنگ و دوری از رویکرد سیاسی است. نکته آنکه مردم اروپا به شدت از جنگ خسته گردیده و خواستار پایان آن از طریق راهکار سیاسی هستند. زلنسکی با وعده پر هیاهوی پایان جنگ در سال آینده با برتری اوکراین به دنبال فریب مردم اروپا برای پذیرش ادامه جنگ افروزی دولتمردانشان است.
در مجموع می توان گفت که سخنان زلنسکی بیشتر یک شعار و فریب برای ادامه جنگ است که به خواست سران غرب صورت می‌گیرد و نه ادعایی بر گرفته از توانایی‌های اوکراین برای ادامه و یا برتری در جنگ.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 124598
 
Share/Save/Bookmark