میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۶
 
 
پیروزی چپ گرایان در انتخابات بزرگترین متحد واشنگتن در آمریکای لاتین
بایدن در کلمبیا مات شد
با شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا، یک نامزد چپ گرا برای اولین بار در انتخابات ریاست جمهوری این کشور به پیروزی دست یافت تا شکستی دیگر بر بایدن و آمریکا در آمریکای لاتین رقم زده شود.
آمریکا در حالی آمریکای لاتین را حیات خلوت خود می داند که سیر تحولات در منطقه نشانگر دوری کشورها از آمریکا حتی در میان متحدانش است که نمود ان را در کلمبیا نیز می‌توان مشاهده کرد. نتایج شمارش آراء در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا نشان می‌دهد که «گوستاوو پترو» نامزد چپ گرا پیروز نهایی انتخابات شده است.
براساس گزارش رسانه ها، این اولین بار است که یک نامزد چپ گرا پیروز انتخابات کلمبیا شده است. مقامات انتخاباتی کلمبیا براساس بیشتر آرای شمارش شده پترو را برنده انتخابات اعلام کرده‌اند. ساعاتی پیش کمیسیون انتخاباتی کلمبیا از پیشتاز بودن پترو با ۶۵ درصد آرا در مقابل رقیبش «رودولفو هرناندز» غول ساخت و ساز و شهردار یکی از شهرهای بزرگ این کشور خبر داده بودند. براساس گزارش نیویورک تایمز، با شمارش ۹۹ درصد آراء گوستاوو پترو کمی بیش از ۵۰ درصد آرا را کسب کرده و رقیبش نیز حدود ۴۷ درصد آرا در اختیار گرفته است.گوستاوو پترو در اولین واکنش به پیروزی خود در انتخابات در حساب توئیتری خود آن را یک «پیروزی مهم و تاریخی» برای مردم کلمبیا خواند. وی نوشت، «این یک پیروزی برای خدا، برای مردم و برای تاریخ است.» پیروزی یک نامزد چپ گرا برای کلمبیا که پیش از این اغلب در اختیار راستگرایان بوده است می‌تواند دوره جدیدی را در حیات سیاسی کلمبیا رقم بزند.
کلمبیا یکی از متحدان آمریکا در منطقه محسوب می‌شود؛ با این وجود، پترو قول داده است که در روابط تجاری میان دو کشور تغییراتی ایجاد خواهد کرد و همکاری دو کشور در مبارزه با مواد مخدر را به کلی تغییر خواهد داد. گوستاوو پترو در ۱۹ آوریل ۱۹۶۰ در منطقه‌ای به نام مرداب طلا در بخش کوردوبا در شمال کلمبیا به دنیا آمد. او یک سیاستمدار، اقتصاددان و مبارز معروفی است که از جوانی به «جنبش ۱۹ آوریل» پیوست. این جنبش یک جناح مبارز بود که در درگیری‌های مسلحانه داخلی در سال‌های ۱۹۷۴ تا ۱۹۹۰ شرکت کرد و پس از آن طی یک فرایند صلح، منحل شد.پترو سپس به حزب اتحاد دموکراتیک که از «جنبش ۱۹ آوریل» نشأت گرفته بود، پیوست و در سال ۱۹۹۱ به دومین قدرت سیاسی مهم در مجلس مؤسسان تبدیل شد. وی همان سال در انتخابات مجلس نمایندگان به عنوان عضو مجلس انتخاب شد.او از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ شهردار بوگوتا بود.پترو در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ نامزد حزب «جنبش بزرگ - کلمبیای بشردوستانه» شد و بیش از ۸ میلیون رأی به دست آورد. وی با کسب رتبه دوم بیشترین آرا در انتخابات ریاست جمهوری، به مجلس سنا راه پیدا کرد.شکست آمریکا زمانی آشکارتر می شود که در اسفند ماه جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در جریان میزبانی از ایوان دوکو، رئیس جمهوری کلمبیا در کاخ سفید اعلام کرد که تمایل دارد تا این کشور آمریکای لاتین را به عنوان متحد اصلی غیر عضو ناتو معرفی کند.
کد مطلب: 122996
 
Share/Save/Bookmark