میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۵۶
 
 
در مرزها چه خبر است
طی روزهای اخیر میان افغانستان و پاکستان تنشها به شدت بالا گرفته است چنانکه...
طی روزهای اخیر میان افغانستان و پاکستان تنشها به شدت بالا گرفته است چنانکه در پی حمله هوایی جنگنده‌های پاکستانی به غیرنظامیان در افغانستان و تشدید تنش‌ها بین طالبان و پاکستان، نیروهای مرزی دو طرف درگیر شدند.
در همین حال شماری زیادی از مردم خوست واقع در جنوب افغانستان در واکنش به حملات هوایی اخیر پاکستان بر مناطق مرزی با شعار مرگ بر پاکستان تظاهرات برگزار کردند.در این میان وزارت خارجه طالبان نیز در واکنش به این حملات سفیر پاکستان در کابل را به مقر این وزارت احضار و اعتراض شدید افغانستان را نسبت به این حملات به سفیر پاکستان اعلام کرده است. از سوی دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان گفت: تروریست‌ها بدون هیچ گونه مجازاتی از خاک افغانستان برای فعالیت‌ در داخل و علیه پاکستان استفاده می‌کنند. این تنشها در حالی روی داده است که کارنامه روابط دو کشور در ماه‌های به قدرت رسیدن طالبان در افغانسان حکایت از گرمی روابط طرفین داشته است و اسلام آباد به عنوان حامی کابل شناخته می‌شده است تا آنجا که حتی خواست آمریکایی‌ها برای دادن پایگاه به این کشور برای آنچه مقابله با تهدیدات تروریستی در افغانستان نامیده می‌شد را نیز نداد. این روند مثبت روابط در حالی میان دو کشور جاری بوده است که ریشه بحران‌ها و تنش‌های اخیر را در تغییرات در ساختار سیاسی پاکستان و البته برخی طراحی‌های آمریکا برای بازگرداندن بحران در منطقه جستجو کرد.
در پاکستان عمران خان نخست وزیر روابط بسیار نزدیکی با طالبان داشته و طرفین تلاش می‌کردند تا اختلافات را نیز از طریق سیاسی رفع کنند حال آنکه با تغییر دولت و آمدن نواز در مقام نخست وزیری، رویه اسلام آباد تغییر کرده که نتیجه این درگیری‌های مرزی بوده است از سوی دیگر با توجه به روابط نزدیک نواز با آمریکا و انگلیس این سناریو مطرح است که اسلام آباد به دنبال بهانه‌ای برای توجیه پذیرش درخواست ایجاد پایگاه نظامی از سوی آمریکا در این کشور باشد نکته مهم آنکه رویکرد بحران ساز آمریکا زمانی آشکارتر می‌شود که طی هفته‌های اخیر تحرکات گسترده‌ای نیز برای برهم زدن روابط ایران و افغانستان صورت گرفته است که با ناکامی همراه شده است.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 122293
 
Share/Save/Bookmark