میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ تير ۱۳۸۸ ساعت ۱۰:۵۳
 
 
از رکورد « اخراجي هاي 2 » تا رکود « درباره الي »
اغتشاشات اخير در تهران سبب شده تا مخاطبان راه منزل را به راه سينما ترجيح دهند زيرا اين مسير بسيار امن تر بوده و ديگر کسي به سراغ سينما نمي رود. اين جريان را مي توانيم از رکوردشکني تاريخي اخراجي هاي 2 تا رکود باورنکردني گيشه درباره الي بخوبي درک کرد.
به گزارش ايرنا، اکران برخي از آثار سينمايي در خردادماه امسال با دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري مصادف شد و سبب شد تا اين آثار از فروش مطلوبي برخوردار باشند.
بعد از پايان اکران اخراجي هاي 2، وقتي همه خوابيم، سوپر استار و بيست در سينماهاي سراسر کشور آثاري همچون درباره الي، خروس جنگي، امشب شب مهتابه، حريم، کلبه و پاتو زمين نزار جايگزين شدند و اينگونه بود که سينماي ايران با آثاري جديد و متنوع به استقبال آخرين ماه از بهار 88 رفت.
با آغاز تبليغات نامزدهاي انتخاباتي بود که فضاي سياسي بر فضاي جامعه حاکم شد که سبب کاهش اقبال عمومي براي رفتن به سينما شد. اما اين تنها دليل نبود. تجمع هاي گاه و بي گاه در جلوي سينماهايي همچون آفريقا، آزادي، سينما قدس و سينما استقلال و افزايش رقابت بين هواداران نامزدهاي انتخاباتي ديگر مجالي براي سينما رفتن نگذاشت. اين جريانات سبب شد تا سينما در خردادماه امسال و تا قبل از انتخابات در رکود کامل بسر ببرد و شايد بيشترين ضرر در اين مدت متوجه آثاري همچون پاتو زمين نزار، کلبه، حريم، آخرين ملکه زمين و ديگر آثار سينمايي شد که در آن زمان تازه اکران شده بودند.
کار به اينجا ختم نشد. در حالي که بسياري از سينماگران تصور مي کردند بعد ازانتخابات همه چيز به پايان خواهد رسيد و شور انتخاباتي مردم بعد از انتخابات در سينما نيز ديده خواهد شد اما موضوع به شکلي ديگر رقم خورد. آغاز اغتشاشات و اعتراضات خياباني داستان ديگري را براي سينماي ايران رقم زد که همه فيلم هاي سينمايي از چنين اتفاقي خسارت ديدند اما در اين ميان فيلم سينمايي درباره الي بيشترين آسيب را در بين ديگر آثار ديد.
اين فيلم سينمايي که در جشنواره فيلم برلين در کارگرداني، خرس نقره اي را از آن خود کرده و در جشنواره فيلم فجر نيز جايزه بهترين کارگرداني را به خود اختصاص داده بود با فروش پرفروغي مواجه نشد.
در ابتدا قرار بود درباره الي در نوروز 1388 اکران شود. ساختار مطلوب اين فيلم و جوايز ارزنده اي که کسب کرده بود سبب شد تا همه استقبال کنندگان از اين اثر سينمايي در زمان اکران ، اين اثر را فاخر ارزيابي کنند اما بنا به تصميماتي که گرفته شد اکران
درباره الي به بعد از نوروز موکول شد.
همه اهالي سينما منتظر بودند تا يکي از بهترين آثار سينماي ايران اکران شود و مردم از آن استقبال کنند اما با ايجاد فضاي ناامن توسط برخي افراد اين اتفاق نيفتاد. فروش 200 ميليوني درباره الي در اين مدت زمان را مي توان يک شاهکار تلقي کرد. در جايي که به دليل اغتشاش برخي افراد سودجو همه راه منزل را به سينما ترجيح مي دهند درباره الي توانست چراغ کمسوي اين روزهاي سينما را روشن نگه دارد.
البته عوامل درباره الي به زمان اکران اعتراضاتي را وارد کردند که معاونت سينمايي ارشاد نيز در جواب اين اعتراضات در نامه اي اعلام کرد:"هفته گذشته در حالي‌ که انتظار مي‌رفت در پي شکوه حضور چهل ميليوني ملت در انتخابات رياست جمهوري دهم و به شکرانه اين رخداد بي‌بديل موجي از شعف و هم‌افزايي، آرامش جامعه را در طيف وسيع سلايق فراگيرد و فصل رونق کار و بار دامن گسترد و از آن ميان اقتصاد در حال احياي سينما جاني مضاعف يابد حوادثي رقم خورد و دست‌هاي ثالث از آستين آشوب و ناامني‌ برون آمد و اکثر فعاليت‌هاي کشور را به رکود کشاند. اين موجب شد تا از ميان کارگردانان فيلم‌هاي اکران تابستان که اتفاقا از فصول خوب و پررونق اکران است جناب آقاي اصغر فرهادي در اظهار‌نظري حيرت‌آور اين‌بار هم معاونت سينمايي را بنوازند و سخاوتمندانه از هيچ اتهامي دريغ نکنند. اينک سخني نه در پاسخ که از باب ابراز تاسف:اي کاش لااقل به همين دليل برجسته و بارز ،عزيزي همچون جناب آقاي فرهادي اغتشاشات فرصت‌سوز اخير و يغماگران بي‌مسئوليت را محکوم مي‌کرد و بر وحدت جمعي آسيب ديده و آسيب‌هاي ديگر و ديگر که مجموعه ثروت‌ها و فرصت‌هاي مادي و معنوي کشور منجمله اکران اثر سينمايي خوش ساخت و مورد اقبال ايشان را در بر گرفته و دچار رکود کرده تاسف مي‌خورد. به هرحال اين‌بار نيز ديواري نجيب و کوتاه هدف واقع شده است که باکي نيست. اما لازم است ايشان و همگان بدانند که اين معاونت در چهار سال گذشته با اتکاء به مرام اصولگرايي و آزاد‌انديشي توأمان، ضربه‌ گير بسياري از افراط‌ ها و تفريط ‌ها بوده است و در موضوع فيلم «درباره‌ الي» نيز اگر نبود اعتدال، خيرخواهي و پافشاري‌هاي ايشان، اکران تابستاني فيلم نيز همچون حضور در جشنواره‌هاي فجر و برلين با اما و اگر‌هاي بسيار روبرو بود."
بايد به حال وضعيت کنوني کاري کرد تا سينما بار ديگر احيا شود. مسلم آنکه سينماي ايران در حال حاضر به تاثير از اتفاقات رويداده در رکود بسر مي برد.
به نظر مي رسد هم اکنون نيازمند تصميمي جديد در حمايت از آثاري هستيم که در اين مدت با خسارات عمده اي در اکران مواجه شده اند. شوراي صنفي اکران مي تواند با افزايش زمان اکران اين آسيب ها را جبران کند. همچنين صدا و سيما نيز بايد تبليغات آثار سينمايي را از سر بگيرد تا هواي سينماي ايران پربارتر از گذشته شود و سينما در دسترس قرار گيرد.
تهيه کننده اخراجي هاي 2 نيز اغتشاشات اخير توسط برخي از افراد سودجو را عامل اصلي رکود اقتصادي سينماي ايران در
هفته هاي اخير دانست.
حبيب الله کاسه ساز گفت: متاسفانه اغتشاشات اخير که توسط برخي از افراد سودجو صورت گرفت بر اقتصاد سينما تاثير منفي داشت. وي افزود: بسياري از مخاطبان بعد از پايان کار خود راهي سينما مي شدند اما امروز مردم احساس امنيت نمي کنند که غروب براي ديدن فيلم سينمايي به سينما بروند. چنين اتفاقاتي سبب شده تا امروز شاهد رکود اقتصادي در سينماي ايران باشيم.
تهيه کننده اخراجي هاي 2 در ادامه با اشاره به لزوم حمايت از آثاري که در اين مدت اکران شده اند،تصريح کرد: شوراي صنفي اکران آثار سينمايي مي تواند با تشکيل جلساتي با توجه به سياستگذاري هاي موجود مدت زمان بيشتري را براي اکران آثار سينمايي که در دوره انتخابات و بعد از انتخابات اکران شدند قرار دهد.
کاسه ساز در ادامه با بيان اينکه فرمايشات رهبر معظم انقلاب فصل الخطاب است ،گفت: همه، فرمايشات معظم له را در روز جمعه شنيدند فصل الخطاب پايان اين جنجال ها بايد سخنان رهبر معظم انقلاب باشد. وي افزود: ادامه چنين اقداماتي نشان از وجود دست هاي پشت پرده داشته و هدايت کنندگان اين آشوب ها افکار ديگري را در سر مي پرورانند. بايد بعد از فرمايشات رهبر معظم انقلاب به اين اغتشاشات پايان داده شود. کاسه ساز يادآور شد: مردم بخوبي مي دانند که پشت اين ماجراها چه کساني ايستاده اند. اين افراد بايد به مردم پاسخگو باشند و مردم روزي اين دست هاي پشت پرده را شناسايي مي کنند.
کد مطلب: 18909
 
Share/Save/Bookmark