میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۳ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۲۷
 
 
هشدار مسکو درباره عضویت اوکراین در ناتو
وزیر خارجه روسیه در هشداری به ناتو گفت: عضویت احتمالی اوکراین در پیمان آتلانتیک شمالی و استقرار تسلیحات جدید در مرزهای روسیه، خطرات و تبعات نظامی بدنبال خواهد داشت.
سرگئی لارووف در گفت و گو با روزنامه اوسلوبودژنیه بوسنی و هرزگووین که در رسانه‌های روسی از جمله ریانووستی و تاس منتشر شد، افزود: سیاست کشاندن کی‌یف به ناتو با چشم‌انداز استقرار مجموعه‌های موشکی تهاجمی در نزدیکی مرزهای روسیه، تهدید ناپذیرفتنی است.وی هشدار داد که این مساله ممکن است سبب آغاز مناقشه بزرگ در اروپا شود.وزیر خارجه روسیه ادامه داد: باید از رویارویی‌های موجود که بر اثر حمایت واشنگتن از اوکراین به وجود آمده است، کاست. همچنین وزارت خارجه روسیه با انتقاد از رزمایش‌های نظامی مشترک اوکراین و کشورهای غربی، گفت مسیر تقابل‌جویانه آنها بر حل‌وفصل مناقشات دنباس تأثیر منفی می‌گذارد.«الکسی پولیشچوک» رئیس دپارتمان دوم امور کشورهای مستقل همسود در وزارت خارجه روسیه گفت تمام رزمایش‌های سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در اوکراین جهت‌گیری ضد روسی دارند.
در این میان سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد دولت آمریکا در حال نهایی کردن نحوه برگزاری مذاکرات با روسیه بوده اما جزئیات آن همچنان نهایی نشده است. همچنین «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در پاسخ به اظهارات رئیس جمهور روسیه مبنی بر اینکه گسترش ناتو به سمت شرق اروپا پذیرفتنی نیست، گفت که وعده چنین چیزی از قبل داده نشده است. همچنین سفیر آلمان در اوکراین اذعان کرد تجمع چشم‌گیری از نیروهای روسیه در مرزهای اوکراین وجود ندارد و حمله روس‌ها به اوکراین محتمل نیست. وزارت خارجه روسیه با رد اقدام آمریکا برای مشروط کردن گفت‌وگوهای امنیتی دوجانبه، گفت واشنگتن از اراده سیاسی برای مذاکره برخوردار نیست و اهداف ضد روسی را دنبال می‌کند.«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که آمریکا نمی‌تواند شرایط را برای مذاکره با روسیه دیکته کند.ریابکوف در مصاحبه با نشریه «اینترنشنال اِفرز» گفت، تلاش آمریکا جهت استفاده ابزاری از گفت‌وگو با روسیه در مورد تضمین‌های امنیتی، برای ادامه توسعه نظامی اوکراین منجر به وخامت اجتناب‌ناپذیر اوضاع خواهد شد.
کد مطلب: 120998
 
Share/Save/Bookmark