میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۴۲
 
 
دور اول مذاکرات ایران و ۱+۴ در وین پایان یافت
از پیشنهادهای راهگشای ایران تا بی‌انگیزگی اروپا
از پیشنهادهای راهگشای ایران تا بی‌انگیزگی اروپا
 
نشست اختتامیه مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ دیروز در هتل کوبورگ برگزار و تیم های مذاکره کننده برای مشورت با دولتهایش به کشورهایشان بازگشتند که در یک سوی معادله جمهوری اسلامی پیشنهادات راهگشایی را برای رفع تحریم‌ها ارائه کردند و از سوی دیگر اروپایی بدون دستور العمل کاربردی به مذاکرات آمده بودند.
از دوشنبه تا جمعه هفته گذشته مذاکرات میان جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۴ در وین برای برچیدن تحریم‌ها برگزار گردید. مذاکراتی که برخلاف گذشته از یک سو صرفا در قالب لغو تحریم و بدون مباحث هسته‌ای بوده است و از سوی دیگر ایران با مجموعه‌ای از پیشنهادات کاربردی وارد مذاکره شده بود در حالی که طرف اروپایی احتمالا با توهم استمرار روند مذاکرات گذشته بدون دستور العمل و صرفا در قالب حاشیه سازی تحریمی و تهدیدی به مذاکره آمده بودند. روندی که موجب شد تا مذاکرات در ایستگاه اول متوقف و تیم ها برای مشورت به کشورهایشان باز گردند. شبکه اسکای نیوز به نقل از یک مذاکره کننده ایران گزارش داد، دور فعلی مذاکرات متوقف شد تا کشورهای اروپایی بتوانند پیشنهادات ارائه شده ایران را بررسی کنند. در همین حال مذاکره‌کننده ارشد ایران در گفت‌و‌گوهای وین در مصاحبه با یک شبکه قطری اظهار داشت که ایران انتظار دارد دیگر طرف‌ها پاسخ حقوقی و ادله منطقی خود را به پیشنهادهای طرف ایرانی ارائه کنند.بر اساس این گزارش، مذاکره‌کننده ارشد ایران اظهار داشت: «پیشنهادهای ایران به قدرت‌های جهانی را نمی‌توان رد کرد و این پیشنهادها بر اساس بندهای توافق سال ۲۰۱۵ هستند».
علی باقری ادامه داد: «ما پیشنهاد سومی نیز داریم که پس موافقت قدرت‌های جهانی با دو پیشنهاد اولیه بلافاصله آن‌ها را ارائه خواهیم کرد.برخی از بازیگران خارجی تلاش می‌کنند گفت‌و‌گوها را متوقف کنند».باقری تأکید کرد: «اسرائیل خواب حمله به ایران را نیز نخواهد دید چراکه این به معنای پایان [این رژیم] خواهد بود».مذاکره‌کننده ارشد ایران همچنین با خبرنگار شبکه المیادین مصاحبه کرد و اظهار داشت: «از زمانی که دو پیش‌نویس را ارائه کرده‌ایم، با دیگر طرف‌ها در اروپا چند نشست برگزار کردیم. ما انتظار داریم که دیگر طرف‌ها پاسخ حقوقی و ادله منطقی خود را به پیشنهادهای ما ارائه کنند».علی باقری اضافه کرد: «ما در حال مذاکره برای دست‌یابی به یک توافق کلی هستیم تا شرایط برای بازگشت عضو خارج شده از توافق فراهم شود. سعی ما بر آن است که تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی آمریکا را رفع کنیم».باقری همچنین گفت: «اگر طرف مقابل اقدامات ناقض توافق را لغو کند، ما برای تعلیق اقدامات جبرانی خود آماده هستیم».
در همین حال امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با بورل گفت: غرب ابتکار عمل واقعی خود را در خاتمه دادن به تحریم‌ها ارائه و به تکرار شعارهای قبلی و ناقض حقوق و منافع ملت ایران پایان دهد. جوزپ بورل این رویداد را که اکنون همه هیات‌های مذاکره کننده از آلمان ، چین، روسیه، فرانسه، انگلیس و به ویژه جمهوری اسلامی ایران با جدیت برای رسیدن به تفاهم در وین تلاش می‌کنند، را مهم خواند. امیرعبداللهیان افزود: هیأت ایرانی با حسن نیت ، اختیارات لازم و ابتکارات دست یافتنی و رو به جلو، به شکلی فعال در میز مذاکرات حضور دارد. امیرعبداللهیان تاکید کرد: در هر مذاکره و اقدامی پایان دادن کامل به تحریم‌های ناقض برجام هدف مشارکت ماست.
لازم به ذکر است ایران در مواجهه با تیم‌های مذاکره کننده سه کشور اروپایی، پیشنهادات عملیاتی منسجمی را ارائه کرده است اما در طرف مقابل، تیم مذاکره کننده سه کشور اروپایی فاقد دستورالعمل مشخصی برای قبول یا رد پیشنهادات مندرج در پیش نویس ارائه شده از سوی ایران هستند.از سوی دیگر مذاکره کنندگان اروپایی و در راس آنان انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که تا پیش از این سعی داشت مذاکرات وین را از سوی اروپا منسجم و با هدف حصول نتیجه نمایش دهد، تاکنون اظهارنظر مشخصی پیرامون پیش نویس عملیاتی ایران نداشته است.

در همین حال بلینکن وزیر امورخارجه آمریکا نیز با این اظهارنظر که "در روزهای آینده متوجه خواهیم شد که ایران در گفت وگوها جدی است یا نه"، تلاش کرد تا جدیت ایران در مذاکرات را مورد هجمه قرار دهد.این اظهارات در حالی است که بنابر اخبار رسیده از کارگروه های تخصصی مذاکرات در وین، تیم های اروپایی نه تنها در برابر پیشنهادات عملی ایران منفعل هستند، بلکه در مواردی درخواست های فراقانونی آمریکا پیراموم مسائل مختلف را مطرح می کنند!همین مساله باعث شده تا تیم های مذاکره کننده اروپایی از کمترین انعطاف در مذاکرات وین بروخوردار باشند و سیاست عدم ارائه تضمین قطعی در راستای تامین منافع آمریکا و رژیم صهیونیستی را در دستور کار قرار دهند. در همین حال خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به درخواست «نفتالی بنت» برای توقف مذاکرات جاری در وین تصریح کرد: هیأت‌ها در وین، از اقامتگاه نخست‌وزیر رژیم صهیوئیستی دستور نخواهند گرفت.آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه با نفتالی بنت نخست وزیر رژیم صهیونیستی که این روزها خشم و عصبانیت خود را از رویکرد دیپلماسی ایران با جهان و نیز مذاکرات وین نمی تواند پنهان کند، درباره این مذاکرات گفت و گو کرد. سخنگوی کاخ سفید در واکنش به لفاظی ها و عصبانیت رژیم صهیونیستی از مذاکرات وین اعلام کرد که مسیر دیپلماتیک برای بازگشت به پایبندی مشترک و کامل به برجام همچنان مسیر پیش روی ما است.
در این میان «وین» برای «رفع تحریم‌ها» و احیای برجام در مصاحبه با وبگاه انگلیسی «میدل ایست آی»، مسئولیت آمدن به پای میز مذاکرات برعهده آمریکا و نه ایران است.این رسانه انگلیسی در ادامه نوشت که علی باقری در این مصاحبه گفته است که ایران تحت هیچ‌‌گونه فشاری حاضر به توافق درباره برنامه غنی‌سازی هسته‌ای خود نیست و این که توپ دقیقاً در «زمین آمریکا است».معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی در مذاکرات وین پیشنهادات اخیر را مبنی بر اقدام ایران در بررسی یک توافق موقت موسوم به طرح «کمتر در برابر کمتر» یا بررسی طرح «برجام پلاس» که شامل آغاز مذاکرات درباره برنامه موشک بالستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای می‌شود، رد کرد.میدل ایست آی ادامه داد که مذاکره کننده ارشد ایران همچنین تأکید کرده که تهران آمادگی گفت‌وگو با ایالات متحده درباره مسائل منطقه‌ای را ندارد و جمهوری اسلامی در «تماس دائمی» با همسایگانش است و قبل از سفر به وین به امارات عربی متحده و کویت سفر کرده است.وی همچنین تأکید کرد که ایران «کاملاً صراحت» دارد که درباره برنامه موشکی خود وارد مذاکره نمی‌شود.خبر دیگر آنکه وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگوی تلفنی با همتای ژاپنی خود، درباره مذاکرات لغو تحریم ها در وین با تاکید بر این که ما از مذاکره جدی و یک توافق خوب استقبال می کنیم و باید طرف های مقابل از خود حسن نیت نشان دهند،تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با عزم جدی و دستورکار روشن و منطقی به وین رفته است، اما درباره اراده و نیت آمریکا و سه کشور اروپایی خوش بین نیستیم. همچنین وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای ضمن تأکید بر هدف مشترک مذاکره‌کنندگان «وین» برای احیای برجام، تأکید کرد، آن‌هایی که مدعی هستند مذاکرات به بن‌بست خورده، در اشتباه هستند.
کد مطلب: 120709
 
Share/Save/Bookmark