میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۲۴
 
 
جاده یکطرفه
تابلویی در کنار این بزرگراه دیده نمی‌شود و وسیله نقلیه‌ای هم از مقابل نمی‌آید که راننده را تحریک کند...
تابلویی در کنار این بزرگراه دیده نمی‌شود و وسیله نقلیه‌ای هم از مقابل نمی‌آید که راننده را تحریک کند هرچه بیشتر گاز دهد؛ اما آیا فرصت می‌کند تا کمی پیرامون شرایط موجود در این مسیر بیندیشد؟ هیچ مانعی در راه نیست تا حداقل اخطار دهد و یا بازدارنده‌ای که آنچه در انتظار است را گوشزد نماید. نور تند و غلیظی فضا را احاطه کرده تا به‌نوعی مخدر شباهت داشته باشد و رونده را حریص‌تر کند که هرچه زودتر خود را به مدینه فاضله یا همان بهشت موعودی که در لابه‌لای اخبار تلقینی رسانه‌ها تحمیل و تزریق می‌شود، برساند.
آمارهای تأیید نشده اینگونه می‌گویند که پانزده درصد از جمعیت هشت و اندی میلیاردی جهان آرزو دارند در آمریکا زندگی کنند و ۲۷ درصد نیز مایل‌اند سفری کنجکاوانه به ایالات‌متحده داشته باشند و ۱۱ درصد نیز دراین‌باره بی‌تفاوت‌اند و ۴۷ درصد بقیه نیز نه‌تنها علاقه‌ای به دیدن آن ندارند بلکه به‌شدت از آن متنفرند زیرا آنچه درباره آمریکا می‌بینند و می‌دانند و خوانده و یا می‌شنوند حاصل از پروپاگانداهای گسترده است و با حقیقت امر زمین تا آسمان تفاوت دارد. برای نمونه این یک واقعیت تلخ و نگران‌کننده‌ای است که تجاوز به عنف جنسی یکی از رایج‌ترین جنایاتی است که در جامعه آمریکا رواج دارد.
آمارهای تکان‌دهنده اینگونه می‌گویند که در هر ۹۸ ثانیه یک نفر مورد تجاوز جنسی به عنف قرار می‌گیرد تا جمع سالانه آن به عدد ۴۶۳ هزار قربانی دراین‌باره برسد. در این میان جوانان بیشتر در معرض خطر خشونت جنسی هستند و ۹۰ درصد قربانیان تجاوز به بزرگسالان، زن هستند و تنها ۲ درصد از تجاوزات جنسی از نوع گزارشات نادرست می‌باشد؛ اما فقط ۲۸ درصد از قربانیان خود را در اختیار پلیس قرار می‌دهند.
در این میان سرخپوستان آمریکایی دو برابر بیشتر از سایر نژادها در معرض تجاوزات بوده و قربانی آن می‌شوند که وزارت دفاع تخمین زده است بیش از ۶ درصد زنانی که در ارتش خدمت می‌کنند این مخاطره را تجربه کرده‌اند و ۵۵ درصد از حملات در خانه قربانی یا نزدیک آن رخ می‌دهد. «NSVRC» یک مرکز رسمی ارائه آمار خشونت جنسی در آمریکاست و چهار سال پیش بود که گزارش آماری تکان‌دهنده از وضعیت محیط‌های آموزشی کشور آمریکا را ارائه داد. این مؤسسه به آمارهایی از تجاوز و خشونت در فضاهای مختلف مانند فضاهای دانشگاهی و محیط‌های کاری اشاره می‌کند و می‌نویسد ۲۰ تا ۲۵ درصد زنان و دختران طی مدت‌زمانی که در دانشگاه حضور داشته‌اند، مورد تجاوز قرار گرفته‌اند. این مرکز به گزارشی از یک دانشگاه اشاره دارد که در آن ۶۳ درصد پسران به انجام مکرر تجاوز اعتراف کرده‌اند. به نظر می‌رسد نوجوانان و جوانان در کانون بحران تجاوز جنسی در آمریکا واقع شده‌اند و آن‌ها به‌طور نامتناسبی توسط سایر گروه‌های سنی قربانی می‌شوند. پردیس‌های کالج مکانی خطرناک برای تجاوزات جنسی در مهد آزادی یعنی آمریکا هستند به‌ویژه برای زنان جوان در ابتدای کار دانشگاهی با توجه به اینکه چرا این اتفاق می‌افتد و همچنین ساختارهای گزارش دهی برای کمک به افرادی که تحت تأثیر قرار گرفته‌اند بسیار است تا از هر پنج زن در دانشگاه یک نفر مورد تجاوز جنسی قرار گیرد.
از همه جالب‌تر زنانی هستند که در دوران نوجوانی قربانی تجاوز و یا تلاش برای حمله به آن‌ها شده‌اند که تعداد آمارشان دو برابر بیشتر در دانشگاه‌ها و سه برابر بیشتر از سوی همسرانشان در این زمینه است! در این میان ۷۵ درصد از مهاجمان یا آشنایان، خانواده یا شرکای عاشقانه قربانیان هستند. ازآنجاکه تنها ۱۹ درصد از مجرمان را غریبه‌ها تشکیل می‌دهند که نشان‌دهنده کسانیست که بیشتر با قربانیان آشنایی دارند و بالطبع در معرض خطر بالاتری هستند. ریز آمارهای فاجعه اینگونه تفسیر می‌گردند که ۹۳ درصد از جوانان قربانی تجاوز جنسی مهاجم خود را می‌شناسند که ۳۴ درصد از بین اعضای خانواده هستند و ۵۰ درصد مهاجمان بالای ۳۰ سال سن دارند و ۵۷ درصد آن‌ها سفیدپوست می‌باشند و یک مهاجم در ۱۱ درصد از حملات خود برای تجاوزات جنسی از سلاح استفاده می‌کند و اکثریت این مجرمان حداقل یکبار محکومیت قبلی دارند تا درنهایت تعداد کودکانی که براثر تجاوز جنسی در ایالات‌متحده باردار می‌شوند بین ۷ هزار و ۷۵۰ نفر تا ۱۲ هزار و پانصد نفر باشند.
حالا قضاوت به عهده کسانیست که این آمارها و فراتر از آن را از مراکز معتبر جهانی و بخصوص ایالات‌متحده برداشت می‌کنند تا با واقعیت‌های پشت پرده بیشتر آشنا شوند و بدانند اینجا روی قوم عاد و ثمود را سفید کرده‌اند و به اصحاب لوط گفته‌اند تاریخ را بار دیگر تکرار می‌کنیم که حتی میلیون‌ها مرد در ایالات‌متحده قربانی تجاوز جنسی می‌شوند که تا سال ۱۹۹۸ آمارها از ۲/۷۸ میلیون فقره قربانی تلاش و تجاوز کامل به مردان را حکایت می‌کند و حدود سه درصد از مردان آمریکایی یا از هر ۳۳ نفر یک نفر در طول زندگی خود تلاش یا تجاوز کامل را تجربه کرده‌اند که از هر ۱۰ نفر قربانی یک نفر مرد بوده است!

نویسنده: حسن روانشید - روزنامه نگار پیشکسوت
کد مطلب: 125066
 
Share/Save/Bookmark