میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۳۷
 
 
ماجرای دختری که بازداشت شد چه بود؟
فضای مجازی راست و دروغ را به هم می‌بافد و به خورد مردم می‌دهد و در این میان مردم هستند که باید با جستجو...
فضای مجازی راست و دروغ را به هم می‌بافد و به خورد مردم می‌دهد و در این میان مردم هستند که باید با جستجو راست و دروغ آن محتوا را بیابند تا فریب نخورند؛ و البته وظیفه دستگاه‌هایی که در این زمینه مسئولیت دارند نیز باید به درستی اجرا شود تا افکار عمومی از سوی اخبار دروغ فریب نخورد.
در طول سال‌ها دیده شده که فیلم و عکسی از یک اتفاق منتشر می‌شود که در همان مرحله نخست تأثیر خود را بر افکار عمومی می‌گذارد.
چند سال پیش بود که عکس و فیلمی از واژگون شدن یک ساختمان و مجتمع مسکونی در فضای مجازی منتشر شد که به مسکن مهر نسبت داده شده بود.
این عکس و فیلم تأثیر زیادی بر روی افکار عمومی و بدبین کردن مردم نسبت به مسکن مهر داشت، اما حقیقت چیز دیگری بود.
پس از اندکی جستجو عکس اصلی و کشوری که این اتفاق در آن افتاده بود مشخص شد.
ساختمان مجتمع مسکونی که واژگون شده بود در چین بود و این اتفاق هم به خاطر رانش زمین افتاده بود، اما به نام ایران ثبت شد.
شب گذشته فرمانده نیروی انتظامی سردار حسین اشتری در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما به مناسبت هفته گرامیداشت نیروی انتظامی حضور یافت و توضیحاتی را درباره اتفاقی که چند روز پیش افتاده بود به افکار عمومی ارائه داد.
حتماً تاکنون فیلم دستگیری یک دختر جوان را که نیروی انتظامی برای بازداشت او اقدام می‌کند دیده اید.
در فیلم دیده می‌شود که مأمورین برای بازداشت آن دختر دست به خشونت می‌زنند و در همین هنگام هم فرصت طلبان مشغول فیلم برداری از صحنه هستند.
حال آن‌ها از اتهامی که آن دختر دارد آگاه هستند یا نه مقوله دیگری است، اما اقدام آن کسی که فیلم برداری کرده و آن را در سطح گسترده بدون آگاهی از چند و، چون جرم آن دختر مسئله را به بحث گشت ارشاد و بدحجابی ربط می‌دهد نشان از آن دارد که برای این منظور و هدف مشغول کار بوده و سعی داشته از آن یک حاشیه و تنش بسازد.
البته که نمی‌توان عملکرد و نوع برخورد مأمورین با آن شهروند را که یک دختر جوان بوده تأیید کرد، حتی فرمانده نیروی انتظامی هم نسبت به آن منتقد است.
اما در این میان، انتقاد به نیروی انتظامی جدای از نوع برخورد مأموران با آن دختر وارد است که چرا روایت اول را در اینگونه اتفاقات از دست می‌دهد؟
چرا با واکنش دیرهنگام اجازه می‌دهد تا دیگران از اینگونه صحنه‌ها سوء استفاده کرده و با انتشار تصاویر آن در فضای مجازی و شبکه‌های معاند برای کشور هزینه سازی شود؟
نیروی انتظامی باید در زمینه اطلاع رسانی به ویژه در اینگونه اتفاقات به سرعت ورود کند و با انتشار روایت اول از آن مسئله و اتفاق، راه توطئه‌های بعدی را ببندد و اجازه ندهد که دشمنان از یک دروغ و فریب بهره برداری کنند.
سردار اشتری در برنامه نگاه یک درباره آن فیلم و دستگیری دختری از سوی گشت ارشاد چنین توضیح می‌دهد؛ «اولاً ما رفتار مأمور را تأیید نمی‌کنیم و بازرسی ما در حال پیگیری است، اما نکته دیگری که باید بگویم دستگیری دختر به دلیل حجاب نبوده و به دلیل اجرا گذاشتن یک حکم دیه بوده است البته نتیجه کامل این موضوع را به زودی اعلام می‌کنیم. خواهشی که از کاربران فضای مجازی دارم این است که اگر جرمی را اعلام می‌کنند، کشف جرم را هم اعلام کنند.»
آن دختر به خاطر نپرداختن دیه بازداشت شده نه به خاطر حجاب!
جا دارد که آن دختر نیز درباره دلایل مقاومت غیر قانونی و غیر منطقی خود نیز توضیح دهد چرا که زمانی که حکم بازداشت و جلب یک تن صادر می‌شود مقاومت مجرم یا متهم خود زیر پا گذاشتن قانون است.
در هر صورت توضیحات سردار اشتری پس از چند روز از آن اتفاق دیرهنگام است و سوالی که ذهن را درگیر کرده این است که چرا چنین صحنه‌ای دقیقاً باید در هفته نیروی انتظامی شکل بگیرد؟

منبع: میزان
کد مطلب: 120061
 
Share/Save/Bookmark