میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۴
 
 
چرا این سفر انجام شد
نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در اقدامی غیر منتظره با سفر به ارمنستان...
نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در اقدامی غیر منتظره با سفر به ارمنستان روز یکشنبه با نیکول پاشینیان نخست وزیر دیدار و بر تقویت روابط شریک بین دو کشور تاکید کرد.
وی همچنین تعهد ایالات متحده به حل‌وفصل مناقشه قره باغ از طریق مذاکره را یادآور شد.پلوسی تاکید کرده است که هیات کنگره ما این افتخار را داشت که با نیکول پاشینیان، یک شریک ارزشمند در پیشبرد امنیت، رفاه و دموکراسی در منطقه قفقاز دیدار کند. اعضای ما قدردانی و تعهد خود را برای تقویت شراکت ایالات متحده و ارمنستان ابراز کردند.وی حملات از سوی جمهوری آذربایجان را غیرقانونی خواند و آن را محکوم کرد.جکی اسپیر، نماینده کنگره آمریکا نیز در این سفر خاطرنشان کرد که مجلس نمایندگان قبلا قطعنامه ای را ارائه کرده است که نویسندگان مشترک آن خود آنها هستند.
حال این سوال مطرح است که چرا این سفر صورت گرفته و چه اهدافی را دنبال می‌کند و ایا می‌تواند به رفع بحران کمک نماید؟ نگاهی به روابط آمریکا و ارمنستان نشان می‌دهد که امریکا از زمان جدایی این کشور از شوروری سابق در دهه ۱۹۹۰ بر آن بوده تا خود را متحد ایروان معرفی نماید و حتی نسل کشی ارامنه توسط ترکیه را نیز به رسمیت شناخته است.
با توجه به بی اعتمادی متحدان آمریکا پس از فرار این کشور از افغانستان و نیز در پیش بودن سخنرانی بایدن در نشست سازمان ملل و نیز انتخابات میان دور‌ه‌ای کنگره این سفر می تواند اقدامی تبلیغاتی برای نمایش حمایت‌آمریکا از متحدانش باشد.
در همین حال اقدام اخیر جمهوری اذربایجان بر اساس اصل اشغال جنوب ارمنستان بوده که با حمایت ترکیه و رژیم صهیونیستی صورت می‌گیرد. این اشغالگری در حالی که آمریکا مدعی لزوم خروج روسیه از کریمه می‌باشد، تناقض رفتاری و گفتاری برای آمریکا به همراه دارد لذا سران این کشور با هشدار به باکو برآنند تا مانع از این اشغال شوند تا همچنان بتوانند ادعای لزوم خروج روسیه از کریمه و مناطق مرزی اوکراین را مطرح نمایند.
نکته قابل توجه آنکه سیاست سالهای اخیر ترکیه، رژیم صهیونیستی و باکو در سالهای اخیر زمینه سازی برای انتقال انرژی از آسیای مرکزی و قفقاز از خاک آذربایجان در طرح موسوم به دالان تورانی ناتو است که به دلیل برخی چالشها تاکنون اجرایی نشده است حال آنکه پلوسی اشاره‌ای به این مسئله نداشته است که خود سندی بر ابهام در صداقت رفتاری آمریکا مبنی بر حمایت از تمامیت ارضی ارمنستان است.
بر این اساس می‌توان که این سفر کمکی به روند صلح و ثبات در قفقاز نخواهد کرد بلکه پایان تنشها میان ایروان و باکو بر اساس اصول ژئوپولتیک منطقه بدون جا به جایی مرزها و دست کشیدن ترکیه و رژیم صهیونیستی از جاه‌طلبی‌هایشان در قفقاز راهی برای بازگشت ثبات و امنیت به این منطقه خواهد بود.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 123969
 
Share/Save/Bookmark