میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۳۳
 
 
رفتاری تخریبی غرب علیه وین با مقصرنمایی ایران
گلایه بدعهدان از کند بودن مذاکرات
در رفتاری که برگرفته از استمرار سناریوی مقصر نمایی برای اعمال فشار باج خواهانه است وزیر خارجه فرانسه با ادعای اینکه مذاکرات وین به آهستگی پیش می‌رود، مدعی شد که هنوز تا تکمیل مذاکرات و احیای برجام فاصله دارند.
«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه ادعا کرد ایران و قدرت‌های جهانی با وجود پیشرفت‌هایی که در پایان ماه دسامبر در مذاکرات رخ داد، هنوز از هرگونه توافقی برای احیای برجام دور هستند.به نوشته خبرگزاری «رویترز»، لودریان در یک جلسه استماع در پارلمان فرانسه گفت: «مذاکرات ادامه دارد. آنها آهسته و بسیار کند هستند و این شکافی ایجاد می‌کند که شانس یافتن راه حلی را که به منافع همه طرف‌ها احترام بگذارد، به خطر می‌اندازد».وی همچنین مدعی شد: «در [مذاکرات] پایان دسامبر مقداری پیشرفت حاصل شد، اما ما هنوز تا تکمیل این مذاکرات فاصله داریم».پیش از این، «ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز مدعی شده بود در مذاکرات وین درباره توافق هسته‌ای با ایران پیشرفت اندکی وجود دارد.پیش‌تر، رسانه‌ها به نقل از باقری رئیس تیم مذاکره کننده ایران در وین گزارش دادند موارد اختلاف موسوم به پرانتزهای باز رو به کاهش است.
در ادامه رویکرد جوسازی رسانه‌ای، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا طی نشست خبری به اظهار نظر درباره مسائل مختلف از جمله مذاکرات وین، تنش‌ها با روسیه بر سر اوکراین پرداخت.پرایس در پاسخ به سوالی درباره روند مذاکرات رفع تحریم‌های ایران با گروه ۱+۴ در وین و اینکه وضعیت در چه شرایطی قرار دارد، گفت: «در مذاکرات وین درباره توافق هسته‌ای با ایران پیشرفت اندکی وجود دارد».او در این‌باره توضیح داد: «اطلاعات جدید خاصی ندارم. این دور [از مذاکرات] ادامه دارد صحبت از پیشرفت اندکی است که در روزهای اخیر شاهد آن بوده‌ایم. اگر می‌خواهیم در موقعیتی باشیم که بتوانیم برجام را نجات دهیم و از امتیازدهی‌های غیرحرفه‌ای اطمینان حاصل کنیم، این پیشرفت باید بیشتر از میزان کنونی باشد». لازم به ذکر است به‌خلاف گزارش برخی رسانه‌ها یا اظهارنظر برخی منابع، تیم ایرانی همچنان دستیابی به یک توافق پایدار و قابل اتکا را در دستور کار خود قرار داده است. سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه در نشست خبری خود به‌صراحت به این موضوع اشاره کرد و گفت: ما به‌دنبال یک توافق پایدار و قابل اتکا هستیم و هیچ توافقی که این دو مؤلفه را نداشته باشد در دستور کار ما قرار ندارد. همه باید مطمئن باشیم که بازگشت آمریکا همراه با راستی‌آزمایی و دریافت تضامین است و چرخه‌ای از رفع تحریم‌ها هم باید انجام شود، اینها با هیچ توافق موقتی حاصل نمی‌شود.بنابراین ایران دو عنصر «پایداری» و «منافع واقعی و ملموس اقتصادی» را جزو مؤلفه‌های اصلی هرگونه توافقی مدنظر دارد.بخشی قابل‌توجه از مباحث طی روزهای گذشته در وین متمرکز بر دو موضوع راستی‌آزمایی و دریافت تضمین‌ها بوده است.
کد مطلب: 121268
 
Share/Save/Bookmark