میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۱۸
 
 
مواضع سوال‌برانگیز ۵ قدرت هسته‌ای جهان با ادعای رد جنگ اتمی
بیانیه‌خوانی به جای دست‌کشیدن از بمب هسته‌ای
در اقدامی که بیشتر به یک نمایش تا اقدام عملی برای جهان عاری از سلاح هسته‌ای است روسیه، انگلیس، آمریکا، چین و فرانسه در یک بیانیه مشترک تأکید کرده‌اند که «جنگ هسته‌ای قابل بردن نیست و نباید هرگز وارد آن شد.»
در حالی جهان خواستار خلع سلاح کشورهای دارنده سلاح هسته‌ای است که دارندگان این سلاح‌ها در حالی که پیشتر بر توسعه زرادخانه‌های هسته‌ایشان تاکید کرده بود، در این بیانیه مدعی شده‌اند «جلوگیری از جنگ میان ۵ کشور دارنده سلاح‌های هسته‌ای و کاهش مخاطرات استراتژیک را جزو «اصلی‌ترین مسئولیت‌های» خود می‌دانند.در این بیانیه آمده است: «ما تأکید می‌کنیم که جنگ هسته‌ای قابل بردن نیست و هرگز نباید وارد آن شد. از آنجا که استفاده از سلاح‌های هسته‌ای تبعات گسترده‌ای دارد ما تصریح می‌کنیم که سلاح‌های هسته‌ای-تا زمانی که وجود داشته باشند- بایستی در خدمت مقاصد دفاعی باشند، مانع ستیزه‌جویی شده و از جنگ جلوگیری کنند. ما قویاً باور داریم که باید از گسترش بیشتر چنین سلاح‌هایی جلوگیری کرد.»
قدرت‌های هسته‌ای جهان در بخش دیگری از این بیانیه بر تمایل خود برای همکاری با همه کشورها در جهت ایجاد فضایی برای پیشروی به سوی خلع سلاح اتمی تأکید کرده‌اند.آمریکا تنها کشور جهان است که تاکنون از بمب اتمی استفاده کرده است. روز ششم آگوست ۱۹۴۵، آمریکا نخستین بمب اتمی جهان را بر فراز شهر هیروشیما پرتاب کرد و ضمن نابودی این شهر، ۱۴۰ هزار نفر را به کام مرگ کشاند. ایالات متحده تنها سه روز بعد، بمب دوم را بر روی شهر ناگازاکی پرتاب کرد که طی آن ۷۰ هزار نفر دیگر به خاک و خون کشیده شدند. در این میان وزارت خارجه چین ضمن اعلام ادامه مدرن‌سازی زرادخانه هسته‌ای خود، از آمریکا و روسیه خواست ذخایر هسته‌ای خود را کاهش دهند.فو کونگ، مدیر کل بخش کنترل تسلیحات وزارت خارجه چین در جمع خبرنگاران گفت: «آمریکا و روسیه هنوز ۹۰ درصد از کلاهک‌های هسته‌ای روی زمین را در اختیار دارند، آن‌ها باید زرادخانه هسته‌ای خود را به شیوه‌ای غیرقابل برگشت و الزام آور کاهش دهند». همچنین مدیر کل بخش کنترل تسلیحات وزارت خارجه چین گفت که واشنگتن باید از ارزیابی زرادخانه‌ی هسته‌ای چین با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای خودداری کند.از سوی دیگر «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد از بیانیه مشترک پنج کشور روسیه، چین، آمریکا، انگلیس و فرانسه درباره جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی و جنگ هسته‌ای در جهان استقبال کرد. این بیانیه در حالی صادر شده که مناقشات میان روسیه و غرب ادامه دارد چنانکه تنها چند روز مانده به شروع مذاکرات بین روسیه و آمریکا در شهر ژنو در سوئیس بر سر مسئله تضمین های امنیتی و به ویژه اوکراین، رسانه ها از سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به کی یف خبر دادند.«جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیروز به اوکراین سفر کرد و این در حالی است که تنش ‌ها با روسیه بر سر مسئله اوکراین همچنان بالا است.ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اعلام کرد که شورای ناتو-روسیه روز ۱۲ ژانویه تشکیل جلسه خواهد داد. در این میان روسیه اعلام کرد دولت انگلیس میلیون‌ها دلار برای ایجاد شبکه‌ای با هدف مداخله و اثرگذاری در جامعه مدنی روسیه هزینه صرف کرده است.«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت، انگلیس قصد داشت بر نهادهای جامعه مدنی در روسیه اثر گذاشته، مسیر سیاسی روسیه را به سمت دلخواه انگلیس تغییر داده و چنین اقداماتی بسیار تعجب برانگیز است.اظهارات زاخاروا پس از آن بیان شد که اخیرا انتشار اسنادی از فعالیت‌های دیپلمات‌های انگلیسی در روسیه پرده برداشت.
سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت، بر اساس این اسناد، مقامات انگلیسی هزینه‌های هنگفتی را جهت تلاش برای بی‌ثبات کردن اوضاع سیاسی در روسیه صرف کرده‌اند که بخشی از آن به «حمایت مالی» از اعتراضات شده است.این مقام روس لندن را به تمرکز بر «افزایش تنش و ایجاد دو قطبی در جامعه» روسیه متهم کرد و از وزارت امور خارجه انگلیس درخواست کرد پا پیش گذاشته و به این اقدامات اعتراف کند.
راشا تودی به نقل از گروه تحقیقاتی «آندرساید» که این اسناد را منتشر کرده نوشت، وزارت امور خارجه انگلیس برای اثرگذاری بر جامعه روسیه بین ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۳ بالغ بر ۱۷ میلیون دلار هزینه اختصاص داده است.در این مدارک که گفته می‌شود از سفارت انگلیس در مسکو درز کرده‌اند لیست بلندی از سازمان‌های غیرانتفاعی روسی دیده می‌شود که از مقامات انگلیسی برای چندین پروژه کمک هزینه دریافت کرده‌اند. همچنین طبق این اسناد لندن به فعالیت‌های شبکه «بی‌بی‌سی» برای روس زبان‌ها توجه ویژه‌ای دارد.
از سوی دیگر طبق این اسناد، دولت انگلیس به تبلیغ فرهنگ همجنس‌گرایی در روسیه و استفاده از عبارت ملت «همجنس‌هراس» برای روس‌ها تمرکز دارد.از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت، بیانیه مشترک پنج قدرت هسته‌ای برای جلوگیری از یک جنگ هسته‌ای و امتناع از رقابت تسلیحاتی، ابتکارعمل روسیه بود.
کد مطلب: 121169
 
Share/Save/Bookmark