میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۵۳
 
 
اوغلو به دنبال چیست؟
این روزها در حالی رژیم صهیونیستی به تشدید شهرک سازی و جنایت علیه بشریت نظیر به شهادت رساندن..
این روزها در حالی رژیم صهیونیستی به تشدید شهرک سازی و جنایت علیه بشریت نظیر به شهادت رساندن شیرین ابوعاقله خبرنگار فلسطینی، ادامه می‌دهد و شهرک نشینان هر روز به مسجد الاقصی یورش می‌برند که منابع رسانه‌ای از سفر روزهای آتی وزیر خارجه ترکیه به فلسطین اشغالی و دیدار با مقامات ارشد رژیم موقت صهیونیستی خبر دادند.مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه فردا به سرزمین‌های اشغالی سفر خواهد کرد .این نخستین سفر وزیر خارجه ترکیه به فلسطین اشغالی در ۱۵ سال گذشته خواهد بود.
چاووش اوغلو پیشتراعلام کرده بود که قصد ۴ خرداد به اسرائیل سفر کند و با «یائیر لاپید» همتای صهیونیست خود دیدار کند. او همچنین قصد دارد یک روز قبل از سفر خود به اسرائیل از فلسطین دیدن کند.
این سفر در حالی صورت می‌گیرد که ترکیه از سال ۲۰۰۹ و حمله رژیم صهیونیستی به کشتی امداد رسانی مرمره مدعی حمایت از فلسطین و تعدیل و قطع روابط با رژیم صهیونیستی شده بود اما به امروز نه تنها این رویه را تغییر داده است بلکه در حمایت از سلطه گری این رژیم گام بر می‌دارد. رویکرد هماهنگ علیه سوریه و اخیرا جنگ اوکراین از جمله نمودهای این همگرایی است. در باب چرایی این رویکرد ترکیه اهداف سلطه گرایانه آنکارا از جمله در حوزه انرژی امری قابل توجه است.
با بحران اوکراین و تقابل میان غرب و روسیه، تامین انرژی این کشورها با مشکل مواجه شده است که در نتیجه آن این تصور برای ترکیه و رژیم صهیونیستی ایجاد شده است که می‌توانند به عنوان تامین کننده انرژی اروپا، امتیازات بسیاری از غرب کسب نمایند. در حالی طرفین تاکنون در مدیترانه و تحولات منطقه و قبرس در نزاع بودند اکنون تبدیل شدن به هاب انرژی به هدف مشترک آنها مبدل شده است. سرقت منابع انرژی منطقه از ابعاد این رویکرد است که ترکیه در حوزه مدیترانه، سوریه، عراق، آسیای مرکزی و قفقاز و البته تعاملاتی با عربستان و امارات صورت می دهد و رژیم صهیونیستی نیز نفت فلسطین، لبنان و مدیترانه و کشورهای آفریقایی را غارت می‌کند.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در ماه مارس گفت که به همکاری در حوزه انرژی با تل آویو امیدوار است. این رویکرد کاسبکارانه چنان بوده است که ترکیه عملا خواست مردم کشورش منبی بر حمایت از فلسطین را نادیده گرفته است و سفر اوغلو به اراضی اشغالی نمودی از این رویکرد است. مسئله‌ای که شاید در حوزه اقتصادی منافعی برای ترکیه داشته باشد اما به دلیل رویکرد تقابلی اردوغان با مردمی در قبال حمایت از فلسطین در صحنه سیاسی هزینه‌های بسیاری را برای وی رقم خواهد زد.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 122681
 
Share/Save/Bookmark