میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۱
 
 
دیداری دوستانه یا گلایه آمیز
امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، به عنوان اولین رئیس جمهوری خارجی که به دعوت «جو بایدن»...
امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، به عنوان اولین رئیس جمهوری خارجی که به دعوت «جو بایدن»، رئیس جمهوری امریکا، مهمان وی می‌شود روز سه‌شنبه به واشنگتن خواهد رفت. هیئت بزرگی از وزرا و صنعتگران و کارشناسان اقتصادی و رؤسای شرکت‌های فرانسوی از جمله رئیس شرکت توتال مکرون را در این سفر همراهی می‌کنند. این سفر در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری آن را سفری برای بررسی مسائل ایران و اوکراین و توسعه مناسبات میان دو کشور عنوان کرده‌اند. هر چند که مباحث مذکور می‌تواند از مسائل مطرح در دیدار طرفین باشد بویژه اینکه فرانسه در سالهای اخیر نشان داده است که از آن روحیه مستقل دوران " مارشال دو گل" فاصله گرفته و بیشتر در نقش یک مهره برای آمریکا ایفای نقش می‌کند تا یک کشور مستقل و آزاد اما در کنار آن نکته قابل توجه است و آن وضعیت داخلی فرانسه می‌باشد.
مکرون در حالی با جنگ افروزی در اوکراین و نیز ایفای نقض منفی علیه ایران و چین سعی دارد تا خود را بازیگر مهم اروپا معرفی نماید که در عرصه داخلی با یک مشکل بزرگ مواجه است و آن وضعیت بحرانی اقتصادی است که زمینه ساز اعتراض‌ها و اعتصاب‌های متعدد شده است. یکی از مباحث مهم در این زمینه بحران سوخت و افزایش هزینه‌های روزانه مردم است که می رود تا ادامه حکومت مکرون را با چالش مواجه سازد. نکته اساسی در این وضعیت آن است که به اذعان مکرون آمریکا با چهار برابر قیمت، اقدام به فروش انرژی به اروپا می‌کند که عملا با ادعای آمریکا مبنی بر حمایت از اروپا در برابر تحریم روسیه و ایران همخوانی ندارد.
با توجه به این شرایط یکی از مهمترین ابعاد سفر مکرون را گلایه از قیمت‌های سنگین سوخت آمریکا تشکیل می‌دهد. هر چند که مکرون نشان داده که بیشتر در زمین آمریکا ایفای نقش می‌کند اما وضعت بحرانی سوخت و غذا می‌تواند به پایان حیات سیاسی وی در میان اعتراضات مردمی منجر شود لذا بر آن خواهد بود تا در این سفر رضایت آمریکا را برای افزایش فروش سوخت و غذا و البته کاهش قیمت‌ها متقاعد سازد تا شاید از میزان اعتراض‌های مردمی به سیاست‌هایش کاسته شود. رویکردی که به دلیل گرفتاری بایدن در نوابسامانی‌ها و بویژه بحران‌های اقتصادی تحقق آن کمی دور از ذهن می‌نماید.

نویسنده: مهسا شاه محمدی
کد مطلب: 124481
 
Share/Save/Bookmark