میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۱۳
 
 
رئیسی در کنفرانس وحدت اسلامی:
در جامعه اسلامی نباید سخنی بر خلاف وحدت گفته شود
در جامعه اسلامی نباید سخنی بر خلاف وحدت گفته شود
 
رئیس‌جمهور با بیان اینکه در جامعه اسلامی نباید هیچ سخنی بر خلاف وحدت گفته شود، گفت: امت اسلامی باید به مقصد واحد یعنی آزادی از نظام سلطه فکر کند.
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در مراسم افتتاحیه سی و پنجمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی که روز گذشته به صورت مجازی در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد،ضمن تبریک ولادت با سعادت نبی مکرم اسلام (ص)، گفت: از اقدامات عملی شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی برای ایجاد اتحاد در امت اسلامی قدردانی می‌کنم. اقدامات عملی حاج قاسم سلیمانی و اقدامات علمی آقای تسخیری در کنار هم در جهت دفع شبهات و انحرافات در جهان اسلام و ایجاد وحدت و انسجام در امت اسلامی بسیار اثر بخش بود.
رئیسی با تاکید براینکه فکر تقریب و وحدت امت اسلامی که امام بزرگوار و مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشتند، یک حرکت راهبردی و ضروری در جهان اسلام است، گفت: همه دانشمندان و اندیشمندان باید بر این امر تاکید کنند. محور وحدت، وجود نبی مکرم اسلام (ص) است و نگاه و توجه به سیره طیبه آن حضرت و سیره پاک پیشوایان و بزرگان دین، رمز وحدت جهان اسلام است.
وی با بیان اینکه اهل بیت عصمت و طهارت رمز وحدت در جهان اسلام هستند، افزود: توجه به سیره عملی و سخنان نورانی آنها جامعه اسلامی را به سمت اتحاد و ائتلاف هدایت می‌کند. آنچه مسلم است اینکه اتحاد امت اسلامی موضوعیت دارد و سخن از این است که امت اسلامی باید با هم متحد باشند.
رئیسی تاکید کرد: امت اسلامی باید به مقصد واحد یعنی آزادی از نظام سلطه فکر کند.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه امت یعنی مجموعه دینی که دارای هدف و مقصد واحد هستند، اظهار داشت: از عناصر مهم امت، هدف مشترک بودن، حرکت و پویایی است. امت اسلامی هیچ زمان حق ندارد درجا بزند و دچار ایستایی و توقف شود.
وی بیان کرد: پیشوایان امت اسلامی در سلوک خود ائتلاف و اتحاد را به امت اسلامی آموختند. باید به این عناصر چهارگانه نهفته در امت نگاه کرد. امت اسلامی باید به مقصد واحد نگاه کند و مقصد امت آن است که نگاهش به این باشد که نظام سلطه به دنبال آن است که نگذارد امت اسلامی شکل بگیرد و حرکت و پویایی داشته باشد، از این رو ربانیت زندگی او را نمی بیند و می‌خواهد سلطه خود را بر جوامع اسلامی حاکم کند.
رئیسی گفت: شما می‌بینید بعد از جنگ جهانی دوم و دوقطبی شدن جهان و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، نظام سلطه فقط یک قدرت را مقابل خود می‌دید و آن قدرتِ بزرگ اسلام بود و به انحای مختلف تلاش کرد که این قدرت را از کارایی و کارآمدی بیاندازد.
وی با بیان اینکه در این راستا، تمهیدات مختلفی کرد و گروه‌های تکفیری میان مسلمانان تشکیل داد، اظهار داشت: به آنها پول و اسلحه برای کشتن و قتل و غارت در امت اسلامی داد. شبهه افکنی و جریان رسانه‌ای امپراتوری خبری آن‌ها و اختلاف انداختن بین امت اسلامی و به کار گماردن دولت‌های سست عنصر و کسانی که دنبال منافع خود باشند و فقط به فکر خود باشند، از اقدامات آنها بود. یعنی دولت‌های وابسته که باید به دنبال عادی کردن روابط با رژیم‌های گنهکار و تبهکار مثل رژیم صهیونیستی باشند.
رئیسی ادامه داد: به حاشیه بردن مسأله فلسطین به عنوان مسأله اصلی جهان اسلام از حلقه‌های این زنجیر است. همه آنها برای نظام اسلام و امت اسلامی قدرت آفرین است، از این رو سعی کردند مولفه‌های قدرت را در امت اسلامی دچار خدشه کنند.
وی با بیان اینکه نظام سلطه تلاش کرد همه مولفه‌های قدرت را با پول، قدرت رسانه‌ای و علم و فناوری و توطئه و فتنه سست کند، گفت: امروز فرصت‌ها و ضرورت‌های جدی برای امت اسلامی وجود دارد. فرصتی که ما امروز در جهان اسلام داریم، جمعیت عظیم امت اسلام و معتقدین به دین و ارزش‌های الهی است که قریب به ۲ میلیارد نفر می‌شود.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه گرایش امروز جوانان به دین و معنویت بیش از همیشه است، اظهار داشت: به ویژه گرایش جوانان در جهان نسبت به اسلام و آموخته‌های نبی مکرم اسلام (ص) و امام صادق (ع) است و این یک فرصت بسیار عالی است.
وی با بیان اینکه بیداری جهان اسلام به برکت خون شهدا بوده است، گفت: حقیقتاً خون شهدا از مردم و امت اسلامی جهل زدایی کرده و امت اسلامی بیدار شده است. ممکن است دولت‌های وابسته‌ای در گوشه‌ای از عالم نقش آفرینی کنند، اما امت اسلامی بیدار شده است و این بیداری بسیار مهم است که این نشست با برکت، در ارج نهادن به آن بسیار اهمیت دارد.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه پیشنهاد من به کنفرانس وحدت اسلامی آن است که نباید گذاشت بیداری‌ای که به برکت خون شهیدان و دانشمندان اسلام به وجود آمده است به سردی بگراید، گفت: ضرورت این نشست آن است که نسبت به توطئه‌ها و انحرافات، فهم درستی وجود داشته باشد. به یاد دارم وقتی موضوع داعش که با پرچم «لااله الا الله» آغاز شد، برخی درست آن را نشناختند و درک نکردند. رهبری حکیم اعلام کردند جنس کار داعشی‌ها، جنس کار صهیونیست‌ها است.
وی با بیان اینکه وزیر خارجه آمریکا رسماً در یک رقابت انتخاباتی در آمریکا اعلام کرد که داعش را آنها تشکیل دادند، اظهار داشت: این فهم انحراف و توطئه بسیار مهم است. ما امروز در لبنان و افغانستان شاهد توطئه هستیم و روشنگری علمای اسلام، مصونیت بخش جوانان در امت اسلامی خواهد بود.
رئیسی گسترش همکاری‌های علمی، فرهنگی و رسانه‌ای در جهان اسلام را بسیار مهم دانست و بیان کرد: تقویت اندیشه تقریبی به عنوان محور، قرار گیرد و همچنین تقویت اتحادیه‌های اسلامی نیز بسیار مهم و نقش آفرین است. در متن نگه داشتن مسأله فلسطین و جلوگیری از به حاشیه کشاندن آن بسیار مهم و حیاتی است.
وی جمهوری اسلامی را به عنوان مهد آزادگان و مستضعفان معرفی و تصریح کرد: جمهوری اسلامی همواره آمادگی دارد دوستی، همراهی و همیاری و همگرایی را با قوت دنبال کند و نسبت به رفع همه تنازعات و ایجاد صلح و آرامش و رفاه و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جهان اسلام تلاش کند.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: ما دست دوستی را برای همه کشورهای اسلامی و همه کسانی که دغدغه دین، مردم و امت اسلامی دارند را می‌فشاریم و تاکید داریم در جهان اسلام فقر، فساد و تروریسم و ناامنی و بی ثباتی نداشته باشیم.
رئیسی در پایان گفت: ما به دنبال ایجاد ثبات در کشورهای اسلامی هستیم و دشمن به دنبال بی ثباتی است؛ ما راهبرد را وحدت می‌دانیم و راهبرد دشمن ایجاد تفرقه است. ما معتقد هستیم هر کس در جهان اسلام بداند یا نداند، بخواهد یا نخواهد، کلمه، سخن و اقدامی در جهت وحدت شکنی داشته باشد در جهت راهبرد دشمن قدم برداشته است و همگان باید خود را موظف بدانیم تا وحدت را پاس بداریم و بر اتحاد امت اسلامی تاکید کنیم.
کد مطلب: 120089
 
Share/Save/Bookmark