میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۸۸ ساعت ۱۳:۳۹
 
 
اخبار كوتاه اقتصادي
تولید تندر 90 شتاب می‌گیرد
معاون مدیر عامل ایران خودرو اعلام کرد با برنامه ریزی انجام شده در آینده نزدیک تولید تندر 90 در ایران خودرو افزایش خواهد یافت.
به گزارش سياست روز، محمدرضا معتمد معاون مدیر عامل ایران خودرو در تولید تندر 90 با بیان این مطلب گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 700 دستگاه تندر 90 در تیپ‌های مختلف در این شرکت تولید و به بازار عرضه شده است.
وی پیش بینی کرد از 14 هفته آینده تولید هفتگی تندرایران خودرو به 1800 دستگاه افزایش می‌یابد.
معاون مدیر عامل ایران خودرو در تولید تندر 90 با اشاره به استقبال مشتریان از تندر 90 مدل E2 خاطرنشان ساخت: بیش از 50 درصد تولید خودروی تندر 90 ایران خودروبه این مدل اختصاص دارد.

افزایش میزان تولید صنایع معدنی در فروردین 88
وزارت صنایع و معادن از افزایش تولید صنایع معدنی در فرودین امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد.
به گزارش وزارت صنایع و معادن، درفروردین امسال یک میلیون و 4 هزار تن فولاد خام و یک میلیون 112 هزار تن محصولات فولادی در کشور تولید شده است.
در زمینه آلومینیوم نیز طی فروردین امسال بالغ بر 23 هزار و 780 تن از این محصول تولید شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 22 درصد رشد نشان می‌دهد.
همچنین در ماه گذشته 16 هزار و 820 تن آلومینا در کشور تولید شده که نسبت به مدت مشابه پارسال نشانگر رشد قابل ملاحظه‌ای بالغ بر 41 درصد بوده است.
در حوزه کنسانتره ذغال سنگ نیز طی فرودین امسال بالغ بر 134 هزار و 470 تن تولید صورت گرفته است که نسبت به مدت مشابه سال 87 بیش از 78 درصد افزایش تولید را نشان می‌دهد.
تولید مس کاتد در کشور نیز در فروردین امسال 17 هزار و 570 تن و تولید سنگ آهن 1 میلیون و 738 هزار تن اعلام شده است.
دفتر صنایع معدنی وزارت صنایع و معادن نیز در گزارشی، میزان تولید سیمان در فروردین 88 را بالغ بر 2 میلیون و 889 هزار تن اعلام کرد.
در این گزارش همچنین در خصوص میزان تولید سایر صنایع معدنی اعلام شده است: میزان تولید کاشی و سرامیک در فروردین امسال نیز با 12 میلیون و 234 هزار مترمربع، در مقایسه با مدت مشابه 87 بیش از 5 درصد رشد تولید داشته است.
در فروردین امسال 64 هزار و800 تن شیشه جام، 29 هزار تن ظروف شیشه‌ای، 4 هزار تن چینی بهداشتی و 3 هزار و 100 تن ظروف چینی در کشور تولید گردیده است.

كاهش 16 درصدي سوانح خطي راه‌آهن
جانشين معاونت فني راه‌آهن گفت: مهمترين شاخص عملكرد راه‌آهن در سال 87، كاهش 16 درصدي سوانح خطي، حفظ و ارتقاء ايمني و افزايش سرعت در شبكه ريلي است؛ بطوريكه در برخي خطوط 20 درصد افزايش سرعت داشته‌ايم.
مصطفي معيني اظهار كرد: در راه‌آهن شمالغرب با بازسازي 85 كيلومتر از خطوط، سرعت از80 به 140 كيلومتر افزايش و زمان سير مسير از20 تا 25 دقيقه كاهش يافته است.

كاهش ‌٩/٨درصدي توليد فولاد خام خاورميانه در سال جاري
موسسه بين‌المللي آهن و فولاد پيش‌بيني كرد كه توليد فولاد خام در منطقه خاورميانه طي سال جاري ميلادي با كاهش 8.9 درصدي مواجه خواهد شد.
به گزارش ايسنا، بر اساس پيش‌بيني‌هاي انجام شده از سوي موسسه بين‌المللي آهن و فولاد، توليد جهاني فولاد خام در سال 2009 ميلادي حدود 14.9 درصد كاهش خواهد يافت كه در بين مناطق مورد بررسي بيشترين كاهش مربوط به آمريكاي شمالي با 32 درصد و اتحاديه اروپا با 28.8 درصد است.
همچنين كاهش توليد فولاد خام در منطقه خاورميانه در سال جاري حدود 8.9 درصد برآورد شده است.
كمترين كاهش توليد فولاد خام نيز مربوط به قاره آفريقا با تنها 0.5 درصد پيش‌بيني شده است.
به اين ترتيب به نظر مي‌رسد با وجود رشد توليد فولاد خام در ايران در سه ماهه نخست سال جاري حتي اين رشد نتواند كاهش توليد در ساير كشورهاي منطقه خاورميانه را طي سال جاري جبران كند و كل توليد فولاد خام در اين منطقه نسبت به سال گذشته با كاهش مواجه شود.

كميسيون صنايع در مورد معادن زغال‌سنگ هشدار داده بود
رئيس كيسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي ابراز داشت: در جلسه‌اي در شركت زغال‌سنگ البرز مركزي، در مورد مشكلات ايمني معادل زغال‌سنگ به مسئولان وزارت صنايع و معادن هشدار داده بوديم.
عزت‌الله اكبري، در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب، افزود: حدود 10 روز قبل از حادثه انفجار معدن زغال‌سنگ‌باب نيزو كرمان، در جلسه‌اي كه در شركت زغال‌سنگ البرز مركزي داشتيم، در حضور معاونت معدني وزير صنايع و معادن و رئيس سازمان گسترش و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران بر مشكلات نظارتي بر روند كار اين معادن پس از واگذاري آن‌ها به بخش خصوصي تاكيد كرده بوديم. وي خاطرنشان كرد: در اين جلسه عنوان كردم كه بعد از واگذاري بخشي از معادن زغال سنگ و تحويل آن‌ها به پيمانكاران، به دليل بالا بودن هزينه مسائل و تجهيزات ايمني، پيمانكاران توجهي به اين مسئله ندارند، كه در اين زمينه لازم است مشخص شود وظيفه تجهيز تجهيزات ايمني اين معادن به عهده پيمانكار است يا شركت واگذار كننده.

نامه خودروسازان به دولت براي دريافت يارانه خروج خودروهاي فرسوده
عضو كميسيون صنايع مجلس از برگزاري جلسه اعضاي اين كميسيون با وزير صنايع و خودروسازان خبر داد و گفت: در اين جلسه موضوع خروج خودروهاي فرسوده بررسي و قرار شد خودروسازان طي نامه‌اي به دولت خواستار دريافت يارانه براي اجراي اين طرح شوند. حميدرضا فولادگر در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: در جلسه اي كه به منظور بررسي طرح خروج خودروهاي فرسوده برگزار شد وزير صنايع، رئيس ستاد مديريت حمل و نقل و مصرف سوخت، مدير عامل شركت ملي گاز و مديران عامل ايران خودرو و سايپا حضور داشتند. وي با بيان اينكه بر اساس برنامه چهارم توسعه تاكنون بايد چهار ميليون دستگاه خودروي فرسوده از رده خارج مي‌شد، گفت: تا به حال فقط حدود 600 هزار دستگاه خودرو جديد جايگزين خودروهاي فرسوده شده است.


خدمات نقشه برداري ايران صادر مي‌شود
معاون فني سازمان نقشه برداري ايران از انجام مذاكرات با وزارت امور خارجه براي صدور خدمات نقشه برداري به ساير كشورها خبر داد.
هادي واعظي در گفت و گو با موج، با اعلام اين خبر اظهار داشت: در سفرهاي آتي رييس جمهوري و هيات ديپلماسي كشوربه اين مسئله اشاره خواهد شد و سازمان نقشه برداري راه را براي صدور خدمات به ديگر كشورها باز كرده و پس از آن از بخش خصوصي براي ادامه اين كار حمايت مي كند.
وي افزود: براي اينكه سازمان نقشه برداري ايران بتواند نقش حاكميتي خود را به خوبي ايفا كند بايد نگاه جدي به بخش خصوصي داشته باشد و در سال‌هاي اخير اقدامات مناسبي در جهت واگذاري و جمع آوري اطلاعات و ترسيم نقشه‌ها توسط بخش خصوصي انجام شده است.معاون فني سازمان نقشه برداري ايران با بيان اينكه حمايت ازبخش خصوصي براي دريافت و انجام كارهاي نقشه برداري از ديگر سياست‌هاي سازمان در اين زمينه بوده است، تصريح كرد: همچنين سازمان در جهت ارجاي پروژه‌هاي مختلف به حوزه مهندسان مشاور كه بدنه اجرايي فعاليت‌هاي
نقشه برداري هستند گام‌هاي زيادي برداشته اشت.وي اضافه كرد: به تازگي كارگروهي متشكل از سازمان نقشه برداري و دفتر حقوقي جامعه نقشه برداران ايران براي آسيب شناسي مشكلاتي كه پيش روي مهندسان مشاور در راه خدمات نقشه برداري وجود دارد ايجاد شده تا براي اين مشكلات راهكارهاي مناسب را بينديشد.


از كارخانه‌ها بپرسيد شكر را چه كسي وارد كرده است
وزير بازرگاني گفت: هيچ منع قانوني براي واردات شكر وجود ندارد و هركس كه تعرفه بپردازد، مي‌تواند شكر خام وارد كند.
مسعود ميركاظمي در گفت‌وگو با ايلنا، در پاسخ به اين سوال كه برخي از كارخانه‌ها عنوان مي‌كنند كه واردات بيش ازحد شكر موجب تعطيلي آنها شده است، اظهارداشت: معلوم است كه در اين فصل كارخانه‌ها استحصال ندارند و توليد آنها كاهش مي‌يابد، مگر اينكه شكر خامي وارد شود كه آنها بخواهند تصفيه كنند.
وي افزود: 800 هزار تن شكر وارد شده كه دولت آن را وارد نكرده است. از كارخانجات بپرسيد اين ميزان شكر وارداتي را چه كسي وارد كرده و كجا مصرف شده است.

سازمان امور مالياتي با اصناف تفاهم مي كند
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه موضوع مالیات ارزش افزوده با اصناف حل شدنی است، گفت: قطعا با اصناف بر سر این موضوع تفاهم خواهیم کرد.
علی اکبر عرب مازار در گفتگو با مهر در خصوص اجرای مالیات بر ارزش افزوده اصناف گفت: مرحله دوم اظهارنامه‌های مالیاتی از ثبت نام شدگان مرحله دوم که در بهمن ماه سال گذشته طی آگهی اعلام شده بود، اخذ شده است و امید می‌رود که کلاسهای آموزشی به زودی برگزار شود.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی افزود: تفاهم با اصناف قطعا صورت خواهد پذیرفت و موضوع در خصوص اخذ مالیات بر ارزش افزوده حل شدنی است.عرب مازار تصریح کرد: اصناف بر روی مالیات اعتراض دارند و ما نیز باید عملکرد خود را داشته باشیم؛ بنابراین باید با آنها وارد مذاکره شده و بر روی چنین مباحثی به جمع بندی برسیم.
وی ابراز امیدواری کرد سازمان امور مالیاتی نظیر سنوات گذشته بتواند تعامل مثبتی را با اصناف داشته باشد.

90 درصد زعفران کشور در خراسان رضوي توليد مي‎شود
رييس صندوق توسعه صادرات زعفران ايران گفت: ايران توانايي بالايي در توليد و صادرات زعفران دارد.
به گزارش ايسنا، علي شريعت مقدم در همايش‌بين‌المللي " زعفران داروي گياهي هزاره سوم" که در مشهد برگزار شد، اظهار كرد: ايران با توجه به شرايط جغرافيايي و اقليمي توانايي و استعداد بالايي در توليد، رشد، نگهداري و صادرات زعفران دارد و اخيرا با انجام تحقيقاتي بر روي اين گياه به اين امر دست يافته‌اند كه زعفران تنها جنبه غذايي ندارد، بلكه يك دارو هم است.
وي افزود: با توجه به اينكه 96 درصد زعفران جهان را ايران تامين مي‌كند كه 85 تا 90 درصد آن در خراسان رضوي است، تنها 550 نفر توليدكننده در خراسان رضوي فعاليت مي‌كنند، اما اسپانيا توانسته است با توليد سالانه 500 كيلوگرم زعفران در سال رقيب بزرگي براي ايران به شمار آيد.

افزايش 15 ميليون دلاري صادرات امريكا به ايران
دفتر آمار امريكا اعلام كرد واردات كالاهاي امريكايي به ايران در سه ماه نخست 2009 با 14 ميليون دلارافزايش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 59.6 ميليون دلار رسيد.
به گزارش فارس به نقل از دفتر آمار امريكا، صادرات امريكا به ايران در سه ماه نخست سال 2009 افزايش 31 درصدي داشته است.
در سه ماه نخست سال 2008 بالغ بر 45.3 ميليون دلار كالا به ايران صادر شده بود كه اين رقم در مدت مشابه سال 2009 به 59.6 ميليون دلار رسيده است.
بروز بحران اقتصادي و كاهش تقاضا براي كالاهاي امريكايي به ويژه در كشورهاي غربي باعث توجه بيشتر صادركنندگان به بازارهاي ديگر و عدم سخت گيري دولت امريكا براي صادرات كالا به كشورهايي مثل ايران شده است.

كمك بلاعوض صندوق تعاون به بنيادهاي توسعه
تزريق اعتبار بنيادهاي توسعه تعاون در همه استان‌ها آغاز شده است و با قرارداد عامليتي هم كه از اين ماه با صندوق تعاون كشور بسته شده مقرر شد تا به صورت بلاعوض كمك مالي به بنيادهاي توسعه تعاون صورت گيرد.
منوچهر يزداني، معاون اشتغال وزير تعاون به ايسنا گفت: سال گذشته كه بنيادهاي توسعه كارآفريني تاسيس شدند، گمان مي‌كرديم كه با توجه به سفرهاي استاني رياست جمهوري و مصوباتي كه در اين سفرهاي پيش بيني شده بود، منابع و اعتبارات لازم به بنيادها تخصيص داده مي‌شود، اما به دلايل متعدد اين منابع تا اسفندماه سال گذشته به دستمان نرسيد.

آخرين وضعيت آب 97 سد کشور
مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران ذخيره آب پشت 97 سد کشور را 15 ميليارد و 154 ميليون مترمکعب اعلام کرد.
ستار محمودي در گفتگو با مهر گفت: هم اکنون ذخيره آب پشت 97 سد کشور 15 ميليارد و 154 ميليون مترمکعب است که نشانگر پر بودن 49 درصد مخزن سدهاي کشور است که نسبت به سال قبل حدود 22 درصد افزايش را نشان مي دهد.
مديرعامل شرکت مديريت منابع آب ايران افزود: سال قبل در اين مدت 12 ميليارد و 407 ميليون مترمکعب آب پشت سدها بوده است.
وي تصريح کرد: از اول مهرماه گذشته تا پايان 20 ارديبهشت ماه 192 ميليمتر بارندگي در کشور صورت داده است که نسبت به ميانگين درازمدت که حدود 224 ميلي متر بوده است، 14 درصد کاهش را نشان مي دهد. به گفته محمودي، سال گذشته کشور با بدترين سابقه خشکسالي مواجه بوده است.

چين با کمبود 20 ميليارد متر مکعب گاز مواجه مي‌شود
چين تا سال 2010 ميلادي با کمبود 20 ميليارد متر مکعب گاز طبيعي مواجه خواهد شد.
به گزارش ايرنا، راديو بين المللي چين روز جمعه گزارش داد: ميزان استفاده از گاز طبيعي چين در حال گسترش است و پيش بيني مي‌شود تا سال 2010 ميزان تقاضا براي استفاده از گاز طبيعي سالانه به حدود 110 ميليارد متر مکعب برسد.
مسئولان ذيربط در چين پيش بيني کرده اند در سال 2010 ميلادي چين قادر به تامين 90 ميليارد متر مکعب گاز طبيعي باشد. از اين رو کمبود 20 ميليارد متر مکعب گاز طبيعي امري اجتناب ناپذير خواهد بود.
ميزان توليد گاز طبيعي چين در سال گذشته ميلادي به حدود 80 ميليارد متر مکعب رسيد که اين رقم کمتر از ميزان مورد نياز اين کشور بوده است.

پيش‌بيني فروش 3 ميليون تن سوخت به کشتي‌هاي عبوري خليج فارس
مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران از پيش‌بيني فروش 3 ميليون تن متريک سوخت به کشتي‌ها در قالب عمليات بانکرينگ در سال جاري خبر داد.
سيد نورالدين شهنازي‌زاده در گفت‌وگو با ايلنا با بيان اينکه در سال 1386 ميزان فروش سوخت به کشتي‌هاي عبوري در خليج فارس حدود يك ميليون تن متريک بوده است، بيان کرد: همچنين در سال گذشته در مجموع بيش از 2 ميليون تن متريک نفت کوره و گازوئيل به کشتي‌ها و شناورهاي عبوري در خليج فارس تحويل داده شده است.

قيمت نفت ايران در فروردين به بالاي 50 دلار رسيد
اوپك اعلام كرد متوسط قيمت نفت خام ايران در فروردين ماه با افزايش 5.6 دلاري نسبت به ماه قبل از آن به 50.1 دلار در هر بشكه رسيد.
به گزارش فارس به نقل از گزارش ماهانه اوپك قيمت سبد نفتي اوپك در ماه آوريل 2009 مطابق با فروردين 1388 با 4.42 دلار در هر بشكه افزايش نسبت به ماه قبل از آن مواجه شد و به 50.2 دلار در هر بشكه رسيد.
بر اساس اين گزارش قيمت نفت خام سنگين ايران در ماه فروردين نيز با 5.6 دلار در هر بشكه افزايش به 50.1 دلار در هر بشكه رسيد. در اسفند سال گذشته نيز قيمت نفت اوپك و ايران در حدود 5 دلار در هر بشكه افزايش يافته بود.

خيلي از كشورها سيلاب را بهتر از ما كنترل مي‌كنند
در هيچ جاي دنيا نمي‌توانند همه‌سيلاب‌ها را كنترل كنند، ولي خيلي جاها بسيار بهتر از اين‌جا سيلاب را كنترل مي‌كنند. ما بايد اين كنترل بهتر را ياد بگيريم و براي آن كاري چند منظوره انجام دهيم.
رضا اردكانيان، مدير مركز منطقه‌اي آب در گفت‌وگو با ايسنا، درباره‌پيش‌بيني سيلاب‌در دنيا و مقايسه‌آن با ايران با بيان مطلب فوق گفت: در بخش مديريتي بايد بدانيم كه سيلاب به عنوان يك اتفاق آني چقدر قابل پيش‌بيني و كدام دستگاه مسئول پيش‌بيني آن است. همچنين وقتي آن اتفاق رخ داد، اگر مقداري خارج از آن پيش‌بيني هم بود، بايد بالافاصله اقداماتي را انجام دهيم. وي تاكيد كرد: بايد بدانيم براي كاهش زيان‌هاي ناشي از سيلاب چه دستگاهي و چه بخشي مسئول است و بعد از اين مرحله يعني پس از اين‌كه سيلاب فروكش كرد و خساراتي را باقي گذاشت، بايد بدانيم چه بخش‌هايي مسئول بازسازي يا كاهش آثار اين خسارات هستند.

عمليات تست گازرساني خط لوله صلح در ايرانشهر آغاز شد
استاندار سيستان و بلوچستان اعلام کرد: عمليات تست خط لوله انتقال گاز از عسلويه به ايرانشهر موسوم به خط لوله صلح آغاز شد.
به گزارش ايرنا علي محمد آزاد در جمع مردم بنت شهرستان نيکشهر بيان کرد: اين خط لوله 902 کيلومتر طول دارد و عمليات اجرايي آن به پايان رسيده است. وي افزود: اين طرح بزرگ در نوع خود به دليل تامين انرژي استان سيستان وبلوچستان و به ويژه کشورهاي همسايه در منطقه، بسيار ارزشمند است. او اظهارداشت: در راستاي تامين انواع سوخت براي نياز استان و کشورهاي همسايه نيزدر حال ظرفيت سازي هستيم.
کد مطلب: 15958
 
Share/Save/Bookmark