میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۴ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۴۰
 
 
جدال رادیکال‌ها
پس از کناره‌گیری اجباری بوریس جانسون از نخست وزیری انگلیس، رقابت درون حزبی میان محافظه کاران برای...
پس از کناره‌گیری اجباری بوریس جانسون از نخست وزیری انگلیس، رقابت درون حزبی میان محافظه کاران برای رسیدن به این کرسی آغاز شد. در نهایت لیز تراس وزیر خارجه و ریشی سوناک وزیر سابق دارای به دور نهایی رقابت‌ نخست وزیری رسیدند. در روزهای آتی در حالی نخست وزیر از میان آنها معرفی خواهد شد که نوع مواضع آنها در قبال تحولات جای تامل دارد. لیز تراس، وزیر امور خارجه انگلیس که نامزد پیشتاز نخست‌وزیری این کشور است، اعلام کرد که هنوز معلوم نیست که امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه دوست یا دشمن لندن است.تراس در جواب جولیا هارتلی بروئر، میزبان او در مراسم تجمع حزب محافظه کار درباره اینکه مکرون دوست یا دشمن است، گفت: «هنوز مشخص نیست، اما اگر من نخست وزیر شوم، بر اساس اعمال او قضاو خواهم کرد نه صحبت‌های او.»
پیش از این نیز لیز تراس، در نشستی انتخاباتی با اعضای حزب محافظه کار در بیرمنگام مدعی شد که در صورت نخست وزیری و در صورت لزوم آماده پرتاب موشک‌های هسته‌ای است.او اعلام کرد: دستور استفاده از سلاح‌های هسته‌ای بخش مهمی از نخست‌وزیری است و من برای انجام این کار آماده هستم. در همین حال ریشی سوناک، یکی از دو گزینه ریاست حزب محافظه‌کار در انگلیس از سیاست موسوم به فشار حداکثری علیه ایران حمایت می‌کند. در همین حال پیش از این نیز وی در باب حمله به سلمان رشدی ضمن نسبت دادن آن به ایران، ادامه مذاکرات وین را بی معنا دانسته بود.
بررسی مواضع مطرح شده از سوی سوناک و تراس در شرایطی مطرح می‌شود که امروز مهمترین دغدغه مردم انگلیس را بحران و چالشهای اقتصادی و تورم دو رقمی تشکیل می‌دهد که در طول ۴ دهه اخیر بی سابقه بوده است. رویکردهای رادیکالی در صحنه جهانی به جای پرداختن به بحران‌های داخلی نشان می دهد که کسب قدرت در انگلیس نه بر اساس مطالبات و نیازهای مردمی بلکه در قالب رضایت بازیگرانی ورای مردم صورت می‌گیرد که در دو قالب کارخانه‌های تسلیحاتی و لابی صهیونیستی قابل تعریف است. به عبارتی دیگر رقابت انتخاباتی کنونی نشان داد که سران انگلیس نه در مسیر مطالبات مردمی بلکه با رادیکالیسم جهت‌دار برای منافع قشری خاص به نام سرمایه داری اسلحه سازی و صهیونیست‌ها گام بر می‌دارند و اهمیتی به خواست و نیازهای مردم نمی دهند و این همان
دموکراسی انگلیسی است.

نویسنده: علی تتماج
کد مطلب: 123680
 
Share/Save/Bookmark