میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۲
 
 
سخنگوی وزارت خارجه:
احتمالا شاهد دور جدیدی از مذاکرات باشیم
احتمالا شاهد دور جدیدی از مذاکرات باشیم
 
سخنگوی وزارت خارجه درباره پیشنهاد مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: بورل متنی را ارائه داده و ایران این پیشنهادات را دریافت کرده و بررسی کرده و نظرات خود را ارائه داده است.
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه درباره موضع کشورمان در تحولات اخیر کشور عراق گفت: عراق کشور بزرگ و همسایه ماست و به طور طبیعی تحولات جاری عراق را با دقت دنبال می‌کنیم. ما همواره بر ثبات و استقرار امنیت در این کشور دوست و برادر تاکید داریم. امنیت عراق، امنیت ایران و امنیت منطقه است. البته ما تحولات جاری را جزو امور داخلی عراق تلقی کرده و معتقدیم که جریان‌ها و احزاب عراق می‌توانند در چارچوب قانون اساسی و به روش‌های مسالمت آمیز از این تحولات عبور کنند. ایران همواره به انتخاب مردم عراق احترام گذاشته و تاکید داریم که گفتگو بهترین راه حل مشکلات است.
وی درباره بحث حق آبه ایران از افغانستان گفت: جناب رئیس جمهور اخیرا تاکید مضاعفی داشتند بر بحث ضرورت پیگیری حق آبه جمهوری اسلامی ایران و بسیار موضوع مهمی است. سخنگوی وزارت خارجه درباره دور جدید مذاکرات گفت: ایران همواره با ابتکار عمل در مسیر مذاکره حضور داشته است. ما توافقی پایدار و توافقی که نفع کامل اقتصادی ایران را برساند. در این موضوع پیام‌های مختلفی تبادل شده است. بورل متنی را ارائه داده و ایران این پیشنهادات را دریافت کرده و بررسی کرده و نظرات خود را ارائه داده است. تلاش‌هایی نیز صورت گرفته و وزرای خارجه برخی از کشورها تماس‌هایی را با وزیر محترم داشتند. ما از هر ابتکاری که کمک کننده باشد استقبال می‌کنیم و واکنش مثبت نشان دادیم. تاکید می‌کنم ما همواره مبدع بودیم و در میز مذاکرات حضور داشتیم. این احتمال وجود دارد که در آینده نزدیک درباره زمان دور جدید مذاکرات به تفاهم برسیم و این بستگی به اراده طرف مقابل هم دارد.وی افزود: برخی از کشورهای دوست در منطقه در ارتباط با موضوع هسته‌ای انگیزه مثبتی دارند و در این زمینه نقش آفرینی می‌کنند. هم قطر و هم عمان علاقمه مند بودند که نقشی فعال ایفا کنند و ما این ارتباطات مثبت را داریم.
ایران تاکید می‌کند که اگر اراده سیاسی مثبتی از سوی دولت آمریکا برای بازگشت وجود دارد باید به شروط و مقدمات آن هم ملتزم باشد. هر اقدام غیرمنطقی در ارتباط با ایراد موانع جدید در روابط اقتصادی ایران، باعث ایجاد مانع جدید در مذاکرات خواهد شد.سخنگوی وزارت خارجه در خصوص نقش اتحادیه اروپا در مذاکرات گفت: ما تعبیری که از نقش آقای بورل داریم مثبت است و ایشان برای نزدیک کردن دیدگاه‌های طرفین نقش فعالی دارند. استمرار ارتباطات هم به همین مبناست که ارتباطات بر اساس تمایل طرفین است. ما خوشبین هستیم که نقش ایشان بتواند کمک کننده باشد.وی در خصوص اقدامات ایران نیز افزود: دولت آقای رئیسی همیشه تاکید کردند که اقتصاد مردم را هیچگاه به مذاکرات گره نمی‌زنیم. ایشان تاکید کردند که مذاکره برای رفع تحریم‌ها تمام موضوعات سیاست خارجی ما نیست. ارتباط ایران و کشورهای همسایه مبتنی بر همین رویکرد بود. ما مذاکرات را در روند خودش پیگیری می‌کنیم و اقتصاد مردم را نیز در چارچوب خودش پیگیری می‌کنیم.
سخنگو درباره فروش نفت به لبنان اظهار داشت: ما در جریان شرایط سخت لبنان هستیم که متاسفانه ناشی از سیاست‌های غلط برخی از دولت‌ها در ارتباط با این کشور است. ما از این وضعیت متاثر هستیم و به طور طبیعی دوست داریم تا در چارچوب رابطه دوستانه به مردم لبنان کمک کنیم. در این ارتباط موضوع مرتبط به دولت لبنان است و چنانچه درخواست رسمی ارائه بشود، ایران حتما نحوه کمک را آمادگی دارد با مقامات لبنانی گفتگو کند.وی نسبت به مذاکرات با عربستان گفت: اراده مثبت در دو طرف دیده می‌شود که ما فاز جدیدی از گفتگوها را میان دو کشور آغاز کنیم. زمان دقیقی هنوز تعیین نشده و امیدواریم شرایط در عراق هم به طور مثبت پیش برود و دوستانم بتوانند مانند گذشته نقش فعال خود را ایفا بکنند.
سخنگو نسبت به اظهارات مقامات ایرانی درباره اراده ایران بر مذاکرات گفت: ایران کشوری است که در چارچوب توافق عمل کرده و طرفی که این توافق را ترک کرده دولت آمریکاست. ایران مسئولیت پذیر بود و متعهدانه پایبند بوده است. امیدواریم که مقامات آمریکا نیز به تعهدات خود پایبند بوده و به این توافق بازگردد. کنعانی درباره تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا گفت: ما مذاکره مستقیمی با آمریکا نداریم و گفتگوها با واسطه انجام می‌گیرد. موضع ما در قبال زندانیان مشخص است و تاکید داریم که دولت آمریکا شهروندان ایرانی را که ظالمانه بازداشت کرده بدون شرط آزاد کند. ما شهروندان زندانی در آمریکا را دو تابعیتی نمی‌دانیم و طرف مقابل هم باید با نگاه غیرسیاسی عمل کند.
وی در ارتباط با تبادل زندانیان با کشورهای مختلف گفت: بحث زندانی‌ها جزو پرونده‌های موجود ما و در ارتباط با برخی از کشورهاست. برخی از این پرونده‌ها مربوط به افراد دو تابعیتی است و ما بر اساس قوانین مدنی خود بر اساس تابعیت ایرانی این افراد عمل می‌کنیم. ما بحث آزادی این افراد را پیگیری می‌کنیم.
کنعانی درباره ادامه آتش بس در یمن اظهار داشت: یمن موضوع مهمی است. موضع ما همواره مشخص است و معتقد بودیم که جنگ نباید شکل می‌گرفت و راهکار نظامی هیچ‌گاه مفید نیست و باید راهکار سیاسی در پیش گرفته شود. ما از آتش بس اخیر استقبال کرده و معتقدیم که باید ادامه پیدا کند. آتش بس برای حل و فصل مشکلات یمن کافی نیست و باید محاصره غیر انسانی یمن رفع بشود، همچنین بنادر تجاری باز شود و گفتگوی یمنی یمنی شکل بگیرد.
سخنگوی وزارت خارجه درباره فروش پهباد به روسیه گفت: رابطه ایران و روسیه مبتنی بر رابطه همه جانبه است. ما شاهد شکل گیری حرکت رو به رشد همکاری دو کشور در موضوعات مختلف هستیم، اما در خصوص فروش پهباد به این کشور اطلاعات خاصی ندارم.
وی در خصوص بحران اوکراین گفت: در بحث جنگ اوکراین موضع ما مشخص است. ایران اساسا در کنار یک طرف علیه طرف دیگر نیست و انتخاب ما صلح و راه حل سیاسی است و تلاش‌های خود را انجام خواهیم داد. راه حل سیاسی بهترین راهکار برای خاتمه این بحران است و هیچگاه طرف یکی از طرفین نخواهیم بود. ما راهکاری علیه طرف‌ها نداریم و معتقدیم که راهکار سیاسی و صلح تنها راه حل است. وی در خصوص اعزام سفیر به یمن اظهار داشت: تاکنون برنامه‌ای شکل نگرفته است. امیدوار هستم که شرایط سیاسی در یمن به شکلی پیش رود که ما بتوانیم سفیر خود را اعزام کنیم. باید دید شرایط سیاسی و همچنین رفع محاصره غیر انسانی این کشور به چه شکلی پیش خواهد رفت.
کد مطلب: 123428
 
Share/Save/Bookmark