میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ بهمن ۱۳۸۸ ساعت ۱۱:۲۳
 
 
آغاز جشنواره فیلم فجر «به رنگ ارغوان»
بيست و هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر صبح ديروز با نمايش فيلم «به رنگ ارغوان» ساخته «ابراهيم حاتمي کيا» در سالن‌ همايش‌هاي برج ميلاد تهران آغاز شد.
«به رنگ ارغوان» سيزدهمين فيلم بلند سينمايي «حاتمي کيا» که قرار بود پنج سال پيش در بيست و سومين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر به نمايش درآيد، به دليل توقيف موفق به نمايش نشد، اما با روي کار آمدن «جواد شمقدري» در معاونت امور سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، اين فيلم موفق شد تا جواز حضور در بيست و هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر را پيدا کند.
به رنگ ارغوان در حالي اكران شد كه حتي نام حاتمي‌كيا و 5 سال چشم‌انتظاري براي اكران اين فيلم نتوانست آنچنان كه بايد و شايد آغازي رويايي را در ابتداي این دوره از جشنواره ايجاد نمايد.
«به رنگ ارغوان» با نیم ساعت تاخیر روی پرده رفت. سالن برج میلاد تقریبا پر بود، کوروش تهامی و جمال ساداتیان بازیگر و تهیه‌کننده فیلم هم در سالن حضور داشتند اما نشست نقد و بررسی این فیلم برگزار نشد. ابراهیم حاتمی‌کیا در اولین نمایش این فیلم حضور نداشت. «به رنگ ارغوان» بعد از نمایش با نظرات متفاوتی روبرو شد.
سعيد مستغاثي در گفت‌وگو با ايرنا در خصوص اين فيلم اظهار عقديه نموده است: حتي اگر اين فيلم در سال 1383 به نمايش در مي‌آمد نيز اثر شاخصي در کارنامه اين فيلمساز و سينمايي ايران محسوب نمي‌شد. وي گفت: از اين دست آثار و سوژه (عشق و وظيفه) چه در قبل و چه بعد از انقلاب در سينمايي ايران حتي در سينمايي اروپا فيلم‌هاي زيادي ساخته شده است.
رئيس انجمن منتقدان سينماي ايران تصريح کرد: اين فيلم به لحاظ دراماتيکي بد پيش نمي‌رود اما در انتها وارد فضايي مي‌شود که ما منتقدان به آن «فيلم‌هاي اول انقلابي» مي‌گوييم.
مستغاثي درخصوص بازي بازيگران اين فيلم گفت: تمامي بازيگران «به رنگ ارغوان» بازيهاي معمولي از خود ارائه کردند اما حميد فرخ نژاد مانند هميشه بازي خوبي ارائه داد. وي در ارزيابي کلي از فيلم «به رنگ ارغوان» گفت: اگر نگوييم نزول، بايد تصريح کنم که حاتمي کيا با اين فيلم در کارنامه سينمايي خود در جا زده است.
«جواد شمقدري» معاون سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز در خصوص فيلم به رنگ اعتقاد دارد كه اين فيلم سرآغاز ساخت فيلم‌هاي سياسي در کشور است. شمقدري در مراسم افتتاح بيست و هشتمين دوره جشنواره فيلم فجر گفته است: فيلم سينمايي به رنگ ارغوان نقطه آغاز ساخت آثار سينمايي سياسي در کشور ما است و بايد آستانه تحمل خود را در نمايش اين نوع آثار بالا ببريم.
فيلم «به رنگ ارغوان « درحالي به عنوان نخستين فيلم در بيست و هشتمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر به نمايش در آمد که «ابراهيم حاتمي کيا» کارگردان اين فيلم و ديگر عوامل آن در سالن همايش‌ برج ميلاد تهران حضور نداشتند و نشست پرسش و پاسخ با اهالي رسانه برگزار نشد.
«تسویه حساب» تهمینه میلانی نیز بعد از دو سال در سانس دوم با حضور این کارگردان، محمد نیک‌بین، بهاره افشاری، علیرضا زرین دست،اسحاق خانزادی و السا فیروز‌آذر... به نمایش در آمد. البته بیشتر نظرات شنیده شده درباره فیلم چندان مثبت نبود.پرسشی که پس از پایان اولین نمایش فیلم توجه را جلب می‌کرد این بود که چرا «تسویه حساب» توقیف شده بود؟
بيست و هشتمين جشنواره بين المللي فيلم فجر تا 15بهمن ماه در تهران و 10 استان کشور ادامه دارد.
کد مطلب: 35695
 
Share/Save/Bookmark