میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۲
 
 
در آستانه سفر رئیس جمهور به عمان صورت گرفت
از مذاکره برای رفع موانع بانکی تا توسعه مناسبات انرژی
از مذاکره برای رفع موانع بانکی تا توسعه مناسبات انرژی
 
رئیس جمهور فردا در حالی راهی عمان می‌شود که در آستانه این سفر طرفین اقداماتی همچون رفع موانع بانکی تا توسعه مناسبات در حوزه انرژی را در دستور کار قرار داده‌اند تا گامی برای توسعه همگرایی منطقه‌ای باشد.
ایران و عمان به عنوان دو کشور مهم تاثیرگذار در معادلات منطقه‌ای همواره بر توسعه روابط تاکید کرده‌اند و در دولت سیزدهم نیز این روند رو به رشد بوده است. عمان بارها نقش میانجی را ر مناسبات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ایران ایفا کرده است و این اعتماد متقابل مولفه‌ای برای توسعه روابط دو کشور است. در ادامه این روند،رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از انجام مذاکراتی با مسئولان کشور عمان برای رفع مشکلات مربوط به حمل و نقل و مسائل بانکی پیش روی وزارتخانه‌ها و نهادهای خصوصی دو کشور خبر داد.علیرضا پیمان‌‌پاک در دیدار با وزیر صنایع بازرگانی و سرمایه‌گذاری سلطنت عمان از آمادگی این سازمان و وزارت صمت ایران برای تجهیز زیرساخت‌های تجاری بین دو کشور خبرداد.
وی در این دیدار با اشاره به سفر یک هیات تجاری از شرکت‌های توانمند ایرانی به کشور عمان و برگزاری نشست تجاری در اتاق بازرگانی مسقط و همچنین برگزاری پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه بین‌المللی دکوراسیون، روشنایی و لوازم خانه و خانه‌داری عمان، پیشنهاد کرد کمیته مشترک توسعه روابط اقتصادی و تجاری به ریاست معاونان وزرای دو کشور تشکیل شود.
رئیس کل سازمان‌ توسعه تجارت ایران همچنین پیشنهاد این سازمان به عنوان دبیرخانه کمیسیون مشترک اقتصادی و تجاری دو کشور در زمینه امضای نقشه راه همکاری تجاری بین ایران و‌ عمان را مطرح کرد که هر دو موضوع مورد استقبال وزیر صنایع، تجارت و توسعه سرمایه‌گذاری این کشور قرار گرفت.
پیمان‌پاک با اشاره به موانع توسعه همکاری‌های تجاری دو کشور، از مذاکرات برای رفع مشکلات مربوط به حمل و نقل و مسائل بانکی‌ پیش روی وزارتخانه‌ها و نهادهای خصوصی دو کشور خبر داد.وی در خاتمه به موضوع تاسیس مرکز تجاری ایران در عمان و توافق اتاق مشترک بازرگانی دو کشور در این زمینه اشاره کرد و خواستار حمایت و‌ پیگیری وزیر صنایع، بازرگانی و سرمایه‌گذاری سلطنت عمان به منظور تاسیس این مرکز شد.در این جلسه وزیر صنایع، بازرگانی و سرمایه‌گذاری سلطنت عمان نیز با اشاره به سفر رییس جمهور کشورمان به عمان و دیدار با سلطان این کشور، این سفر را به عنوان یک فرصت مغتنم برشمرد و تاکید کرد انجام این سفر می‌تواند در توسعه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور بسیار مهم و موثر واقع شود.
وی ابراز امیدواری کرد در این سفر اسناد اقتصادی و تجاری که زمینه‌ساز توسعه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور هستند، به امضا برسد.در آستانه سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به عمان، علیرضا پیمان‌پاک، معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران هفته گذشته در راس هیاتی بلندپایه تجاری، بازاریابی متشکل از ۳۰ شرکت خصوصی، نمایندگان سازمان بنادر و صندوق ضمانت صادرات روز دوشنبه وارد این کشور شد و مورد استقبال مقامات عمانی از جمله مدیرکل تجارت وزارت صنایع، بازرگانی و توسعه سرمایه‌گذاری سلطنت عمان و همچنین علی نجفی خوشرودی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسقط قرار گرفت.
در همین حال جواد اوجی، وزیر نفت ایران دیروز در جریان سفر به مسقط با «الرومحی» وزیر انرژی و معادن عمان دیدار و رایزنی کرد.
بنا بر اعلام سفارت ایران در مسقط ، در این دیدار طرفین در خصوص توسعه همکاری دو کشور در زمینه انرژی و پروژه‌های مشترک تبادل نظر کردند .سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسقط در آستانه سفر آیت‌الله رئیسی به عمان، این کشور را در اولویت سیاست همسایگی ایران خواند.
«علی نجفی خوشرودی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسقط و در آستانه سفر یک روزه آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور به عمان در توئیتی نوشت: همسایگان در اولویت، عمان در سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران در اولویت توسعه روابط اقتصادی.گفتنی است رئیس جمهور کشورمان در راستای تداوم دیپلماسی همسایگی دولت سیزدهم و به منظور گسترش تعاملات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، به دعوت رسمی «هیثم بن طارق آل سعید» سلطان عمان، روز دوشنبه دوم خرداد ماه در رأس هیاتی بلندپایه به مسقط پایتخت این کشور سفر می‌کند.
ملاقات رسمی در کاخ العلم، دیدار دوجانبه با «هیثم بن طارق آل سعید» سلطان عمان، امضای چند سند همکاری، دیدار با ایرانیان مقیم و دیدار با تجار و فعالان اقتصادی عمانی از جمله برنامه‌های این سفر یک روزه است.سفر رئیسی به مسقط، اولین سفر رئیس جمهور ایران به این کشور در دوره سلطان جدید عمان و پنجمین سفر خارجی رئیس جمهور در ۹ ماه فعالیت دولت سیزدهم است. در راستای ایجاد زمینه‌های گسترش روابط اقتصادی و تجاری ایران و عمان، هیأتی ۵۰ نفره از تجار و فعالان اقتصادی ایران هفته گذشته به این کشور سفر کردند. ا، روابط ایران و عمان را می‌توان الگوی ایده آلی از روابط منطقه‌ای دانست دو کشور چه در دوره قبل و چه بعد از انقلاب اسلامی روابط خود را حتی در اوج قطب‌بندی‌های منطقه‌ای حفظ کردند. دولت سیزدهم که اولویت خود را در سیاست خارجی بر بهبود روابط با همسایگان و کشورهای منطقه‌ای متمرکز کرده است، شاهد این بودیم که در ماه‌های اخیر مقامات کشورمان چندین بار به عمان سفر کرده و مقامات عمانی نیز به تهران آمده‌اند.
بدر بن حمد البوسعیدی، وزیر خارجه عمان صبح روز چهارشنبه ۴ اسفند به تهران وارد شد و در محل وزارت خارجه مورد استقبال رسمی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. وزرای خارجه دو کشور پس از گفتگوهای در کنفرانس خبری حاضر شدند. امیرعبداللهیان در این کنفرانس گفت: روابط دو کشور در مسیر بسیار خوبی قرار دارد و ما امروز از روابط سیاسی جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان به عنوان روابطی ممتاز نمونه و راهبردی در کشورهای حوزه خلیج فارس یاد می‌کنیم.
وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه سلطان عمان از آیت‌الله رئیسی دعوت رسمی به عمل آورده است، این سفر را در حوزه مهم سیاست همسایگی دانست و گفت که در جریان این سفر می‌توان یک نقطه عطف جدید برای مناسبات دو کشور ایجاد کرد. او اضافه کرد: در گفت‌وگوهای امروز توافق داشتیم که مناسبات سیاسی دو کشور در عالی ترین سطح خود قرار دارد و ما پیشرفت‌های زیادی را در حوزه همکاری‌های اقتصادی و تجاری در ماه‌های گذشته داشته‌ایم. اما با توجه به ظرفیت‌های دو کشور این حجم از روابط تجاری را هنوز کافی نمی دانیم و توافق کردیم که نسبت به توسعه هر چه بیشتر مناسبات تلاش های بیشتری را داشته باشیم. بدر بن حمد البوسعیدی نیز گفت: مایه افتخار است که در این سفر نامه سلطان عمان را به آقای رئیسی رئیس جمهور ایران تقدیم می کنم. این پیام در رابطه با روابط دوجانبه دو کشور است. دو کشور روابط خوب و تاریخی دارند و هر دو تلاش می کنند که این روابط رشد پیدا کند. امیدواریم که سفر آقای رئیسی در آینده نزدیک به عمان انجام شود تا مرحله جدیدی از روابط و همکاری دو جانبه بین تهران و مسقط را شاهد باشیم.
کد مطلب: 122654
 
Share/Save/Bookmark