میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۲۰
 
 
گزارش‌ها از طرح ترور رئیس جمهور ترکیه حکایت دارد
سوء قصد کارگشا برای اردوغان
سوء قصد کارگشا برای اردوغان
 
انتشار اخبار سوء قصد به جان رییس جمهور ترکیه، آ نگونه که باید از سوی جامعه خبری و رسانه های اجتماعی مورد توجه قرار نگرفت؛ اتفاقی که برخی ها در این کشور نسبت به صحت آن هم تردید دارند و آن را حرکتی در ارتباط با فضای سیاسی اجتماعی جاری ترکیه می دانند.
آن طور که وزارت کشور ترکیه به عنوان خبر رسمی منتشر کرده، ماجرا از این قرار است که رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه، در شهرستان نصایبین استان سییرت که استان محل تولد همسرش است یک سخنرانی داشت، منطبق با پروتکلهای امنیتی برای مخافظت از محل سخنرانی افراد پلیس از مناطق مختلف به این نقطه اعزام شدند، در بین نیروهای پلیس اعزامی یک مامور پلیس با اتومبیل شخصی خود قصد عزیمت به محل ماموریت خود را داشت و در زمانی که همکارش نیز قصد سوار شدن به اتومبیل با وی را داشت متوجه یک وضعیت مشکوک در زیر خودرو می شود و بعد از آن نیروهای امنیتی به محل اعزام شدند.
طبق اطلاعات رسمی ارایه شده از سوی وزارت کشور ترکیه، این نکته که اتومبیلی که بمب در زیر آن کشف شده آیا در محل سخنرانی بود یا خیر ؟ مشخص نیست. علاوه بر این به نظر می رسد این نکته که این مامور پلیس از قبل اعلام کرده بود که با اتومبیلش قصد عزیمت به محل ماموریت خود را دارد یا خیر؟ هنوز اعلام نشده و نتیجه تحقیقات اطلاعات دقیق تری از اینکه آیا بمب مکشوفه واقعا برای سوء قصد به اردوغان کار گذاشته شده بود و یا یک خصومت شخصی بین مامور پلیس صاحب خودرو با شخص یا گروهی وجود داشت؟ را مشخص خواهد کرد.شبکه های خبری ترکیه خبر کشف بمب را در بخشهای مختلف خبری خود منتشر کردند و در برخی میزگردها نیز این مساله مطرح شد ولی این نکته بدانگونه که باید در رسانه های نوشتاری و پایگاههای اینترنتی آنها جای نگرفته است. رسانه های نزدیک به حزب حاکم عدالت و توسعه همانند روزنامه ینی شفق نیز تنها به ذکر اخبار رسمی منتشره بسنده کرده اند و مقاله نویسان این رسانه ها مقاله های تفسیری در این زمینه منتشر نکرده اند.
ینی شفق روز جاری در خبری از ادامه تحقیقات نوشت: منابع اطلاعاتی می گویند احتمال انتقال بمب کار گذاشته شده از جایی به ترکیه بالا است.بعد از انتشار خبر یاد شده، این خبر در شبکه های اجتماعی همانند توئیتر، اینستاگرام و سایر شبکه ها نیز بازتاب یافت. دیدگاه طرفداران حاکمیت حزب عدالت و توسعه عمدتا در محکومیت این اقدام است، اما مخالفان اردو غان نقطه نظرات دیگری را ابراز داشته اند.
به عنوان مثال در نوشته های مختلف مخالفین، این ماجرا را به کاهش آرای حزب عدالت و توسعه، کاهش ارزش لیر ترک در مقابل اسعار خارجی، وضعیت اقتصادی نه چندان مطلوب ترکیه، نزدیک بودن زمان اعلام میزان افزایشهای سالانه دستمزدها در این کشور مرتبط دانستند و اساسا در صحت اصل ماجرا تردید و در قبال طرح سوء قصد شبهات خود را مطرح کرده اند.این دست از فعالان سیاسی و رسانه ای ادعا دارند که طرح سوء قصد یک تلاشی برای افزایش آرای حزب عدالت و توسعه در انتخابات پیش رو و منحرف کردن افکار عمومی از نابسامانی های فعلی کشور است.با اینحال، به گفته کارشناسان سیاسی، با اعلام رسمی نتیجه تحقیقات می توان سرنخ هایی از اقدامات احتمالی آتی دولت آنکارا در این زمینه یافت ولی چند روز حساس در انتظار ترکیه است.این اخبار در حالی مطرح می‌شود که رئیس جمهور ترکیه امروز در سفری رسمی برای تقویت همکاری دوجانبه و هماهنگی خارجی به قطر سفر می‌کند.
مصطفی کوکسو، سفیر ترکیه در دوحه در این باره گفت: در جریان سفر اردوغان به قطر توافق‌نامه‌هایی میان دو کشور در زمینه‌های فرهنگ، تجارت، سرمایه‌گذاری، امداد، جوانان و ورزش، دیپلماسی، توسعه و بهداشت امضا خواهد شد.از زمان تأسیس کمیته استراتژیک مشترک میان قطر و ترکیه در سال ۲۰۱۴ این دو کشور ۶۸ توافق‌نامه را در زمینه‌های اقتصاد، صنعت، دفاع، امنیت، سرمایه‌گذاری، انرژی، فرهنگ و آموزش امضا کرده‌اند.کوکسو گفت: این کمیته نه فقط در حمایت از روابط دوجانبه میان دوحه و آنکارا بلکه در نزدیک کردن دیدگاه‌ها در سیاست خارجه نقش دارد. از زمان تأسیس این کمیته شش دوره برگزار شده است.
کد مطلب: 120755
 
Share/Save/Bookmark