میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گفتگو
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۵۹
 
 
وزير بهداشت:
گوشم بدهکار انتقادهای نا‌به‌جا نیست!
گوشم بدهکار انتقادهای نا‌به‌جا نیست!
 

می‌گوید: «سیاستم این است که سرم را بیندازم پایین و کارم را انجام دهم؛ چون اگر انسان بخواهد گوشش بدهکار برخی حرف‌ها و چیزها باشد، فرصت از کف می‌رود و تکرار هم نمی‌شود.»
وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه شان مردم ایران زمین، بهترین‌هاست و باید برای آنها که همه زندگی‌شان را پای انقلاب گذاشته‌اند، تلاش کرد، می‌گوید: همه نقص و اشکال از ماست، جواب دادن به این همه خوبی مردم خیلی سخت است و خوش به حال کسانی که شب راحت می‌خوابند.
به گزارش ایسنا، او که از همان سال اول دولت یازدهم عنوان شاگرد اولی کابینه را از آن خود کرد، این روزها از کسانی می‌گوید که به جای آنکه دستش را بگیرند، پایش را کشیدند و البته از دوستانی که برای شروع کار با یکدیگر هم‌قسم شدند اما نیمه راه تنهایش گذاشتند.
هاشمی که اجرای بزرگ‌ترین پروژه اجتماعی دولت و سر و سامان دادن به اوضاع نابسامان دارو و درمان مردم را عهده‌دار شد، در اوایل مسئولیتش مدام از همراهی و هماهنگی ارکان مختلف نظام سلامت ‌گفت و کمی بعد انتقاداتش را در لفافه و با احتیاط بیان کرد. اما اخیرا گردشی محسوس در اظهاراتش و گلایه صریح از دوستان نیمه‌ راهی‌اش، حاکی از آن است که به قول معروف کارد به استخوان رسیده و در پاسخ به علت این چرخش در اظهارات، می‌گوید: بالاخره یک جاهایی آدم اگر حرف نزند، دق می‌کند و از طرفی هم طرف مقابل فکر می‌کند که دروغ‌هایش راست است.
وی که کارهای انجام شده را زیاد و از طرفی هم کارهای بر زمین مانده در حوزه بهداشت و درمان مردم را بسیار می‌داند، تاکید می‌کند که همچنان امیدوار است و تلاش می‌کند تا بالاخره آن روز برسد که بیماران رنجی جز بیماری نداشته باشند و در عین حال معتقد است که با همدلی، اتحاد و دست به دست یکدیگر دادن، دستیابی به هدف شدنی است.

گوشم بدهکار دروغ نیست
هاشمی درباره اظهارات پیشین خود که گفته بود "برخی به جای اینکه دستمان را بگیرند، پایمان را می‌کشند"، می‌گوید: اگر آدم این طور برخوردها را ببیند و هیچ چیز هم نگوید که دق می‌کند؛ وقتی که می‌بینم خلاف می‌گویند، برای رای حرف می‌زنند، اطلاعات نادرست می‌دهند و به جامعه پزشکی ظلم می‌کنند به همکاران ما و به کسانی که طی دو سال گذشته فقط به قصد رضایت مردم شب و روز تلاش کرده‌اند، تصور می‌کنم اگر آدم حرفی نزد آنها با خود فکر خواهند کرد دروغ‌هایی که به خودشان می‌گویند، راست است؛ چراکه معمولا اینگونه است و وقتی انسان یک حرف نادرستی را چندین‌بار تکرار می‌کند، بعد از مدتی فکر می‌کند که از اصل دروغ‌هایی که می‌گوید راست است. به هرحال من فکر می‌کنم اگر آدم چیزی نگوید دق می‌کند.
وزیر بهداشت درباره اینکه دوستانی که از آنها یاد کرده‌اید و اکنون در نیمه راه تنهایتان گذاشته‌اند، چه کسانی هستند؟ می‌افزاید: بالاخره دوستان به ما وعده‌هایی دادند که بر سر وعده‌های خود نه اینکه نماندند بلکه می‌شود گفت آنطور که روز اول قرار گذاشتیم، کارها پیش نرفت. اما ما از تعهد خود برای مردم کم نگذاشتیم و راهی که برگزیده‌ایم را ادامه هم می‌دهیم. البته بهتر این است که آدم چیزی نگوید یعنی نبیند و نشنود بهتر است.
من کلا سیاستم این است که سرم را بیندازم پایین و کارم را انجام دهم؛ چون اگر انسان بخواهد گوشش بدهکار این چیزها باشد، فرصت از کف می‌رود و تکرار هم نمی‌شود. از طرف دیگر از این حرف‌ها هم برای مردم در این همه سال چیزی در نیامده است؛ مردم هم خسته‌اند. خود این افراد فکر می‌کنند که مردم حرف‌هایشان را قبول می‌کنند، ولی اینطور نیست.
در آن بخشی از حرف‌هایشان که ظلم می‌کنند و می‌آیند در تریبون‌های عمومی می‌گویند که درآمد پزشک چند صد برابر یک شخص معمولی جامعه است، هرکسی باشد دل آزرده می‌شود. اینجا دیگر نمی‌شود سکوت کرد؛ چراکه این بالاتر از یک دروغ یا یک خیانت است؛ موضوعی است ملی تا صنفی و عده‌ای را بد نام می‌کنند که مسئول سلامت مردم هستند. ملتی را دل آزرده می‌کنند؛ این در حالی است که اصلش حقیقت ندارد. البته انتظار این است که دستگاه قضا در این مسائل ورود کند. شکایاتی در این زمینه داشتیم که نتوانستند آن را اثبات کنند و با آن موارد برخورد شد. به عنوان مثال همین بداخلاقی‌هایی که در راستای انتخابات شد را ببینید.
بالاخره یک حرف یا راست است یا دروغ است؛ اگر راست است که زیبنده نظام نیست، اگر دروغ است که خود افراد می‌روند به دستگاه قضایی شکایت می‌کنند و از دستگاه قضایی انتظار برخورد است. نمی‌شود یک کسی داوطلب نمایندگی مجلس باشد و ما هم بیاییم بگوییم که این فرد، فرد صالحی است. بعد از تریبون عمومی هر نسبتی را که دلشان بخواهد به کسانی بدهند که کشور را اداره می‌کنند و بعد هم در هر سمت و جایگاهی هستیم، بنشینیم و نگاه کنیم! به این شکل کار کشور پیش نمی‌رود.

از هجمه و سریالی که برای پزشکان ساختند تا صبوری که به خرج دادند
در ادامه گفت‌وگو با وزیر بهداشت، گذری هم به بزرگ‌ترین پروژه اجتماعی دولت یازدهم یعنی "طرح تحول نظام سلامت" می‌زنم و نقاط ضعف و قوت و چالش‌ها و مشکلاتش؛ از همراهی جامعه پزشکی می‌پرسم و کمبودهای پولی‌ و... وزیر بهداشت در پاسخ به این پرسش می‌گوید: جامعه پزشکی شامل پزشکان، پرستاران و ارائه‌دهندگان خدمات بسیار خوب همراهی کرده‌اند. شما به یک عده معدود نگاه نکنید. جامعه پزشکی جمعیت کثیری دارند که مستقیم به مردم خدمت می‌دهند. اکثریت جامعه پزشکی بسیار کمک کردند. جامعه پزشکی از پزشک و پرستار گرفته تا سایر ارائه‌دهندگان خدمات، بسیار صبوری کردند آن هم در شرایطی که بیشترین هجمه‌ها به آنها وارد شد؛ از سریالی که برایشان ساختند تا برخی رسانه‌ها که یک طرفه در موردشان قضاوت کردند.
تاکید می‌کنم که میزان تخلف جامعه پزشکی با هیچ صنفی قابل مقایسه نیست، تخلف در این صنف بسیار کمتر از سایر صنوف است و کاش همه صنوف مانند جامعه پزشکی عمل می‌کردند. به همین دلیل از اکثریت جامعه پزشکان و همچنین پرستاران و سایر حرف پزشکی تشکر می‌کنم. البته در صنف پزشکی هم مانند هر صنف دیگری، افرادی هستند که تخلف می‌کنند. در این زمینه نیز ما جلوی متخلفان ایستادیم و این راه را ادامه می‌دهیم.

«بیمه»، «پول» و «تولیت»
از داستان ادامه‌دار "بیمه"، "کمبودهای پولی" و بویژه بحث "تولیت نظام سلامت" پرسیدم و وزیر بهداشت در این‌باره می‌گوید: مشکل عمده ما در اجرای طرح تحول، بحث اعتبارات است؛ یعنی پایدار بودن منابع ما و بیمه‌ها که در هر دو مورد مشکل داریم و داشته‌ایم. البته نظام پرداخت ما مشکل دارد؛ چراکه نظام پرداخت ما "فی‌ فر سرویس" است و از آنجا که ۲۶ - ۲۷ سال پیش پایه آن را گذاشتند، به این راحتی قابل تغییر نیست. اگر بتوانیم خدمات دولتی را تکثیر کنیم و گسترش دهیم، شاید بشود این نظام پرداخت را نیز اصلاح کرد. در عین حال بخش خصوصی هم در صورتی بیشتر همراهی خواهد کرد که هم آزادی عمل بیشتری داشته باشد و هم رقیب بیشتری؛ که این مورد هم نیازمند زمان است.
مشکل‌ ما همین دو مورد است؛ منابع و بیمه‌ها. در موضوع بهداشت هم مشکل اصلی من تولیت است؛ چراکه تولیت سلامت دست وزارت بهداشت نیست و وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلفی هستند که روی سلامت مردم اثرگذارند و متاسفانه تبعیت هم نمی‌کنند. به عنوان مثال موضوع آلودگی هوا حتما به ما مربوط می‌شود ولی کسانی که در ایجاد آلودگی مقصر هستند، هیچ‌گاه پاسخگو نیستند. حتی طبق قانون هم پاسخگوی حوزه سلامت نیستند. همچنین موضوع اعتیاد، غذا، جهاد کشاورزی، صنعت، راه‌ و شهرسازی، مباحث مطرح در صداوسیما، مباحث مربوط به اشتغال و... هر کدام در سلامت مردم و همچنین سلامت روان آنها اثرگذارند. بر همین اساس است که در حوزه بهداشت خیلی کم توانیم؛ چراکه با دستگاه‌های مختلف در ارتباطیم اما فقط خودمان خدمات ارائه می‌دهیم.
شاید مهم‌ترین بند سیاست‌های کلی نظام سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری هم همین بحث تولیت است، اما متاسفانه اتفاقی در این زمینه نیفتاده و ساز و کاری هم تا کنون برایش در نظر گرفته نشده است. ‌امیدواریم مجلس دهم می‌آید، شرایطی را در قالب برنامه ششم توسعه فراهم کند که شرایط بهتر از آنچه هستیم، باشد.

ناامید نیستم و همچنان تلاش می‌کنم
وزیر بهداشت از کسانی است که در هشت سال دفاع‌مقدس فعال بوده و از موسسان جهاد سازندگی است. کمتر یا شاید بهتر باشد بگوییم ندیده‌ایم که وزیری در بازدیدها و سفرهای استانی‌اش، در مناطق محروم دست به تیغ شود و دیدارهایی هم داشته باشد که شاید چندان به حیطه کاری‌اش ارتباطی نداشته باشد؛ بی‌تردید این نشان از آن دارد که همچنان حال و هوای جهاد و سازندگی و... را در سر دارد. از وزیر بهداشت پرسیدیم براساس دیدگاه و تفکر شما در دوران جنگ تحمیلی و همچنین روزهای سازندگی، چه کارهایی در حوزه بهداشت و درمان مردم هنوز بر زمین مانده که نیازمند عزمی راسخ و اقدامی جدی است؟
هاشمی در این‌باره می‌گوید: کارهایی که مانده کم نیست، البته کارهایی که انجام شده هم بسیار زیاد است که باید برای هرکدام تشکر کرد؛ اما هر وقت بیماران رنجی غیر از رنج بیماری‌شان نداشتند، نشان می‌دهد که نظام وظیفه‌اش را در حوزه سلامت در حق مردم انجام داده است. در بخش درمان هر وقت بار بیماری‌های ما نسبت به گذشته کاهش پیدا کرد و هزینه‌ها کاهش پیدا کرد، نشان می‌دهد که در امر بهداشت هم موفق بوده‌ایم. در حوزه آموزش و پژوهش نیز هرگاه توانستیم مرجعیت این دو حوزه را از منطقه، به خارج از مرزهای جغرافیایی منطقه ببریم و در سطح جهانی مرجعیت دهیم، نشان می‌دهد که کارمان را خوب انجام داده‌ایم.
با وجود تمام کارهای انجام شده، اما با آرمان‌ها و ایده‌آل‌هایمان فاصله بسیاری داریم، ولی ناامید نیستیم، هنوز داریم تلاش می‌کنیم و معتقدیم که اگر اجزای این سیستم در حکومت، هماهنگ با هم عمل کنند، وحدت داشته باشند و هدف‌شان صرفا جلب رضایت مردم باشد که رضای خدا نیز در این است، موفق می‌شویم. من امید دارم و معتقدم که این اهداف دور از دسترس نیست و محقق می‌شود.

اولویت‌های وزیر بهداشت برای ۹۵
وزیر بهداشت در ادامه صحبت‌هایش گریزی هم به مهم‌ترین‌های اولویت‌های وزارتخانه متبوعش در سال ۹۵ می‌زند و می‌گوید: مهم‌ترین اولویت‌مان در سال آینده، حفظ دستاوردهای فعلی است و ارتقای کیفی خدماتی که اکنون ارایه می‌دهیم. نظارت‌هایمان بویژه در حوزه غذا و آشامیدنی‌ها جدی‌تر می‌شود. بحث الکترونیکی شدن برخی از خدمات‌مان حتما انجام می‌شود و در این زمینه امیدواریم برای نیمی از ایرانیان بتوانیم پرونده الکترونیک سلامت را راه‌اندازی کنیم. در عین حال برنامه ششم توسعه و تصویب آن بسیار مهم است. موضوع بیمه‌ها و پایدار شدن منابع مالی برای ادامه طرح تحول نظام سلامت بسیار مهم است. شخصا بسیار علاقه‌مند هستم که این کارها تنها مربوط به این دولت نشود و مربوط به افرادی که اکنون هستند، نشود و بعد از ما خیلی بهتر و موفق‌تر انجام شود. این بیشترین نگرانی است که این روزها و از روزی که کارمان را شروع کرده‌ایم، داشته‌ام.

«حول حالنا»ی وزیر بهداشت برای ایران و ایرانی
وزیر بهداشت در پایان صحبت‌هایش عید نوروز را به ملت ایران تبریک می‌گوید و می‌افزاید: در لحظه تحویل سال برای خودمان عاقبت بخیری و برای ملت ایران نیز همه ساله سلامت، سربلندی، شادی و نشاط همراه با رفاه و آسایش را خواسته‌ایم و امسال هم تکرار می‌کنیم. امیدوارم خداوند کمک کند که ایران عزیزمان بیش از گذشته بتواند ضمن اخلاق‌مداری، مسیر پیشرفت و توسعه را طی کند تا بدین ترتیب تمام اقشار جامعه بویژه محرومین و اقشار کم درآمد نیز در رفاه باشند. انشاالله همه ملت ایران سالم باشند.

کد مطلب: 95365
 
Share/Save/Bookmark