میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گفتگو
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۴۶
 
 
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با سیاست روز:
حج بدون برائت شدنی نیست

چند روزی است که مذاکرات حج از سر گرفته شده است و انگار آل‌سعود گام‌های مناسبی در احیای روابط با محاکمه دو مامور متجاوز خود برداشته است اما هنوز تکلیف حج مشخص نیست و معلوم نیست حج از سر گرفته می‌شود یا خیر، در عین حال اخباری در فای مجازی درباره کنسل شدن مراسم از برائت از مشرکین می‌گردد که قابل تامل است و نماینده کمیسیون فرهنگی این شرط را در صورت واقعی بودن واهی می‌داند. اما در این‌باره سرپرست سازمان حج و زیارت، گفت: مذاکرات ما با طرف سعودی پیشرفت نسبی داشته و اگر در ارتباط با تحقق انتظارات مورد تاکید، به نتیجه دست پیدا کنیم، مسیر حج برای زائران ایرانی باز می‌شود.
حمید محمدی درباره سفر اخیر هیئت مذاکره‌کننده حج جمهوری اسلامی ایران به عربستان و نتایج مذاکرات گفت: با عنایت به قطع روابط دوجانبه میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی و همچنین محرومیت زائران ایرانی از حضور در حج گذشته، طبیعتا ابعاد و موضوعات ویژه‌ای وجود داشته است که به عنوان انتظارات جمهوری اسلامی ایران و حجاج ایرانی لازم بود در این مذاکرات به آن تصریح و تاکید کنیم. بدین منظور جلسات متعددی در این ارتباط ما بین طرفین در سطح روسای هیئت‌های طرفین به ریاست سرپرست سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران و وزیر حج و عمره عربستان و همچنین در سطح کارشناسان برگزار شد.
وی افزود: در این جلسات براساس دسته‌بندی مورد نظر، برخی موضوعات از جمله تحقق و حفظ امنیت، عزت و کرامت زائران، خدمات پزشکی، خدمات کنسولی و دیگر مباحث و موضوعات مورد نظر را مطرح کردیم و به صورت صریح، قاطع و شفاف انتظارات مورد نظر جمهوری اسلامی ایران را تبیین و تصریح کردیم. مذاکرات با پیشرفت نسبی همراه بود.
سرپرست سازمان حج و زیارت در این خصوص ادامه داد: در ارتباط با موضوعات مهمی از جمله موضوع محاکمه دو پلیس خاطی فرودگاه جده که یکی از انتظارات جدی و به حق مردم ایران بوده است که پیش از این درخصوص سرنوشت این دو پلیس ابهاماتی وجود داشت، در این مذاکرات سعودی‌ها تصریح کردند که این دو پلیس رسما محاکمه شده اند و اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت خود هستند.
محمدی در ادامه عنوان کرد: بحث محرومیت از خدمات پزشکی به حجاج ایرانی و ممنوعیت در این خصوص به ویژه در مشاعر مقدس یکی از مشکلات جدی ما بود که سعودی‌ها این مسئله را نیز پذیرفتند و این محدودیت و ممنوعیت رفع شد.
وی درخصوص ارائه خدمات کنسولی به حجاج ایرانی با توجه به فقدان روابط دوجانبه میان دو کشور و فعال نبودن سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده توضیح داد: سعودی‌ها چارچوب موضوع ارائه خدمات کنسولی با حضور کارشناسان کنسولی ما را پذیرفتند و طبیعتاً بر سر راه کارها و ساز و کارهای اجرایی ارائه خدمات کنسولی هنوز در حال مذاکره هستیم.
سرپرست سازمان حج و زیارت، حفظ امنیت، عزت، کرامت و حرمت حجاج ایرانی را موضوع محوری جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات دانست و گفت: بر این اساس طرف سعودی تاکید کرد که مانع برخوردهایی مغایر تکریم زائران ایرانی در مبادی ورودی می‌شویم. سعودی‌ها تاکید کردند این اصل انجام خواهد شد و تدابیر لازم برای این که این موارد به ویژه در فرودگاه‌های عربستان مورد توجه قرار گیرد را خواهند داشت.
محمدی ادامه داد: مذاکرات ما با طرف سعودی پیشرفت نسبی داشته و اگر در ارتباط با سایر موارد هم به نتیجه برسیم، مسیر حج برای زائران ایرانی باز خواهد شد و حجاج ما به حج مشرف خواهند شد. بدیهی است تا زمانی که به نتیجه ی مورد انتظار و مورد نظر جمهوری اسلامی ایران و حجاج کشورمان دست یابیم، این مذاکرات ادامه خواهد داشت. وی درخصوص تعهدات سعودی درخصوص مسائل مطرح شده در مذاکرات، گفت: درخصوص موضوعاتی که به آن اشاره شد، عربستان بعضی از آن‌ها را صراحتا پذیرفته و درخصوص تامین برخی دیگر از مطالبات خود هم چنان در حال رایزنی هستیم که همه این موارد در جلسات متعدد تشریح و تبیین و تصریح شده و مصادیق آن مشخص شده است.

حج ابراهیمی بدون برائت نمی‌شود
سعیدی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس به سیاست روز گفت: فلسفه حج همان فلسفه اعلام برائت است و یکی از اهدافی که برای مسلمان در حج پیش‌بینی شده است اعلام برائت از شیطان است، اغلب فکر می‌کند شیطان همان است که آدم و حوا را گول زد اما مصداق بارز آن را که مانند غده بدخیم سرطانی در دنیا وجود دارد آلوده می‌کند را نمی‌بینند، حضرت امام فرمودند شیطان بزرگ امریکا است، در روایت آمده شیطان توسط لشکریان یعنی انسان‌های مطیع در دنیا بنده‌ها را گمراه می‌کند بر همین اساس سنگ زدن به خانه شیطان کافی نیست و باید مصداق بارز شیطان را در مناسک حج اعلام و از آنها اعلام برائت کرد.
وی افزود: نکته دیگر این است که آل‌سعود چقدر می‌خواهد برای ورود مسلمانان شرط بگذارد آنها باید خود را اصلاح کنند و بدانند که تنها در ریاض پادشاه هستند نه در مکه.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: آل‌سعود باید به وظیفه‌اش که همان نوکری زائرین بیت‌الله الحرام است عمل کند نه اینکه در مراسم حج پادشاهی کند، در مکه و مدینه پادشاهی وجود ندارد. آل‌سعود باید خودشان را اصلاح کنند و مسئولین ما نباید کوتاه بیایند، هر بار کوتاه آمدیم آنها گستاخ‌تر شدند. مردم ما هم همین را می‌خواهند، مردم دنبال حج باعزت هستند و از شهادت حجاج یا تعرض به دو نوجوان نمی‌توانند کوتاه بیایند، مسئولین و رئیس‌جمهور ما باید بروند از شدت شرمندگی برای اتفاقاتی که رخ داده پیشانی به دیوار بکوبند و کوتاه نیایند.
سعیدی خاطرنشان کرد: به اعتقاد من حج ابراهیمی حجی است با تمام محتوا و ابعاد و برائت از مشرکین. نمی‌توانیم در حج مراعات اسرائیل و امریکای ستمکار را کنیم.

کد مطلب: 98687
 
Share/Save/Bookmark