میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۴
 
 
رئیسی در نشست خبری مشترک با «ژومارت توکایف»:
روابط تجاری ایران و قزاقستان بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است
روابط تجاری ایران و قزاقستان بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است
 
رئیس‌جمهور گفت: روابط تجاری ایران و قزاقستان در این چند ماهه اخیر بیش از ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است و سطح این روابط حتما می تواند بیش از این افزایش پیدا کند.
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور روز (یکشنبه) در راستای سفر یک روزه «قاسم ژومارت توکایف» رئیس‌جمهور قزاقستان و استقبال رسمی از وی در مجموعه سعدآباد در نشست خبری، گفت: در سی سال گذشته ما روابط خوبی با کشور همسایه و دوست خود قزاقستان داشتیم اما این روابط کافی نبوده است.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت‌های بسیاری در جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان وجود دارد که می‌تواند زمینه ارتقای روابط میان دو کشور را فراهم کند،افزود: امضای تفاهمنامه‌های میان دو کشور نشانه مهمی برای توسعه روابط میان دو کشور است.
رئیس جمهور تصریح کرد: روابط تجاری میان دو کشور در این چند ماهه اخیر بیش از ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده است و سطح این روابط حتما می تواند، بیش از این افزایش پیدا کند و ما می‌توانیم حجم مبادلات در سطح فعلی را در گام اول تا ۳ میلیارد دلار افزایش دهیم.
وی خاطرنشان کرد: روابط میان دو کشور می تواند در حوزه های صنعت، کشاورزی، انرژی، ترانزیت و نفت و گاز گسترده باشد. زمینه فرهنگی و تمدنی دو کشور ایجاب می کند، تلاش بیشتری برای توسعه فرهنگی دو کشور انجام دهیم.
رئیسی با بیان اینکه مجموعه مذاکرات زمینه همراهی دو کشور را فراهم کرد،اظهار کرد: ما مصمم هستیم علاوه بر روابط دو جانبه، روابط منطقه‌ای دو کشور را نیز گسترش دهیم. برای مثال همکاری های دو کشور در سازمان‌های منطقه‌ای مانند سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه اوراسیا می تواند در منطقه افزایش پیدا کند.
رئیس جمهور بیان کرد: برای جمهوری اسلامی ایران همکاری با همسایگان در دریای خزر در اولویت است و قصد افزایش همکاری‌ها در این زمینه را داریم و علاوه بر همکاری‌های منطقه‌ای بنای دو کشور این است که در سازمانهای بین المللی و همکاری های بین المللی گام‌هایی برداشته شود. وی گفت: ما در مسائل منطقه و مسائل جهانی نگاه مشترکی داریم. برای مثال در مورد افغانستان و ضرورت تشکیل دولت فراگیر اشتراک نظر وجود دارد. اتفاق نظر داریم که حضور بیگانگان در منطقه امنیت ساز نیست و مشکلات بسیاری ایجاد خواهد کرد. همچنین باور داریم مسئولان منطقه می توانند مسائل منطقه را حل کنند و گره منطقه به دست خود منطقه باز می شود. رئیسی با تاکید بر اینکه حل مشکلات منطقه و همه مناطق باید توسط مسئولین و مردم آن مناطق صورت گیرد، گفت: حضور بیگانگان در مناطق مختلف بیشتر بر مشکلات آن مناطق می افزاید و کمکی به حل مسائل نخواهد کرد.
رئیس جمهور در پایان اعلام کرد: بار دیگر از رئیس جمهور قزاقستان و هیئت همراه او برای سفر به ایران تشکر می کنم و در راستای دعوت رسمی وی در زمان مناسب به قزاقستان سفر خواهم کرد.
رئیس جمهور قزاقستان نیز در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور کشورمان، اظهار داشت: از کشور ایران صمیمانه تشکر می کنم. اکنون ارتباط ما در حوزه دیپلماتیک مراحل پیشرفت را طی می‌کند و آقای رئیسی سهم زیادی در آن دارد. وی افزود: در این مدت همکاری و دوستی ما محکم‌تر شده و در زمینه فرهنگی نیز رونق پیدا کرده است؛ در چارچوب ساختارهای منطقه نیز همکاری‌های خوبی داریم.
رئیس جمهور قزاقستان تصریح کرد: مذاکرات گسترده‌ای مطرح و موضوعات بسیاری مورد بررسی قرار گرفت. هر دو طرف علاقمند استفاده از ظرفیت ترانزیتی هستند و در این راستا کریدورهایی که شرق به غرب و شمال و جنوب را به هم متصل می‌کند اهمیت ویژه‌ای دارد.
قاسم ژومارت توکایف با بیان اینکه در زمینه کشاورزی نیز با ایران مذاکراتی داشتیم که منجر به ارتقا روابط قزاقستان و ایران خواهد شد، اظهار کرد: اسناد و قراردادهایی که امضا شد باعث کمک به پیشرفت دو کشور می شود.
رئیس جمهور قزاقستان با بیان اینکه ایران یک مرکز تمدن باستانی و یک شریک مهم در جهان اسلام است، گفت: ایران و قزاقستان در کنار دریای خزر دوست یکدیگر هستند.

امضای ۹ یادداشت تفاهم و سند همکاری بین ایران و قزاقستان
در حضور سید ابراهیم رئیسی و قاسم ژومارت توکایف ۹ سند همکاری و یادداشت تفاهم میان ایران و قزاقستان به امضا رسید.
«یادداشت تفاهم میان مرکز مطالعات سیاسی وزارت امور خارجه و موسسه تحقیقات سیاست خارجی وزارت امور خارجه قزاقستان»،«برنامه مبادلات فرهنگی بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و وزارت فرهنگ و ورزش قزاقستان»،«یادداشت تفاهم همکاری در زمینه مطالعات تحلیلی و تبادل تجربه میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت تجارت و همگرایی قزاقستان»، «یادداشت تفاهم همکاری در خصوص افزایش تجارت دوجانبه، میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت تجارت و همگرایی قزاقستان»، «یادداشت تفاهم همکاری بین وزارت جهاد کشاورزی ایران و وزارت کشاورزی قزاقستان در زمینه کشاورزی»، «یادداشت تفاهم همکاری بین وزارت جهاد کشاورزی ایران و وزارت کشاورزی و وزرات صنعت و توسعه زیرساخت قزاقستان در زمینه تجارت و ترانزیت محصولات کشاورزی»، «یادداشت تفاهم همکاری بین سازمان صدا و سیمای ایران و آژانس دولتی خبر قزاقستان»، «یادداشت تفاهم همکاری شرکت ملی نفت ایران با شرکت گاز مونای گاز قزاقستان»، «یادداشت تفاهم همکاری میان راه آهن ایران و شرکت سهامی راه آهن ملی قزاقستان» اسنادی بود که در حضور سران ایران و قزاقستان به امضای وزرا،‌ استانداران و مسئولین مربوطه دو کشور رسید.
همچنین در ابتدای مراسم امضای اسناد همکاری دو کشور، دکتر رئیسی و توکایف بیانیه مشترک دو کشور را نیز امضا کردند.
کد مطلب: 122979
 
Share/Save/Bookmark