میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۰۴
 
 
خسارت‌هایی که همراهی با آمریکا در جنگ اوکراین بر سر اروپا آوار می‌‌سازد
از ریزش شدید محبوبیت دولتمردان تا تشدید بحران‌گاز
از ریزش شدید محبوبیت دولتمردان تا تشدید بحران‌گاز
 
اروپایی‌ها در حالی همچنان در زمین جنگ افروزی آمریکا بازی می‌کنند که این روند در کنار ریزش شدید محبوبیت سران اروپا و احتمال سرنگونی‌ها، بر شدت بحران اقتصادی غرب بویژه در حوزه انرژی افزوده است.
نتایج تازه ترین نظرسنجی نشان می دهد ۶۹ درصد آلمانی ها از عملکرد دولت ائتلافی حاکم متشکل از حزب سوسیال دموکرات، سبزها و حزب دموکرات آزاد ناراضی هستند.به گزارش ایرنا، بر اساس نظرسنجی شرکت تحقیقات سیاسی (Infratest dimap) آلمان که توسط شبکه آی آر دی منتشر شد، ۵۵ درصد از پاسخ دهندگان معتقدند که دولت آلمان تلاش دیپلماتیک کافی برای پایان دادن به درگیری در اوکراین انجام نمی دهد.این نظرسنجی علاوه بر این نشان داد که ۶۶ درصد از آلمانی ها، که ۹ درصد بیشتر از ماه اکتبر است، به شدت نگران ناتوانی خود در پرداخت قبوض در بحبوحه افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی هستند.در این میان اولاف شولتس صدراعظم آلمان اعلام کرد اتحادیه اروپا تنها با الحاق کشورهای غرب بالکان به این نهاد می تواند تکمیل شود.
از سوی دیگر هزاران نفر در پایتخت اسپانیا به دعوت اتحادیه‌های کارگری با مطالبه افزایش دستمزد به خیابان‌ها آمدند.تظاهرات کنندگان به کاهش قدرت خرید و تورم ۷.۳ درصدی معترض هستند. هرچند که نرخ تورم در اسپانیا نسبت به ماه ژوئیه (۱۰.۸درصد) کاهش یافته است اما همچنان به دلیل افزایش بهای مواد غذایی و انرژی بالا محسوب می‌شود.
همچنین رئیس بانک مرکزی انگلیس پس از تصمیم‌گیری درباره افزایش چشمگیر نرخ بهره بین بانکی اعلام کرد که این کشور وارد یک دوره طولانی رکود اقتصادی شده است.اندرو بیلی در نشست خبری اعلام کرد که انگلیس با یک رکود دو ساله "بسیار چالش برانگیز" مواجه است و نرخ بیکاری تا سال ۲۰۲۵ تقریباً دو برابر خواهد شد. وی درباره مسیر سخت پیش‌رو برای خانواده‌های انگلیسی هشدار داد اما گفت که مسئولین بانک برای مهار اوضاع دست‌به‌کار شده‌اند چون درغیر اینصورت شرایط "بدتر خواهد شد".
از سوی دیگر نظرسنجی‌ها از کاهش سه درصدی اعتماد مردم فرانسه به رئیس جمهوری کشورشان حکایت دارد.در حالی که امانوئل مکرون قرار است در هفته‌های آینده اصلاحات عمده‌ای را به ویژه در زمینه بازنشستگی صورت دهد، آخرین نظرسنجی‌ها میزان اعتماد مردم به او را با کاهش ۳ درصدی یک ماه، ۳۵ درصد نشان می‌دهد.شبکه یورونیوز نیز در گزارشی به تشدید بحران غذا در کشور‌های اروپایی در پی تورم فزاینده و افزایش هزینه‌های زندگی پرداخت.این گزارش در پایان تاکید کرد همزمان با نزدیک شدن زمستان، قیمت های غذا و سوخت مداوم در حال افزایش است و مردم سراسر اروپا را در دو راهی دشوار قرار داده است خود را سیر کنند یا گرم کنند.آژانس بین المللی انرژی (IEA) در گزارش جدید خود هشدار داد که بحران انرژی در اتحادیه اروپا به احتمال زیاد در سال آینده میلادی بسیار بدتر خواهد شد.بنابر گزارش راشاتودی، آژانس بین المللی انرژی (IEA) روز پنجشنبه در گزارش جدید خود درباره آینده بازار انرژی اعلام کرد که بحران انرژی در اتحادیه اروپا ممکن است تا سال ۲۰۲۴ ادامه داشته باشد.روزنامه "گاردین" چاپ لندن نیز نوشته است که اتحادیه اروپا در شرایطی که اقتصاد کشورهای عضو این پیمان رو به وخامت گذاشته و ایالات متحده نیز با رکود روبه شود، که نشانه‌های آن بروز می‌کند، باید با روسیه مذاکره کند.
بنابر گزارش خبرگزاری "ریانووستی" این روزنامه اضافه کرد: آلمان بزرگ ترین اقتصاد اتحادیه اروپا مجبور شده است که ۲۰۰ میلیارد یورو برای کمک به مصرف کنندگان و شرکت‌های زیان دیده در نتیجه افزایش قیمت سوخت اختصاص دهد.در این گزارش آمده است که تولید ناخالص داخلی فرانسه و اسپانیا در سه ماهه گذشته کاهش یافته و میانگین تورم در منطقه یورو نیز در اکتبر به ۱۰.۷ درصد رسید که یک رکورد به شمار می رود.این گزارش می افزاید که میانگین تورم در کشورهای بالتیک به خاطر افزایش شدید در قیمت سوخت و غذا از این نیز فراتر رفت و به ۲۲ درصد رسید.
خبر دیگر آنکه رئیس جمهور اوکراین گفت در صورتی که همتای روس او در نشست گروه بیست حاضر شود، از شرکت در این نشست خودداری خواهد کرد. از سوی دیگر لوید آستین وزیر دفاع آمریکا گفت که معتقد است نیروهای اوکراینی می توانند خرسون را از نیروهای روسیه پس بگیرند. آستین در کنفرانس مطبوعاتی با همتای کره جنوبی خود گفت: در مورد این که آیا اوکراینی‌ها می‌توانند قلمرو باقی‌مانده در سمت غربی رودخانه دنیپرو و در خرسون را بگیرند، من مطمئناً معتقدم که آنها توانایی انجام این کار را دارند.خبر دیگر آنکه سفیر روسیه در لندن پنجشنبه شب شواهدی مبنی بر دخالت انگلیس در حمله اوکراین به کشتی‌های روسی در خلیج سواستوپل به سفیر انگلیس تحویل داد.
در نقطه مقابل جوزب بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: شرکای بین‌المللی باید به حمایت از اوکراین ادامه دهند زیرا این کشور باید برای ادامه مبارزه با تهاجم روسیه در ماه‌های زمستانی آینده آماده شود.بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه نشست وزرای خارجه گروه ۷ در شهر مونستر در غرب آلمان هشدار داد که زمستان در راه است و پوتین منتظر است تا یخبندان عمومی بیاید و ارتش روسیه را تقویت کند.
در این میان در واکنش به تهدیدات غرب وزارت دفاع روسیه از شلیک موفقیت آمیز یک فروند موشک بالستیک قاره پیما از یک زیردریایی هسته ای خبر داد.بر اساس این گزارش، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که زیردریایی هسته ای سوفوروف موشک قاره پیمای بولافا را با موفقیت شلیک کرد و این موشک به هدف خود در جزیره کامچاتکا در شرق روسیه اصابت نمود. مدودف معاون رئیس شورای امنیت روسیه گفت که نیروهای مسلح روسیه می‌توانند همه دشمنان خود را به آتش ابدی جهنم بفرستند.
کد مطلب: 124300
 
Share/Save/Bookmark