میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۰۱
 
 
لرزش گسل فروپاشی ایالات متحده شدت می‌گیرد
نیمی‌ از آمریکایی‌ها حامی تجزیه
نیمی‌ از آمریکایی‌ها حامی تجزیه
 
همزمان باتشدید بحران اجتماعی و اقتصادی در ایالات متحده، نتایج یک نظرسنجی جدید نشان داد بیش از نیمی از حامیان دونالد ترامپ با جدایی ایالت‌های قرمز از ایالات متحده و در طرف دیگر، ۴۱ درصد حامیان جو بایدن با ایده جدایی ایالت‌های آبی از این کشور موافق هستند.
بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط مرکز سیاست دانشگاه ویرجینیا که در مشارکت با اندیشکده Project Home Fire پاسخ‌های آنلاین به بیش از ۳۰۰ پرسش شامل موضوعات اجتماعی، سیاسی و روانشناختی بیش از هزار رقیب سیاسی از دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند، بیش از نیمی از کل حامیان دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا «تا حدودی» با این نظر که ایالت‌های قرمز (رنگ نماد حزب جمهوری‌خواه، ایالت‌هایی که اکثر مردم حامی جمهوری‌خواهان هستند) باید از آمریکا جدا شوند، موافق هستند. در طرف مقابل، ۴۱ درصد حامیان جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا از ایده جدایی ایالت‌های آبی (رنگ نماد دموکرات‌ها) حمایت کردند.
به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، در همین حال، داده‌های بیشتر ارائه شده توسط محققان نشان داد که یک چهارم حامیان ترامپ با ایده جدایی ایالت‌های قرمز «به شدت» موافق هستند، در حالی که ۱۸ درصد از حامیان بایدن از جدایی ایالت‌های آبی حمایت کردند.«لری ساباتو» مدیر مرکز سیاست دانشگاه ویرجینیا، در بیانیه‌ای در رابطه با یافته‌ها اظهار داشت: شکاف بین رای‌دهندگان حامی ترامپ و بایدن بسیار عمیق، وسیع و خطرناک است. این میزان بی‌سابقه است و به راحتی قابل اصلاح نیست.
علاوه بر این، حداقل ۸۰ درصد از رای‌دهندگان حامی ترامپ و بایدن گفتند که سیاستمداران منتخب از حزب مخالف «خطری آشکار و فعلی برای دموکراسی آمریکایی» هستند. بر اساس داده‌ها، تعداد دقیق آن‌ها ۸۰ درصد رای‌دهندگان به بایدن و ۸۴ درصد حامیان ترامپ بود.همچنین حداقل سه چهارم حامیان ترامپ و بایدن گفتند آمریکایی‌هایی که از حزب مخالف به شدت حمایت می‌کنند «خطری آشکار و فعلی برای زندگی آمریکایی» محسوب می‌شوند. به طور دقیق، ۷۵ درصد رای‌دهندگان به بایدن و ۷۸ درصد رای‌دهندگان به ترامپ چنین نظری داشتند. علاوه بر این، بیش از هفت نفر از ده حامی بایدن و ترامپ فکر می‌کنند که برخی از منابع رسانه‌ای در چپ/راست افراطی آنقدر نادرست شده‌اند که برای جلوگیری از گسترش دروغ‌های خطرناک باید سانسور شوند. نسبت دقیق ۷۸ درصد حامیان بایدن و ۷۳ درصد حامیان ترامپ بود.
بر اساس این نظرسنجی، در مجموع ۵۶ درصد از هواداران بایدن تا حدودی موافق هستند که هیچ تفاوتی بین جمهوری‌خواهان و فاشیست‌ها مشاهده نمی‌شود، در حالی که ۷۶ درصد از رای‌دهندگان به ترامپ دموکرات‌ها و سوسیالیست‌ها را یکسان می‌دانند.تقریبا ۸۰ درصد از طرفداران بایدن و ترامپ گفتند که دموکراسی بهتر از سایر سیستم‌های سیاسی است. با این حال، بیش از شش نفر از ده حامی ترامپ و بایدن، آمریکا را کمتر نماینده یک دموکراسی و بیشتر یک سیستم الیگارشی می‌دانند.به گزارش اسپوتنیک، ۴۶ درصد از رای‌دهندگان حامی بایدن و ۴۴ درصد از حامیان ترامپ معتقد بودند که رئیس‌جمهور باید در صورت انتخاب شدن بدون محدودیت از سوی کنگره یا دادگاه‌ها اقدامات لازم را انجام دهد. این نظرسنجی اواخر ژوئیه و اوایل اوت انجام شد.پیش‌تر، نتایج نظرسنجی مشترک موسسه «یوگاو» و «برایت لاین واچ» نشان داده بود دو سوم جمهوری‌خواهان ساکن ایالت‌های جنوبی آمریکا طرفدار جدایی از ایالات متحده و ایجاد اتحادیه خود با ایالت‌های همسایه هستند. در همین مناطق، حمایت از جدایی در بین مستقل‌ها ۵۰ درصد و در بین دموکرات‌ها تنها ۲۰ درصد بود.

مسئولان نظرسنجی در مقایسه این نتایج با نتایج یک نظرسنجی که با همین موضوع در ماه ژانویه برگزار شد، نتیجه‌گیری کردند که حمایت از جدایی از ایالات متحده به طور قابل توجهی در جنوب آمریکا افزایش داشته است. نتایج نظرسنجی ماه ژانویه که به دنبال حمله مرگبار به کنگره این کشور انجام شد، نشان داده بود بسیاری از جمهوری‌خواهان در آن زمان طرفدار جدایی بودند.
یکی از دلایل این وضعیت نیز افزایش قربانیان کرونا است خبرگزاری رویترز خبر داد که قربانیان ویروس کرونا در آمریکا از مرز ۷۰۰ هزار نفر عبور کرده است.آمار رویترز حاکی از آن است که طی هفته گذشته میانگین قربانیان کرونا در آمریکا روزانه ۲ هزار نفر بوده که تقریبا ۶۰ درصد حداکثر میزان قربانیان کرونا در ماه ژانویه و پیش از آغاز واکسیناسیون بوده است.
در این میان نظرسنجی جدید نشان داد که چالش های متعدد کاخ سفید در داخل و خارج کشور محبوبیت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا را به پایین ترین سطح در دوران ریاست جمهوری اش سوق داده است.
بر اساس نظرسنجی جدید خبرگزاری آسوشیتدپرس و مرکز تحقیقات امور عمومی موسسه نورک، محبوبیت بایدن به ۵۰ درصد افت کرده است و این نظرسنجی نشان داده که فقط ۳۴ درصد آمریکایی ها می گویند کشورشان در مسیر درستی حرکت می کند.این در حالیست که در ماه های اول حضور بایدن در کاخ سفید حدود نیمی از آمریکایی ها گفته بودند که کشورشان در مسیر درستی قرار دارد.دیوید بارکر مدیر مرکز مطالعات ریاست جمهوری و کنگره در دانشگاه آمریکا گفت خروج آمریکا از افغانستان صرف نظر از جایگاه سیاسی آن برای کشور شرم آور بود. این مساله همچنین برای دولت آمریکا شرم آور است و می توان انتظار داشت که باعث کاهش محبوبیت عمومی شود.
کد مطلب: 119900
 
Share/Save/Bookmark