میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۶
 
 
خطیب‌زاده در پاسخ به سیاست روز:
با هیأت حاکمه افغانستان هر روز در ارتباطیم
با هیأت حاکمه افغانستان هر روز در ارتباطیم
 
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: افغانستان همسایه ماست و به صورت روزانه با هیأت حاکمه سرپرستی در موضوعات مختلف در ارتباط هستیم.
سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در پاسخ به سؤال سیاست روز درباره مناسبات ایران با هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان گفت: افغانستان همسایه ماست و به صورت روزانه با هیأت حاکمه سرپرستی در موضوعات مختلف در ارتباط هستیم و به مناسبت روز مهاجران آقای کاظمی قمی صحبت کرد که ایران از روز اول میزبان بسیاری از مهاجران از کشورهای منطقه بوده است. وی افزود: در حال حاضر نیز میزبان چند میلیون از مردم افغانستان هستیم که به دلیل جنگ و مشکلات به ایران پناه آوردند. در موضوعات مختلف از حق آبه تا محیط زیست و .. هیأت‌هایی آمد و رفتند و اینکه‌ هیأت حاکمه بتواند روزی مورد شناسایی بین‌المللی قرار بگیرد، این شناسایی را باید به دست آورد.
وی در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات «جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مبنی بر این‌که برای رسیدن به توافق در وین فاصله زیادی نداریم و اکنون نیز زمان آن است که گفت‌وگوها مجدداً و با سرعت از سر گرفته شود و تلاش شود تا از افزایش تنش جلوگیری شود و همچنین اعمال تحریم‌ها از سوی آمریکا، گفت: سیاست یک بام و دو هوای واشنگتن سال‌هاست که برای همه روشن است. وقتی این اظهارات برخی مقامات آمریکا را می‌شنوید که از یک طرف می‌خواهند خطای دولت ترامپ را جبران کرده و کنشگر مسؤولی در نظام بین‌الملل باشند و حقوق بین‌الملل را رعایت کنند و از طرف دیگر رفتارهای قانون گریزانه و ادامه سیاست‌های شکست خورده دولت ترامپ را در رفتار آنها می‌بینید، بیانگر این ضرب المثل عامیانه و عمیق فارسی است که باید قسم حضرت عباس را قبول کرد یا دم خروس را. خطیب‌زاده یادآور شد: این رفتار آمریکا نشان می‌دهد که ما به هزاران دلیل باید دقت کرده و به هزاران دلیل که هر روز به آن دلایل اضافه می‌شود، دولت آمریکا بی اعتمادی جامعه جهانی را نسبت به خودش باعث شده و ما به همه این دلیل باید به دقت مراقب منافع و حقوق مردم بزرگ ایران باشیم. وی درباره مذاکرات وین هم گفت: ما همچنان در مسیر دیپلماسی حرکت می‌کنیم و این قطار همچنان از ریل خود خارج نشده و به رغم تمامی بدعهدی‌ها و اقداماتی که آمریکا انجام داده و ادامه همان مسیری را رفته که ترامپ رفته است. چرا در این نقطه هستیم؟ چون آمریکا در سال ۲۰۱۸ از برجام یک طرفه و غیرقانونی خارج شد و فشار حداکثری را اعمال کرد که بعد هم به گفته خودشان به شکست مفتضحانه منجر شد. الان در این نقطه قرار داریم که به خاطر این‌که یک طرف تمامی اقدامات را صورت داد که این توافق که قطعنامه شورای امنیت نیز آن را تایید کرده بود، از بین ببرد. الان نیز در این مسیر قرار داریم.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: همانطور که آقای بورل به عنوان هماهنگ کننده برجام بیان کرد، امیدواریم طرف آمریکایی هر چه زودتر به مسیری که نتیجه آن امضای توافق است، برگردد. ما برای یک به توافق خوب، پایدار و موثر آماده هستیم و همه زمینه‌ها را برای رسیدن به آن آماده می‌دانیم.
خطیب‌زاده درباره آخرین وضعیت دو نفتکش یونانی توقیف شده در ایران و وضعیت محموله نفت توقیف شده ایران در یونان هم افزود: مراحل قضایی نفتکش‌های یونانی در محل طی می‌شود. دولت یونان از طریق وکلای خود تلاش کرده مستندات را آماده کند برای این‌که فرآیند آزادسازی کشتی‌ها انجام شود. ما به دولت یونان توصیه کردیم که از ظرفیت‌های قانونی ایران استفاده لازم را کنند و اطمینان دارم مسیر خودش را در مسیر قانونی و قضایی طی کند. امیدواریم در عمل شاهد آزادسازی محموله نفت متعلق به ایران باشیم و مطمئنم مسیری که خواهیم رفت حفظ روابط دوجانبه و مصون بودن از عامل سومی است که‌ آمریکا در تمامی آنها نقش پررنگی دارد.

سفر لاوروف به تهران در آخر هفته
این دیپلمات ارشد ایرانی به تحولات دیپلماتیک طی دو هفته اخیر نیز اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران مجددا جایگاه خودش را به عنوان هاب ترانزیتی منطقه به دست می‌آورد. اولین انتقال محموله قزاقستان از طریق ریل و از مسیر ایران با قرار گرفتن ترکمنستان و ترکیه در مسیر این خط ریلی، عملیاتی شده و کانتینر کالاها از قزاقستان می‌توانند از مسیر ریلی منتقل شود. از طرف دیگر در کریدور شمال - جنوب با برخی اقدامات انجام شده، اولین محموله‌ها به صورت کانتینری و ترکیبی از طریق دریا منتقل شده است. مسیر شمال - جنوب و مسیر شرق - غرب و مسیرهای جاده‌ای دیگر در حال فعال سازی است و یا فعال شده‌اند.

تحریم‌های آمریکا تروریسم واضح اقتصادی بر علیه ملت‌هاست
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره تحریم‌های آمریکا علیه سوریه نیز اظهار داشت: این‌که تحریم‌های آمریکا تروریسم واضح اقتصادی بر علیه ملت‌هاست، نقطه اشتراک همه آنهایی است که بر تحریم‌ها متمرکز هستند. در مورد مردم سوریه این ظلم مضاعفی است. سال‌هایی بود که آمریکا و متحدانشان در منطقه و بیرون منطقه از طریق مزدوران اجاره‌ایی تلاش کردند که تروریست‌ها را در سوریه سکنی دهند و از آن طریق، دولت مرکزی سوریه را ساقط کنند که با مقاومت جانانه مردم سوریه شکست خورد.
این دیپلمات ارشد ایرانی خاطرنشان کرد: امروز آنها وارد فاز دیگری از این ظلم علیه مردم سوریه شدند تا مردم سوریه را با فشارهای مضاعفی روبرو کنند. این‌ تنها تحریم‌های آمریکا نیست. آنهایی که حملات رژیم اشغالگر قدس را به مراکز نگهداری غذا و مواد اولیه در سوریه پیگیری می‌کنند، می‌دانند تکمیل این پازل یعنی محروم نگهداشتن مردم سوریه و گرسنه نگهداشتن این مردم که البته با درایت‌های دولت سوریه قطعا این اتفاق نخواهد افتاد، این پازل تکمیل می‌شود. همواره محکوم کرده و گفتیم این دومینویی است که حتما بانیان این تحریم‌ها و حملات را دچار خواهد کرد. این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: آقای امیرعبداللهیان بارها درباره اولویت‌های دستگاه دیپلماسی صحبت کرد و مهمترین آنها همسایه محوری بود. یک سال گذشته بازتاب دهنده این سیاست در عمل بود. بیشترین رفت و آمدها و بیشترین تحرکات با همسایگان بوده است که همسایگان و ایران در محیط آرام‌تری همکاری خود را انجام دهند و این برخلاف اقداماتی بوده که برخی کنشگران فرامنطقه‌ای تلاش کردند این منطقه را ناآرام کنند.سخنگوی وزارت خارجه درباره ترور سپهبد شهید سلیمانی نیز گفت: آنچه در خاک عراق رخ داد جنایت آشکار بود و عاملان مباشران و مشاوران در حال تعقیب هستند و با دوستان در عراق با همکاری‌های اطلاعاتی و نزدیک و قوه قضاییه به عنوان مسؤول پرونده پیگیری‌ها را انجام می‌‌دهند.

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان
کد مطلب: 122997
 
Share/Save/Bookmark