میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۴۶
 
 
کارنامه ۹۰ روز جنگ افروزی غرب
از چند پاره‌شدن اوکراین تا بحران‌ غذایی جهانی
از چند پاره‌شدن اوکراین تا بحران‌ غذایی جهانی
 
جنگ افروزی اروپا و آمریکا میان کی یف و مسکو در حالی سه ماهه شده است که نتیجه این جنگ افروزی از یک سو چند پاره شدن اوکراین و جدایی بخش‌هایی همچون دونباس بوده است و از سوی دیگر بحران غذایی گسترده‌ای را در جهان رقم زده است که هر روز بر ابعاد آن افزوده می‌شود.
دبیر شورای امنیت ملی روسیه با بیان اینکه همه اهداف تعیین شده در دونباس محقق خواهد شد تاکید کرد که این منطقه دیگر به به اوکراین بازنخواهد گشت.«نیکلای پاتروشف» دبیر شورای امنیت ملی روسیه گفت، همه اهدافی که توسط «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه در عملیات ویژه نظامی برای محافظت از دونباس تعیین شده محقق خواهد شد. پاتروشف همچنین درباره آینده اوکراین گفت: سرنوشت اوکراین توسط افرادی که در خاک آن زندگی می‌کنند تعیین خواهد شد. پاتروشف در ادامه اما تاکید کرد که منطقه دونباس به اوکراین بازنخواهد گشت.
از سوی دیگر مقامات جدید منطقه خرسون اوکراین که توسط مسکو فتح شده روبل، واحد پول روسیه را به موازات گریونای اوکراین به ارز رسمی تبدیل کردند. اما در این میان در ادامه سیاست جنگ افروزی غرب در اوکراین وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد حدود ۲۰ کشور با ارسال بسته کمک‌های جدید امنیتی به اوکراین، موافقت کردند.وی خاطرنشان کرد بسیاری از کشورهای جهان همچون اتریش، بوسنی و هرزگوین، کلمبیا، ایرلند و کوزوو، از وی خواسته بودند تا در این نشست مجازی شرکت کند.نخست‌وزیر هلند نیز می‌گوید احتمال اتفاق نظر در اتحادیه اروپا برای تصویب بسته ششم تحریمی علیه روسیه در هفته جاری وجود دارد.در واکنش به این تحرکات وزیر خارجه روسیه با اشاره به لزوم تقویت روابط مسکو با پکن، گفت برای تأمین امنیت اقتصادی باید واردات کالاهای غربی متوقف شود.«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه بامداد سه‌شنبه خواستار توقف واردات کالا از کشورهای غربی شد.این دیپلمات ارشد روسی درباره روابط مسکو-پکن نیز اظهار داشت: «روابط اقتصادی با چین پس از مواضع دیکتاتوری غرب با سرعت بیشتری تقویت خواهد شد».
در این میان اما یک مقام در دفتر ریاست‌جمهوری لهستان می‌گوید برخی کشورهای اروپایی مانع از انتخاب اوکراین به عنوان کاندید عضویت در اتحادیه اروپا هستند.«یاکوب کوموچ» رئیس میز سیاست بین‌الملل در دفتر رئیس‌جمهور لهستان بامداد سه‌شنبه افشا کرد که چند کشور غربی از انتخاب اوکراین به عنوان کاندید عضویت در اتحادیه اروپا جلوگیری می‌کنند. همچنین نماینده روسیه در سازمان ملل ضمن اشاره به اذعان رسانه‌های غربی به کشتار مردم بوچا توسط نظامیان اوکراینی، گفت مسکو با تلاش‌ها برای تضعیف اطلاعاتی خود مقابله می‌کند.«واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل گفت رسانه‌های غربی اذعان کردند که ساکنان شهر «بوچا» به دست نیروهای مسلح اوکراین کشته شده‌اند.
وزیر دفاع روسیه نیز با هشدار درباره احتمال تولید تسلیحات اتمی در اوکراین، گفت اخیراً نیز شبکه‌ای متشکل از ۳۰ آزمایشگاه بیولوژیکی برای تحقیقات نظامی آمریکا در خاک اوکراین تشکیل شده بود.شویگو طی سخنرانی در جمع وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی گفت عملیات نظامی ویژه روسیه در منطقه دونباس، باوجود فشار و حمایت غرب از اوکراین، طبق برنامه‌ریزی‌ها تا محقق شدن اهداف آن، ادامه دارد.وزارت دفاع انگلیس نیز با اشاره به تشدید عملیات نظامی روسیه در منطقه دونباس، گفت تمام استان لوهانسک در شرق اوکراین در معرض تصرف توسط روس‌ها قرار دارد.
اما در این میان «اورزولا فون درلاین» رئیس کمیسیون اروپا در نشست اقتصادی «داووس» سوئیس گفت شرایط جنگ اوکراین و وضعیت امروز جهان یادآور دوران تاریک گذشته در قحطی دهه ۱۹۳۰ میلادی است. فون در لاین در سخنانی در جلاس داووس، در مورد بحران مواد غذایی که آن را پیامد جنگ اوکراین دانست، ابراز نگرانی کرد و خواستار اقدام فوری جامعه جهانی دراین زمینه شد.فون درلاین در ادامه گفت : هم اکنون حدود ۲۰ میلیون تن گندم در اوکراین انباشت شده که تا پیش ازاین بطور معمول ماهانه حدود پنج میلیون تن صادرات گندم از سوی اوکراین وجود داشت که اکنون به ۲۰۰هزار تن تا حدود یک میلیون تن تنزل یافته است، بنابراین باید تلاش کنیم تا این بخش از صادرات اوکراین را به بنادر خود متصل سازیم. بحران اقتصادی موجب شده تا «آنی بلک» عضو جمهوری‌خواه مجمع نوادا و کاندیدای ناحیه چهارم کنگره این ایالت، کاهش بی‌سابقه محبوبیت رئیس‌جمهور آمریکا را به باد تمسخر گرفت و گفت که به زودی قیمت بنزین از میزان محبوبیت بایدن بالاتر می‌رود.متوسط قیمت هر گالن بنزین در آمریکا به ۴.۶۰ دلار رسیده است و از رکوردهای قبلی هم بالاتر است.
متوسط قیمت بنزین در روز دوشنبه به ۴.۵۹۶ دلار افزایش یافت که از ۴.۵۹۳ دلار در روز سه شنبه و از ۴.۴۸۳ دلار در هفته گذشته بیشتر است. متوسط قیمت بنزین در آمریکا در سال گذشته نیز ۳.۰۳۹ دلار در هر گالن بوده است.قیمت بنزین که در کالیفرنیا همیشه بیشترین رقم داشته در روز دوشنبه به ۶.۰۶۹ دلار رسید که از ۵.۹۰۳ دلار در هفته گذشته بیشتر بوده است. در این میان در چالشی دیگر برای بایدن پس از جنجال‌های فراوان درباره اظهارنظر رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص حمایت نظامی از تایوان، وی مجبور شد از سخنانش عقب‌ نشینی کند و بگوید از سیاست چین واحد حمایت می‌کند. در این میان در ناکامی دیگر بایدن نخست‌وزیر ژاپن بعد از نشست سران توکیو، واشنگتن، دهلی نو و کانبرا خبر داد که کشورش به معاهده سه جانبه آمریکا، استرالیا و انگلیس ملحق نمی‌شود.
کد مطلب: 122690
 
Share/Save/Bookmark